Auto akumulators ir viena no svarīgākajām auto detaļām, kas nodrošina enerģiju tā darbināšanai. Kā jau jebkura cita auto detaļa, akumulators pieprasa regulāru un rūpīgu apkopi, tādējādi tas spēj kalpot ilgāk. Straujiem soļiem tuvojas vasara, kad arvien vairāk cilvēku dodas izbraucienos ar auto, tādēļ šajā rakstā stāstām par to, kā un kāpēc mums vajadzētu vasarā rūpēties par akumulatoru!
Kā karstums ietekmē auto akumulatoru?
Liela daļa auto īpašnieku uzskata, ka automašīnas akumulatoru vissliktāk ietekmē ziemas apstākļi un zema gaisa temperatūra, taču patiesībā ir tieši pretēji – akumulatoru vissliktāk ietekmē vasaras apstākļi un augsta gaisa temperatūra. Augsta gaisa temperatūra rada arī augstāku temperatūru zem motora pārsega, tādējādi paātrinot koroziju akumulatora iekšpusē un neatgriezeniski bojājot akumulatora iekšējo uzbūvi. Tas var izraisīt ūdens iztvaikošanu no akumulatora šķidrā elektrolīta. Gala rezultātā samazinās akumulatora ietilpība, ir grūtāk iedarbināt motoru, kā arī ievērojami samazinās akumulatora mūžs.
Svarīgi – Ja Jūsu auto akumulatoram ir pievienotas gaisa atveres vai caurules, lai virzītu gaisu uz to vai ap to, no tām nevajadzētu atbrīvoties! Arī tad, ja liekas, ka tas neizskatās vizuāli pievilcīgi. Pretējā gadījumā nebūs pietiekama gaisa plūsma un akumulators nepaspēs atdzist.
Akumulators vasarā. Kā un kāpēc mums vajadzētu par to rūpēties? – 5 noderīgi padomi
1. Pārbaudiet akumulatora vizuālo un tehnisko stāvokli!
Vēl pirms vasaras un karstajiem laikapstākļiem vajadzētu pārbaudīt auto akumulatoru – gan tā vizuālo, gan tā tehnisko stāvokli. Pirmkārt, apskatiet, vai akumulatoram nav kādi vizuāli bojājumi – vai akumulators ir tīrs un sauss, vai tas ir īstajā vietā un pozīcijā, vai visi stiprinājumi ir vietā un stabili, vai uz korpusa nav pamatīgi skrāpējumi un/vai buktes, vai spailes nav sarūsējušas. Otrkārt, pārbaudiet tā uzlādes līmeni – ja Jums pašam nav tehnisku iespēju to izdarīt, nogādājiet akumulatoru uzticamā servisā! Uzlādēta akumulatora spriegums ir 12.6V – ja uzlādes līmenis ir kaut nedaudz zemāks, tad tas neskaitās uzlādēts!
Svarīgi – veicot akumulatora pārbaudi, neaizmirstiet par drošību! Tas ir diezgan bīstams process, tāpēc izmantojiet gumijas cimdus un nekādā gadījumā neatvienojiet/nepievienojiet abas spailes reizē, kā arī nepieskarieties abām spailēm reizē! Atcerieties par to, ka akumulators ar laiku mēdz nolietoties, un karstā laikā tā nolietojums var būt jūtams ātrāk – maiņu vajadzētu apdomāt aptuveni ik pēc 2-3 gadiem vai arī tad, kad jūtama akumulatora efektivitātes mazināšanās.
2. Novietojot automašīnu stāvēšanai, centieties izvairīties no tiešiem saules stariem!
Lai uzturētu automašīnu, īpaši motortelpu pēc iespējas vēsāku, novietojot automašīnu stāvēšanai, centieties izvairīties no tiešiem saules stariem! Novietojiet auto ēnā vai, ja Jums ir piekļuve garāžai (arī jebkādai citai slēgtai telpai), noteikti izmantojiet to!
