Otrreizēja dažādu materiālu izmantošana kļūst arvien populārāka, arī stikla izstrādājumu. Jau vairāk nekā gadu biedrības “Piegauja” rīcībā ir pieejama krāsns stikla kausēšanai. Tā ir arī Līgas Ozoliņas (kuru vairāk pazīstam kā Virešu pārvaldes vadītāju) aizraušanās, no otrreiz pārstrādāta stikla viņa prot izveidot interesantus priekšmetus.
Virešu pusē tas ir kaut kas jauns un nebijis, tāpēc ideja par pašiem savu stikla apstrādes darbnīcu šķita aktuāla un pievilcīga. Tajā pašā laikā bijusi iespēja aizdomāties par to, ko mēs katrs atstājam aiz sevis, par atkritumu ražošanu un to atkārtotu izmantošanu, dodot lietām jaunu dzīvi kādā citā veidolā. To var darīt ar stiklu, plastmasu vai citu materiālu. Tādējādi ar katru solīti virzoties zaļākas domāšanas, dzīvošanas un dabas resursu saglabāšanas virzienā.
Gūst projekta atbalstu
Kā pastāstīja Līga, savā laikā tika izsludināts konkurss biedrībām, ka tām ir iespēja startēt projektā “ART LOCAL”, kura mērķis bija attīstīt kādu ideju, sākt kaut ko ražot, lai biedrībās iesaistītajiem ar laiku būtu iespēja sākt attīstīt uzņēmējdarbību. Proti, šāda projekta mērķis bijis arī attīstīt kādu ideju par ražošanas uzsākšanu, kas rezultātā nestu arī kādu labumu biedrībai. “Ideja par stikla pārstrādi radās pēc kāda pieredzes apmaiņas brauciena uz Igauniju. Tur gan strādāja ar citu metodi, bet tā ideja bija interesanta un man pašai saistoša. Painteresējoties sīkāk, šķita, ka tas būtu jauki, ka mums pašiem būtu stikla kausēšanas krāsniņa, nepieciešamais inventārs radošajām darbnīcām. Uzrakstījām projektu biedrības “Lauku partnerība ZIEMEĻGAUJA” LEADER konkursam. Projekts tika apstiprināts, un tā mēs tikām pie stikla kausēšanas krāsniņas un nepieciešamā materiāla, lai varētu darboties gan ar stiklu, gan sveču liešanu,” iesāk Līga un pastāsta, ka stikla apstrādes iespējas Virešu pusē radušās nedaudz vairāk kā pirms gada, bet šajā laikā jau uzkrāta pieredze.
“Mēs – “Piegauja” – esam biedrība ar dažiem dalībniekiem. Pašā sākumā aicinājām visus interesentus iesaistīties stikla apstrādes un sveču liešanas darbnīcās. Pāris reižu pie mums ciemojās arī stikla māksliniece no Rīgas Marta Ģibiete, kura parādīja pašus pamatus, kā notiek darbs ar stikla materiāliem, lai pēcāk mēs paši liktu lietā jaunās iemaņas. Tika plānots vairāk aktivitāšu, piemēram, meistarklases, bet Covid-19 rezultātā to nebija iespējams īstenot, jo pandēmijas laikā kopā sanākšana un darbošanās ir krietni ierobežota. Taču, kad ir brīvāks laiks, labprāt darbojos ar stiklu,” teic Līga un uzsver, ka šis projekts iesaistītajiem sniedzis jaunas zināšanas, prasmes un iespējas.
Rezultāts pārsteidz un iepriecina
Viņa iemācījusies no stikla veidot dekoratīvus traukus, ko var izmantot kā telpu dizaina elementu vai svečturi. Uz svētkiem tapuši eglīšu rotājumi – putnu, eņģeļu un latvju rakstu zīmju motīvos. To veidošanā tiek izmantots kausētu burku, pudeļu un trauku stikls. Līga vēlas apgūt arī stikla rotu darināšanu, tāpēc, kā pati saka, šajā ziņā ir uz ko tiekties un ir kur augt. “Man ļoti patīk ideja, ka no lietām, kas citā gadījuma tiek izmestas miskastē, var radīt estētiski baudāmus priekšmetus. Protams, aizrauj pats process, jo rezultāts vienmēr ir negaidīts un, izņemot trauku no krāsniņas, ir patīkama pārsteiguma moments. Attiecīgi sagatavots, stikls tiek sagriezts un kārtots formās – stikla kausēšanai paredzētās formiņās. Tātad patiesībā nekas sarežģīts tajā visā nav. Domāju, ka katrs, kurš būtu ieinteresēts, varētu tikt galā,” piekodina Līga un min, ka visinteresantākās lietas sanāk no sarkanām, zaļām un zilām šampanieša un vīna pudelēm. “Praktiski jebkurš stikls ir pārstrādājams un tā pārstrādes reižu skaits ir neierobežots. Trauki top no logu stikla, kas nederīgi kādam mētājas šķūnī un vēl nav izmesti miskastē. Paziņu lokā ir daudzi, kas zina par stikla kausēšanu. Cilvēki nemet ārā stikla taru, bet to sakrāj un paši atved, zinot, ka tas viss noderēs otrreizējai pārstrādei un rezultātā taps kaut kas jauns un interesants,” apgalvo Līga.
Būs radošās darbnīcas
Kā viņa novērojusi, vietējiem iedzīvotājiem ir liela interese par šādām radošajām nodarbībām. Tāpēc 14. janvarī biedrība “Piegauja” aicina uz radošo darbnīcu, kurā būs iespēja katram pašam izgatavot savu sveci un apgūt pirmās iemaņas sojas vaska sveču liešanā. “Darbosimies ar eko sojas vasku, izmantojot gan speciālās sveču formas, gan stikla trauciņus, kuros var ieliet sveces,” min Līga un piebilst, ka iepriekšpieteikšanās ir obligāta, jo vietu skaits ierobežots. Radošās darbnīcas apmeklētājiem jāuzrāda sadarbspējīgs “Covid-19” vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts un personu apliecinošs dokuments. Ar biedrībā paveiktajiem darbiņiem un par plānotajām radošajām darbnīcām sīkāk var iepazīties sociālā tīkla “Facebook” kontā, meklētājā ierakstot vārdus biedrība “Piegauja”.
Reklāma