Krievijas agresija pret Ukrainu izraisījusi vispārēju starptautiskās sabiedrības nosodījumu. Joprojām turpinās Krievijas spēku uzbrukums Kijevai un citām Ukrainas pilsētām.
Sekojot līdzi notiekošajam Ukrainā, ir skaidrs, ka notikumi attīstās strauji. Karadarbība jau radījusi daudz postījumu, ir ziņas par daudziem kritušajiem, tostarp civiliedzīvotāju vidū. Arī sabiedrība nepaliek vienaldzīga, daudzviet tiek rīkoti atbalsta mītiņi, citi ziedo finansiālos līdzekļus vai apsver iespēju palīdzēt izmitināt krīzes skartos iedzīvotājus, radot tiem izmitināšanas iespējas pie sevis.
Ir gaužām skaudri noskatīties uz sociālajos tīklos publicēto informāciju – bildēm, video vēstījumiem, kur cilvēki dažādās Ukrainas pilsētās nakšņo metro stacijās, ģimenes ar bērniem, kas ar visu iedzīvi pārvākušās uz pagrabiem, kā bumbu patversmēs dzimst bērni, kā daudzdzīvokļu mājas paliek bez elektrības, kā veikalu plaukti stāv tukši bez pārtikas un tā var uzskaitīt vēl un vēl. Pēc Krievijas noziedzīgā režīma iebrukuma Ukrainā, tur baisi notikumi norisinājušies jau piecas dienas.
Pulcējas atbalsta mītiņā Valmierā
Solidarizējoties ar Ukrainu un tās tautu, atbalstot Ukrainas valsts suverenitāti un teritorijas nedalāmību, svētdien Valmierā, rātslaukumā norisinājās mītiņš, uz kuru bija pulcējušies ne tikai valmierieši, bet arīdzan iedzīvotāji no kaimiņu novadiem, kā arī jaunieši no vairākām ārvalstīm.
Mītiņa laikā Valmierā klātesošos uzrunāja Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks, bijušais Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs Romualds Ražuks, biedrības “Mazsalacas barikāžu atbalsta biedrība” priekšsēdētājs Ojārs Beķeris, biedrības “Latviešu Strēlnieku apvienība” valdes loceklis Māris Niklass un Valmieras Sv. Sīmaņa draudzes mācītājs Edijs Kalekaurs. “Mēs nedrīkstam un negribam bezspēcīgi noskatīties uz nežēlīgu un bezjēdzīgu uzbrukumu Ukrainai. Katram ir jārīkojas, lai palīdzētu bērniem, sirmgalvjiem, mammām, tētiem, kuriem uzbrūk Krievijas armija šajā nevienlīdzīgajā karā! Mēs nedrīkstam neviens palikt malā, atstāt Ukrainu vienu,” atklājot pasākumu teica O. Beķeris.
Norises laikā dega ugunskurs, simbolizējot atbalstu un cerību uz miera atjaunošanu. “Ziemeļlatvija” novēroja, ka klātesošie bija ieradušies ar karodziņiem, Ukrainas karoga krāsām pieskaņotā apģērbā un pārdomātu atribūtiku, kas skaidri pauda vēstījumu, ka latviešu tauta ir domās kopā ar ukraiņiem, vēlot tiem izturību un gara spēku tikt pāri prātam neaptveramajiem notikumiem. Daudzi kavējās pārdomās, arī pēc mācītāja paustajiem vārdiem, kurš aicināja šajos trauksmainajos laikos būt vienotiem un lūgt Dievu, jo mūsu valsts vēsture māca, ka brīvības cīņas un neatkarības atjaunošana bija lielā mērā saistīta ar piepildītām baznīcām un cilvēku lūgšanām. Arī šajā brīdī mēs varam meklēt pie Dieva gudrību