Ja vasarā automašīnu ilgstoši turēsiet tiešos saules staros, pirms došanās ceļā var nākties secināt, ka auto nevar iedarbināt, jo ilgstošs karstums akumulatora enerģiju tērē pastiprināti. Sliktā ziņa – ja ziemā vēl var kaut cik paredzēt, kad akumulators izlādēsies (visbiežāk no rīta), tad vasarā tas parasti notiek negaidīti.
3. Centieties izvairīties no īsiem braucieniem!
Auto akumulators vasarā tiek noslogots daudz vairāk, jo papildu tam, ka ir augsta gaisa temperatūra, tiek aktīvi izmantota gaisa kondicionēšanas un dzesēšanas sistēma un citas papildu iespējas, kas prasa enerģiju – radio, navigācija, lādētājs u.c. Ņemot vērā paaugstināto slodzi, vasarā vajadzētu rūpīgi izvērtēt katra brauciena nepieciešamību un censties izvairīties no īsiem braucieniem. Kad tiek veikti īsi pārbraucieni, maiņstrāvas ģeneratoram nav pietiekami daudz laika, lai nomainītu enerģiju, kas paņemta no akumulatora, lai var atkārtoti iedarbināt motoru.
Galu galā, ja galamērķi iespējams sasniegt ar kājām, ir vairāki ieguvumi: varat ne tikai izbaudīt laikapstākļus, bet arī arī uzlabot fizisko pašsajūtu. Apdomājiet – vai tiešām ir vērts riskēt, ka īsa brauciena laikā izlādēsies auto akumulators un nāksies veltīt laiku, pūles un arī resursus, lai parūpētos par to, ka auto tiek nogādāts līdz mājām?
4. Centieties garu braucienu laikā samazināt akumulatora slodzi!
Jo vairāk automašīnas akumulators noslogots, jo ātrāk tas izlādēsies, tādēļ garu braucienu laikā vasarā vajadzētu censties samazināt uz akumulatoru radīto slodzi – atrodoties ceļā, pēc iespējas izmantojiet mazāk elektrisko papildu ierīču, kā piemēram lādētājs. Tā vietā uzlādējiet visas savas viedierīces vēl līdz tam, kamēr dodaties ceļā!
Tāpat garākos braucienos vienmēr vajadzētu ņemt līdzi automašīnas akumulatora lādētāju, lai vajadzības gadījumā nenāktos lūgt garāmbraucēju palīdzību vai saukt palīdzības servisus. Atcerieties – lādētāja jaudai jāatbilst automašīnas akumulatora modelim! Pretējā gadījumā tas var tikt neatgriezeniski bojāts.
5. Neatstājiet automašīnu ilgu laiku neizmantotu, ja akumulators nav uzlādēts!
Ikviens autovadītājs zina, ka akumulators, kas ilgu laiku netiek izmantots, izlādējas ātrāk, jo gluži vienkārši – tam nav iespēju uzlādēties. Un vēl ātrāk akumulatori izlādējas tieši vasarā. Tomēr pretēji populārajam mītam, automašīnu drīkst atstāt ilgu laiku neizmantotu – svarīgi, lai tādā gadījumā akumulatoru pirms tam pilnībā uzlādētu. Nav nekādas nepieciešamības doties braucienā tikai tādēļ, lai uzlādētu akumulatoru. Vēl jo vairāk, kā jau iepriekš minējām, tieši regulāri īsie braucieni vasaras laikā var pamatīgi bojāt akumulatoru.
Ceram, ka mūsu augstāk apkopotie padomi palīdzēs Jums vasarā parūpēties par sava auto akumulatoru, pasargāt savu auto un izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem, kad pēkšņi izlādējies auto akumulators. Taču, rūpējoties par akumulatoru, atcerieties parūpēties arī par tādu svarīgu lietu kā automašīnas apdrošināšana. Piedalīties ceļu satiksmē bez derīgas apdrošināšanas polises ir aizliegts, tāpēc ienāciet un apdrošiniet savu auto jau tūlīt pat! OCTA polise un arī KASKO Jums ērtā laikā un vietā pieejama Polisubanka.lv. Vēlam drošu ceļu!