Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Apbalvo konkursa “Gada balva cilvēku ar invaliditāti atbalstam 2024” laureātus

Labo darbu darītājus sumina jau desmito gadu

Trešdien, 4. decembrī, tiesībsargs sadarbībā ar Invalīdu un viņu draugu apvienību “Apeirons” un Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB) svinīgā un emocionāli sirsnīgā apbalvošanas ceremonijā LNB Ziedoņa zālē pasniedza galvenās balvas, atzinības un pateicības konkursa “Gada balva cilvēku ar invaliditāti atbalstam” šī gada laureātiem. Olimpiskajā gadā ar stāvovācijām tika sumināti arī Latvijas izcilie sportisti – paraolimpieši un viņu treneri. Pasākumu klātienē pagodināja ASV vēstnieks Latvijā Kristofers Robinsons, savukārt Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča apsveikumu nolasīja prezidenta padomniece likumdošanas un starptautisko tiesību jautājumos Kristīne Līce.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Par konkursu

Konkurss “Gada balva cilvēku ar invaliditāti atbalstam” ir kļuvis par tiesībsarga un sadarbības partneru ikgadēju tradīciju, un šogad jau desmito gadu pēc kārtas to rīko ar mērķi novērtēt un atbalstīt tos cilvēkus, organizācijas un uzņēmumus, kuri aktīvi pārstāvējuši cilvēku ar invaliditāti intereses. Nominantus varēja pieteikt divās kategorijās – “Individuāls sniegums” un “Kolektīvs sniegums” – kopumā astoņās nominācijās. Šī gada konkursā saņemts vēsturiski otrs lielākais pieteikumu skaits – 124.

Šogad žūrijā darbojas septiņi dažādu nozaru pārstāvji un sabiedrībā zināmas personības – tiesībsargs Juris Jansons, Invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis, Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktore Dagnija Baltiņa, Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītāja Leila Rasima, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece veselības un sociālajos jautājumos Ilze Rudzīte, žurnālists Aidis Tomsons, influencere un sabiedriskā aktīviste Patrīcija Anna Vavilova.

“Šajā svētku reizē man ir prieks un lepnums, ka piesardzīgā cerība, šāda veida iniciatīvu sākot, desmit gadu laikā kļuvusi par stabilu un spēcīgu tradīciju. Par to liels paldies mūsu uzticamajiem sadarbības partneriem – apvienībai “Apeirons” un Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, bet vēl lielāks paldies visiem labo darbu darītājiem Latvijas pilsētās un novados un viņu čaklajiem pieteicējiem. Joprojām šis ir vienīgais šāda veida konkurss Latvijā, kurā mēs suminām tos, kas ar savu uzņēmību, zināšanām, sirds siltumu un aizrautību rada iespējas, lai veidotu pieņemošāku un iekļaujošāku sabiedrību. Šogad konkursa žūrijas darbs bija īpaši spraigs ne tikai pieteikumu skaita dēļ, bet ar milimetra pārsvaru izvēloties pašus labākos no labākajiem, kas patiesībā esat jūs visi. Cilvēcību un sirds darbu ir ļoti sarežģīti izmērīt skaitļos,” uzsver tiesībsargs Juris Jansons.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Laureāti

Gada palīgs

Balvu par līdzdalību, palīdzību un dažādiem atbalsta pasākumiem cilvēkiem ar invaliditāti pasniedza I. Balodis.

Kategorijā “Individuāls sniegums” Gada balvu saņēma Staņislavs Baturs par nesavtīgu un visa veida atbalstu cilvēkiem ar invaliditāti ikdienā, darbojoties biedrībā “Ilgas”. Atzinību saņēma Helmuts Rasa, kurš ikdienā izglīto sabiedrību par cilvēku ar invaliditāti vajadzībām, pats esot atbalsta persona vairākiem cilvēkiem, kā arī Camphill Rožkalni ciemata Latvijā valdes priekšsēdētājs Jānis Roze, kurš bija galvenais virzītājspēks, lai pēc postoša ugunsgrēka atjaunotu mājvietu cilvēkiem ar intelektuāliem traucējumiem.