un no sirds lūgt viņa palīdzību. “Jūs esat dzirdējuši, ka Jēzus māca, ja tev sit pa labo vaigu, pagriez arī otru. Jā, tā ir. Bet sitiens pa vaigu ir tikai aizvainojuma simbols. Nav vērts katra personiska aizvainojuma un aizskartā pašlepnuma dēļ to censties atriebt un cīnīties pret. Tomēr šos vārdus nedrīkst attiecināt uz pašaizsardzību pret agresoru, un šie vārdi nekad nav jāsaprot tā, ka tie ļauj gļēvi paslēpties aiz tiem no apspiesto, neaizsargāto jeb mazāk aizsargāto aizstāvēšanas. Tas ir ne tikai kristīgs, bet vispārcilvēcisks princips – aizstāvēt pret agresiju to, pret kuru tā tiek vērsta,” saka E. Kalekaurs un citē: “Kas izlej cilvēka asinis, tā asinis caur cilvēkiem tiks izlietas.” 1.Moz.9, 6. Tas nozīmē spriest taisnu tiesu. Tāpat kā Jēzus vārdi: “.. jo visi, kas ņem zobenu, no zobena aizies bojā.” Mt.26, 52
“Ko tas nozīmē mums? Tas nozīmē, ka mums ir jāpārvar vispirms katram pašam sava egoistiski savtīgā patmīla, jāatloka piedurknes, jāatmet gļēvums un jebkurā brīdī jābūt gataviem aizstāvēt sevi, savas ģimenes, savu zemi, bet ne tikai. Arī tos, kam tiek darīts pāri, un visus tos, kas nav spējīgi paši sevi pilnvērtīgi aizsargāt. Šodien tā ir ukraiņu tauta. Es aicinu, lai mūsu atbalsts nav tikai klišejiskās frāzēs, bet tas ir pavisam konkrēts un praktisks. Lai tie, kam ir šī gudrība un iespējas noskaidrot, kāda palīdzība visvairāk ir vajadzīga ukraiņu tautai, lai to dara, bet mēs katrs apņemamies to pēc iespējām un pāri iespējam arī dot,” tā mācītājs.
Jebkura informācija ir jāvērtē kritiski
Sazinoties sociālajos tīklos ar attālākiem paziņām Krievijā, atklājas, ka tur daļa sabiedrības dzīvo dezinformācijas telpā. Proti, nesaņemot objektīvu informāciju par notiekošo aiz valsts robežām. Kā atzina vidzemniece Marina, kurai radinieki dzīvo Krievijā, tur parādās gluži pretēja informācija tai, kādu to pasniedz Eiropas Savienībā. “Protams, mana ģimene nosoda Putina politiku un darbības, bet viņi taču neko nevar darīt. Man stāstīja, ka pirmajā dienā, kad tas viss sākās, cilvēki Krievijā izgāja ielās, jo nostājās pret uzbrukumu Ukrainai, bet par šādām akcijām medijos nerunāja, viss tika noklusināts. Turklāt pašus protestētājus aizturēja kārtībnieki. Man ir šāda informācija,” atzīst sieviete, kura vēlējās palikt anonīma.
Arī mūsu publiskajā telpā parādās dažādas ziņas, tostarp meli. Piemēram, ka nekāda kara Ukrainā nav un visi foto ir safabricēti. Protams, grūti iedomāties, ka Latvijā un jebkurā demokrātiskā valstī šādai ziņai kāds spētu ticēt. Žurnālisti uzsver, ka jebkura publiskajā telpā izskanējusī informācija ir jāvērtē kritiski un jāpievērš uzmanība ziņu avotiem. Medijos sniegtā informācija (piemēram, statistika par karadarbības upuriem vai radītajiem postījumiem) tiek apkopota no dažādiem avotiem, kuru atbilstību īstenībai šobrīd ir neiespējami pārbaudīt.
