Vasara ir īstais laiks, lai dotos atpūsties pie dabas. Iespēju ir daudz un dažādu, bet kempings ir viena no populārākajām un aizraujošākajām opcijām. Atpūta pie dabas būs izdevusies par visiem 100 procentiem, ja ņemsi vērā rakstā minētos padomus!
1. padoms: sagatavo brīvdienu plānu
Arī spontāna došanās atpūtā dabā var būt piedzīvojumu un aizraujošu iespaidu pilna, taču, ja vēlies izvairīties no nepatīkamiem pavērsieniem un liekas laika tērēšanas, noteikti ir vērts izveidot kaut vai aptuvenu plānu pie, kura izbrauciena laikā pieturēties.
Tam nav jābūt ļoti precīzam un detalizētam – pietiks, ja atzīmēsi galvenos pieturas punktus, katrā no tiem atvēlot laiku objektu apskatei. Viens no lielākajiem šķēršļiem, kas neļauj līdz galam izbaudīt atpūtas braucienus, ir pārlieku liela steiga, tāpēc laiks vienmēr jāierēķina arī maltītēm, tualešu apmeklēšanai un jāatvēl arī laika rezerve neparedzētām situācijām.
2. padoms: izvēlies atbilstošu nakšņošanas vietu/-as
Atpūta pie dabas var beigties visai nepatīkami, ja izvēlēsies apmesties vietā, kas atrodas privātā teritorijā vai dabas liegumā. Tāpēc pirms tam veic mājasdarbu un izpēti, vai nakšņošanai paredzētā vieta šim mērķim ir paredzēta. Vērā jāņem arī tas, ka lielākoties kempingos par uzturēšanos ir jāmaksā, bet, lai būtu par 100% drošs, ka kempingā atradīsies vieta arī Tev, veic tā rezervāciju. Vērā jāņem, ka teju katram no kempingiem ir savi iekšējās kārtības noteikumi.
Ja gribi, lai atpūta būtu izdevusies un kempings atbilstu Tavām vēlmēm un vajadzībām, iepazīsties ar tā aprakstu, pievēršot uzmanību šādiem aspektiem:
- auto stāvvietas attālums no kempinga;
- tualetes un dušas telpu pieejamība;
- dzeramā ūdens pieejamība;
- upju, ezeru, jūras, dīķu un citu ūdenstilpņu tuvums;
- vietas maltītes ieturēšanai;
- ugunskura vietas;
- tuvākais veikals vai degvielas uzpildes stacija (it īpaši, ja nakšņot konkrētajā lokācijā paredzēts vairākas naktis);
- dažādas izklaides iespējas un aktīvā atpūta, piemēram, velosipēdu, laivu, ūdens motociklu un SUP dēļu noma, futbola, basketbola, volejbola, golfa vai cita sporta veida laukums, zirgu izjādes, kubls, pirts, baseins, u. c.
Ja atpūta ģimenei vai Tev pašam ieplānota kopā ar mājdzīvnieku, noteikti pārliecinies, vai attiecīgajā kempingā šāda opcija tiek piedāvāta. Savukārt atpūta ar bērniem noteikti izdosies, ja kempinga teritorijā būs rotaļu laukums.
3. padoms: parūpējies par visu nepieciešamo bagāžu
Ko ņemt līdzi uz kempingu? Vajadzīgo lietu liste ir visai gara, tāpēc neatkarīgi no tā, vai atpūta pie dabas noslēgsies ar nakšņošanu teltī, treilerī, kemperī vai viesu mājā, pirms došanās ceļā jāpārliecinās, ka esi paņēmis līdzi visu, kas vajadzīgs. Šajā sarakstā ietilpst:
- pārtika un dzeramais ūdens (svarīgi izvēlēties pārtiku, kas siltajā laikā nesabojāsies, ja vien Tavā rīcībā nav aukstumsoma vai automašīnas ledusskapis);
- aptieciņa ar pretsāpju medikamentiem, dezinfekcijas līdzekli, plāksteriem, marles saiti, medikamentiem pret alerģijām un gremošanas traucējumiem, siltumu atstarojošo segu. Līdzi, protams, jāņem arī medikamenti, kas Tev vai kādam no ģimenes locekļiem jālieto ikdienā (ja tādi ir), un neaizmirsti par saules aizsarglīdzekļiem;
- apģērbs dažādiem laikapstākļiem – neraugoties uz laikapstākļu prognozēm, parūpējies, lai pa rokai būtu gan siltāks džemperis, bikses, zeķes un apavi vēsai pievakarei, gan apavi un apģērbs lietainam laikam. Saulainam laikam vajadzīga cepure, kas pasargās no saules dūriena, kā arī saulesbrilles;
- līdzekļi odu, ērču un citu insektu atbaidīšanai – odu, dunduru un citu knišļu kodumi var radīt zināmu diskomfortu, bet pasargāties no ērcēm ir īpaši svarīgi, jo tās pārnēsā vairākas smagas un bīstamas slimības.
Ja nakšņošana paredzēta teltī, neaizmirsti paņemt līdzi matraci, spilvenu, guļammaisu un lukturīti. Savukārt, ja plānota atpūta uz ūdens, ir vērts iegādāties ūdensizturīgus maciņus mobilajiem telefoniem un citai elektronikai. Vietās, kur nav piekļuve elektrībai, lieti noderēs lādētājs – akumulators jeb Power bank.
4. padoms: dodoties prom, aiznes visu, ko esi atnesis
Atpūta pie dabas parasti iet roku rokā ar dažādām uzkodām, dzērieniem un citām lietām iepakojumos un pudelēs. Diemžēl visai aktuāla problēma ir mežu, kempingu un citu vietu piesārņojums, tāpēc ir ļoti svarīgi aiz sevis savākt visus atkritumus un tos izmest atbilstošos konteineros. Līdzi paņem atkritumu vai iepirkumu maisus, kuros šķirot un aizvest visus atkritumus un taru.