Kategorijā “Kolektīvs sniegums” Gada balvu saņēma nodibinājums “Hospiss.lv”,kurš ikdienā iestājas par neārstējami slimu cilvēku cieņpilnu mūža nogali un panāca, ka Latvijā tiek nodrošināta valsts apmaksāta hospisa aprūpe mājās. Atzinību saņēma Daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra “LAIPA” kolektīvs, kas nodrošina grupu dzīvokļus, dienas aprūpes centru un specializētās darbnīcas jauniešiem ar garīga rakstura traucējumiem. Atzinību saņēma arī izdevniecība “Droši un koši” par grāmatas “Pieneņpūka” nokļūšanu līdz lasītājiem, stāstot par grāmatas galveno varoni – zēnu ar invaliditāti Artūru – un ienākumus no grāmatas pārdošanas novirzot viņa dzīves kvalitātes uzlabošanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pieejamas vides iniciatīvas

Balvu par visiem draudzīgākas vides radīšanu, kā arī par jaunām iniciatīvām un veiksmīgiem risinājumiem tās pielāgošanai pasniedza I. Balodis.

Kategorijā “Individuāls sniegums” Gada balvu saņēma Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes ilggadējais vadītājs Juris Dambis par sekmīgu un operatīvu rīcību, kas šobrīd ļauj vairākus vides objektus apmeklēt cilvēkiem ar invaliditāti.

Kategorijā “Kolektīvs sniegums” triumfēja Kurzemes plānošanas reģions par vairāku pārgājienu taku pieejamības uzlabošanu, bet atzinību saņēma – SIA “Enter”, kas izstrādājuši tādu rindu numuru mašīnu, kas ievērojami palīdz cilvēkiem ar redzes traucējumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kultūras vēstnesis

Balvu par sniegto iespēju cilvēkiem ar invaliditāti baudīt kultūras pasākumus un par risinājumiem visiem pieejamai mākslai pasniedza D. Baltiņa.

Kategorijā “Individuāls sniegums” Gada balvu saņēma laikmetīgās mākslas iekļaušanas un pieejamības vēstnese Lība Bērziņa, bet atzinību – Tamāra Pavlova, kura daudzus gadus vada izzinošas ekskursijas vājredzīgiem un neredzīgiem cilvēkiem.

Kategorijā “Kolektīvs sniegums” Gada balvu pasniedza Latvijas Jaunā teātra institūtam, kurš nodrošinājis līdz šim Latvijā nebijušus un plašus kultūras pasākumus, kas pieejami cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izglītotājs

Balvu par aktivitātēm, kas devušas iespēju cilvēkiem ar invaliditāti iegūt prasmes un zināšanas, pilnveidoties un īstenot sevi, kā arī par sabiedrības izpratnes veidošanu un iekļaušanas veicināšanu pasniedza A. Tomsons.

Kategorijā “Individuāls sniegums” Gada balvu saņēma onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības “Dzīvības koks” valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe, bet atzinības – Ventspils bibliotēkas Reģionālā mācību centra vadītāja Vita Ozola, kura vada digitālo prasmju nodarbības bērniem un jauniešiem ar smagiem funkcionāliem traucējumiem, kā arī Jelgavas pamatskolas Valdeka direktore Dace Ekša, kura rīko iekļaujošus pasākumus un īpaši atbalsta bērnus ar invaliditāti un viņu ģimenes.

Kategorijā “Kolektīvs sniegums” Gada balvu saņēma Jauniešu organizācija “3D Friends”, organizējot latviešu zīmju valodas vārdnīcas sagatavošanu sociālajos tīklos, zīmju valodas kursus un īpašu nometni jebkuram interesentam. Atzinību saņēma biedrības “Latvijas Samariešu apvienība” atbalsta centrs “Solis”, kas sniedz dienas aprūpes centra un sociālās rehabilitācijas centra pakalpojumus bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kā arī dienas aprūpes centra un specializēto darbnīcu pakalpojumu pilngadīgajiem ar garīga rakstura traucējumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bērnu un jauniešu iedvesmotājs

Balvu par veiksmīgu bērnu un jauniešu ar invaliditāti sociālo iekļaušanu, izglītojot un iedrošinot izzināt kultūras, sporta, mākslas un mūzikas pasauli, pasniedza tiesībsarga vietniece Ineta Piļāne.