Uztraucas par radiniekiem
Novadniecei Tatjanai (vārds mainīts) radinieki dzīvo Ukrainā, daži no viņiem atrodas Harkivā, kura minēta kā karadarbības teritorija. Viņas ģimene pauž satraukumu par Ukrainā notiekošo un domā, kā varētu palīdzēt. “Satraukums ir liels, jo, protams, tāpat kā visā pasaulē, sekojam līdzi tur notiekošajam. Diemžēl mēs jau otro dienu nevaram sazināties ar viņiem caur internetu. Pēdējo reizi ar māsīcu sazinājos pirms divām dienām, tad viņa man teica, ka ir šausmīgi bail. Gulēt naktīs nevar, ir dzirdami šāvieni visapkārt. Tagad ir bīstami iziet laukā no mājām. Gribējām savas radinieces ar bērniem paņemt pie sevis, aizbraukt pretī uz Polijas robežu, bet diemžēl tas šobrīd nav iespējams. Jo nekursē ne autobusi, ne vilcieni. Bet ar savu privāto automašīnu ir diezgan riskanti pārvietoties, un arī degviela ir deficīts. To var ieliet tikai 20 litrus. Protams, ceram uz visu to labāko, ka drīz vien viss atrisināsies,” viņa stāsta un piebilst, ka šajā situācijā ar telefona sakariem ir diezgan problemātiski, galvenā saziņa notiek caur internetu.
Tikmēr, ņemot vērā ārkārtas situāciju Ukrainā, lai iedzīvotājiem būtu iespēja sazināties ar saviem tuviniekiem, vairāki populārākie mums pieejamie mobilo sakaru operatori (to vidū Tele2, LMT, Bite) paziņojuši, ka uz laiku atceļ viesabonēšanas maksu zvaniem un mobilajam datiem, atrodoties Ukrainā. Tas nozīmē, ka tiek kompensēti starptautiskie zvani un īsziņas uz Ukrainu, un otrādi – klienti, kas atrodas Ukrainā, var izmantot balss un interneta sakarus bez maksas. Un tas nav vienīgais veids, kā viņi ir gatavi atbalstīt iedzīvotājus. Piemēram, lai palīdzētu bēgļiem no Ukrainas, “Tele2” tiem nodrošinās bezmaksas mobilo sakaru pakalpojumus. Kā liecina uzņēmuma sniegtā informācija, šim nolūkam atvēlētas 10 000 īpašas SIM kartes, taču to skaits nepieciešamības gadījumā var tikt papildināts. Tas ļaus patvērumu saņēmušajiem ukraiņiem Latvijā vismaz trīs mēnešus bez maksas zvanīt, sūtīt īsziņas un lietot mobilo internetu, lai sazinātos ar saviem tuviniekiem Ukrainā vai citviet Eiropā.
PVD aicina atsaukties zirgu staļļu īpašniekus
Krīzes laikā netiek aizmirsts arī par dzīvniekiem. Proti, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) publicējis aicinājumu atsaukties zirgu staļļu īpašniekus Ukrainas izcelsmes zirgu izmitināšanai. “Ņemot vērā, ka, iespējams, Latvijai varētu tikt lūgta iespēja izmitināt Ukrainas izcelsmes zirgus, lai rastu iespēju palīdzēt Ukrainas pilsoņiem zirgu īpašniekiem, aicinām atsaukties to zirgu staļļu saimniekus, kuri būtu gatavi uzņemt un izmitināt zirgus. Informāciju par adresi, zirgu skaitu, kurus iespējams izmitināt, un kontakttālruni, lūdzam sniegt, zvanot uz tālruni 29394696,” vēstīts PVD mājaslapā.
Vēl izskanējis, ka attiecībā uz mājas (istabas) dzīvniekiem, kas kopā ar saviem īpašniekiem ieceļo Latvijā no Ukrainas, šobrīd tiek piemērotas atvieglotas ieceļošanas prasības. Parastā kārtība ir tāda, ka, ieceļojot no Ukrainas, dzīvniekam ir jābūt apzīmētam ar mikroshēmu, vakcinētam pret trakumsērgu un jābūt veiktam trakumsērgas antivielu līmeņa noteikšanas testam, kā arī ir jābūt veselības sertifikātam. Ņemot vērā situāciju, dzīvnieki no Ukrainas tiks ielaisti Latvijas teritorijā arī tad, ja kāds no minētajiem nosacījumiem nebūs izpildīts.
Reklāma