Kategorijā “Individuāls sniegums” Gada balvu saņēma Bērnu vokālās studijas “Kukaiņi” dibinātāja Baiba Jankovska, ļaujot bērniem ar funkcionāliem traucējumiem attīstīt savus talantus un piedzīvot mūzikas dziedināšanas spēku.

Atzinības saņēma Nataļja Novikova, kura vada labdarības biedrības – LiveIntegro un Bērnu un jauniešu Parasporta apvienību, organizē parasporta meistarklases un vada izzinošas ekskursijas, kā arī Rojs Puķe jeb Pipars, turpinot labdarības kampaņas un ziedojot līdzekļus bērniem ar kustību traucējumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kategorijā “Kolektīvs sniegums” Gada balva pasniegta Latvijas Autisma apvienībai par bērnu un jauniešu sociālo iekļaušanu, kā arī visa veida atbalsta sniegšanu ģimenēm.

Atzinība pasniegta biedrībai “ARIMONDI” un tās adaptīvo deju grupai “ArDi”, kura radījusi krāsojamo grāmatu bērniem ar īpašām vajadzībām “Jutis Sajūtiņš un viņa draugi”, kā arī Latvijas Bērnu fonda Jelgavas nodaļai par atbalstu bērnu un jauniešu ar invaliditāti un viņu ģimeņu integrēšanu sabiedrībā, mūzikas, deju un sporta pasākumu rīkošanu.

Sociālo tīklu balss

Balvu tiem, kuru viedoklis un pieredzes stāsti, raisītās diskusijas vai rīkotie vebināri sociālajos tīklos un blogos radījuši rezonansi plašākā sabiedrībā, pasniedza Patrīcija Anna Vavilova.

Kategorijā “Individuāls sniegums” Gada balvu saņēma Jolanta Kalniņa-Levina par panāktajām izmaiņām likumdošanā par pilngadību sasniegušajiem bērniem ar smagu invaliditāti, bet atzinību – influenceris Andrew Wave, kurš aktualizējis tēmas par cilvēkiem ar invaliditāti, īpaši izceļot to, kā izturēties, ja sabiedrībā ieraugi cilvēku ar servisa suni.

Kategorijā “Kolektīvs sniegums” Gada balvu saņēma Talsu Ģimeņu un bērnu attīstības centrs “Brīnumiņš” par projektu “Sirds stāsti”, kura viens no svarīgākajiem mērķiem ir līdzcilvēku izglītošana par dažādām saslimšanām, diagnozēm un nepieciešamajiem iekļaušanas pasākumiem, lai cilvēki ar invaliditāti tiktu pieņemti un viņiem tiktu palīdzēts. Tikmēr atzinību saņēma Laine Aleksandra Dovkante un Ērika Agnese Burija, kuras izveidojušas Instagram profilu “VAIRĀK NEKĀ SAPRAŠANA” par un ap invaliditāti, lai veicinātu sabiedrības izpratni par to, kā meitenes jūtas ikdienā un kā redz pasauli kopumā. Atzinība pasniegta arī biedrībai “Mana MS” par publikācijām sociālajos tīklos un jaunizveidotajā mājaslapā, regulāri komunicējot ar multiplās sklerozes slimniekiem un uzlabojot viņu ikdienu.

Nodarbinātības veicinātājs

Šo balva pasniedz par iesaistošiem pasākumiem, dodot iespēju cilvēkiem ar invaliditāti realizēt sevi un iekļauties darba tirgū. Video uzrunā klātesošos sveica I. Rudzīte, bet balvu pasniedza A. Tomsons.

Kategorijā “Individuāls sniegums” galveno balvu saņēma Ogres kafejnīcas “Pie Zelta Liepas” īpašniece Dana Bārbale, sniedzot iespēju cilvēkiem ar invaliditāti gūt pirmo darba pieredzi un praktiski apgūt nepieciešamās prasmes, darbojoties sabiedriskās ēdināšanas jomā. Kā arī par sabiedrības izglītošanu šo cilvēku iekļaušanai darba tirgū. Savukārt atzinību saņēma Daugavpils pilsētas invalīdu biedrības valdes priekšsēdētāja Anna Stankeviča, kuras sirds darbs ir cilvēku ar invaliditāti izglītošana, saziņa, saliedēšana un darba vietas nodrošināšana, atbilstoši katra vajadzībām.

Arī kategorijā “Kolektīvs sniegums” žūrijas Gada balva pasniegta SIA “Ogres Zelta liepa”, ļaujot sekmīgi strādāt cilvēkiem pat ar ļoti smagām veselības problēmām un rādot piemēru citiem viņu iekļaušanā. Atzinību saņēma SIA “Rimi Latvia”, kurš pilotprojektā sekmīgi nodarbināja cilvēkus ar garīga rakstura traucējumiem un psihiskiem traucējumiem. Atzinību saņēma arī SIA “Dare Audeamus”, kurš veiksmīgi nodarbina cilvēkus ar invaliditāti, reizē rūpējoties par viņu veselības stāvokli.

Uzdrīkstēšanās

Šo balvu pasniedz par jaunām iniciatīvām vai radošu rīcību, pārstāvot cilvēkus ar invaliditāti, viņu tiesības un intereses. Video uzrunā klātesošos sveica L. Rasima, bet balvu pasniedza Patrīcija Anna Vavilova.

Kategorijā “Individuāls sniegums” galveno balvu saņēma Zane Bērziņa,kuras sociālais uzņēmums piedāvā plašu pielāgojama apģērba klāstu, kas īpaši veidots cilvēkiem ar dažādiem kustību traucējumiem. Atzinību pasniedza Maldai Caunei – neatlaidīgai cīnītājai un iedvesmotājai, kura pielikusi roku, ka tiek palielināts kopšanas pabalsts tā dēvētajiem “mūžīgajiem bērniem”.

Kategorijā “Kolektīvs sniegums” galveno balvu saņēma biedrība “Nepaliec viens”, atklājot dienas aprūpes centru cilvēkiem ar autiskā spektra traucējumiem “Atver durvis Betānijā”.Atzinību pasniedza biedrībai “B SPORTS”, kura sarīkoja pirmo starptautisko tandēma riteņbraukšanas nometni cilvēkiem ar redzes traucējumiem Latvijā un Latvijas Reto slimību aliansei, kura sarīkoja plaša mēroga forumu, kas bija pirmais šāda mēroga izglītojošs pasākums ar daudzpusīgu programmu un iedvesmojošām lekcijām, diskusijām un mākslas terapijas nodarbībām.

Pateicību saņēmēji

Tradicionāli konkursa noslēgumā pasniedz arī žūrijas Pateicības. Tās šogad piešķīra:

  • VAS “Valsts nekustamie īpašumi” par Rīgas pils konventa (kastelas) pārbūvi un restaurāciju
  • Biedrības “Latvijas Kristīgā alianse bāreņiem” iniciatīvai “Lielas rūpes par mazajiem” par mīlošu un kompetentu auklīšu atbalstu bērniem slimnīcā
  • Vilnim Sosāram par cieņpilnu attieksmi pret smagi slimiem pacientiem un sabiedrības izglītošanu
  • Nellijai Repinai par atbalstu bērnu un jauniešu vecākiem un pedagogiem speciālās izglītības un vizuālā atbalsta jautājumos
  • Baiba Bicēnai par ilggadēju cilvēku ar invaliditāti tiesību aizstāvību un sabiedrības izglītošanu
  • Biedrībai “Saldus Jauniešu dome “Es un mēs”” par tādu projektu īstenošanu, kuri palīdz attīstīt starppaaudžu sadarbību un veicināt dažādu jauniešu socializāciju
  • Biedrībai “Latvijas Bērniem ar kustību traucējumiem” par piemērotām aktivitātēm un pasākumiem bērniem un jauniešiem ar kustību traucējumiem
  • Biedrībai “Par Dzīvot” par izglītojošu un atbalsta pasākumu rīkošanu jauniešiem ar onkoloģiskām saslimšanām un viņu tuviniekiem
  • Dirty Deal Teatro par piekļūstamu kultūru un iekļaujošu vidi teātrī
  • Mikam Maslobojevam (Viļa Plūdoņa Kuldīgas vidusskola) par sabiedrisko darbu pansionātā, veicinot senioru un cilvēku ar invaliditāti socializēšanos
  • Kristianam Šlakorciņam, (Viļa Plūdoņa Kuldīgas vidusskola) par sabiedrisko darbu pansionātā, veicinot senioru un cilvēku ar invaliditāti socializēšanos
  • Liepājas koncertzālei “Lielais Dzintars” par piekļūstamības risinājumiem cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem

Godina paraolimpiešus

Šis ir olimpiskais gads, un mums ir par ko lepoties un cildināt. Svinīgās apbalošanas sākumā ar skaļiem aplausiem un gavilēm sveicām mūsu izcilniekus Parīzes paraolimpiskajās spēlēs:

  • diska metēju Aigaru Apini, viņa treneri Andri Smoču un fizioterapeiti Guntu Ozoliņu
  • para iejādes sportistu Rihardu Snikus, viņa asistenti Elīnu Brigmani, treneri Agnesi Rozīti un zirga “King of the Dance” saimnieci Irinu Andrusu
  • šķēpmetēju Diānu Krūmiņu, viņas treneri Arnoldu Strengu un fizioterapeiti Signi Rinkuli
  • lodes grūdēju Emīlu Dzilnu, šķēpmetēju Raivo Maksimu, viņu treneri Ināru Aperāni un masieri Sergeju Sergačovu
  • peldētāju Juriju Semjonovu un viņa treneri Antru Rogu
  • šāvēju Margitu Kanopku un viņas treneri Kristeru Kolužu
  • riteņbraucēju Oskaru Gailišu, viņa treneri Jāni Mūsiņu un tehnisko darbinieku Valēriju Lukjanovu

Sakām Paldies no sirds

Paldies Invalīdu un viņu draugu apvienībai “Apeirons” un Latvijas Nacionālajai bibliotēkai par aizvadītajiem desmit ciešās sadarbības un bagātīgās pieredzes gadiem. Īpašs paldies skaisto video stāstu veidotājam Dmitrijam Golubevam, kura radītie darbi gadu garumā ļauj mums baudīt tās emocijas, kuras vārdos nav izsakāmas.

Visi konkursa organizatori saka lielu un sirsnīgu paldies visiem, kas ļāva arī šī gada skaistajiem svētkiem izdoties. Par muzikālu baudījumu rūpējās grupas “Astro’n’out” līdere Māra Upmane-Holšteine un ģitārists Juris Kalnišs, kā arī Kaspars Markševics un pianists Anatolijs Livča.

Sakām mīļu paldies māksliniekiem – Nacionālās Mākslu vidusskolas Rīgas Baleta skolai, Rīgas cirka skolai un deju studijai “Mazais Andžiņš”, kā arī Dj Richy Rich (Rihards Snikus).

Īpašs paldies arī pasākuma surdotulcēm – Ieva Solovjovai, Zanei Bondarei un Katrīnai Benitai Ancānei.

Sirsnīgs paldies svinīgās ceremonijas vadītājam Laurim Reinikam, kā arī Latvijas Kultūras akadēmijas un Rīgas Stradiņa universitātes studentiem un viņu mācībspēkiem. Paldies māksliniecei Sabīnei Vārtiņai (Latvijas Mākslas akadēmija) par iespēju aplūkot starptautiski apbalvoto instalāciju “TELPA VIENO. TELPA VEIDO. TELPA ŠĶIR. TELPA ŠĶIRO”.

Paldies mūsu atbalstītājiem – “Orkla Latvija”, “Narvesen” un “Cēsu alus”!

Paldies ikvienam brīvprātīgajam, kas ļāva šiem svētkiem izdoties!

Edgars Lākutis, Latvijas Republikas Tiesībsarga biroja, Komunikācijas un starptautiskās sadarbības nodaļas vadītājas vietnieks

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.