Bokseru Maira Brieža un Ričarda Bolotņika treneris Dmitrijs Šiholajs jūnijā Jaunjelgavas pusē rīkoja bērnu nometni, kas nebija saņēmusi visus nepieciešamos saskaņojumus, līdz ar to uzskatāma par nelegālu. Turklāt sociālajos tīklos tā tika reklamēta latviski, taču nodarbības un ikdiena aizritēja gandrīz tikai krievu valodā, par ko vecāki netika skaidri brīdināti.
“Nometnes reklāmu latviešu valodā pamanījām “TikTok”, bērns ir sportisks, domāju, ka būs īstā vieta. Mani brīdināja, ka vairāk runās krievu valodā, bet neteica, ka viss būs krieviski. Otram bērnam bijusi džudo nometne, tur arī lielākoties krievvalodīgie piedalās, bet ir vairāk akcents uz latviešu valodu. Šiholaja nometnē bija tikai daži latvieši, viss notika krievu valodā, piemēram, vakara pasākumi, dziesmas. Mans bērns to kaut cik ir apguvis, bet, protams, ja būtu zinājis, tad nebūtu piedalījušies. Paši jau izvēlējāmies, tomēr sajūta mazliet kā lamatās,” “Latvijas Avīzei” pastāstīja Jānis (vārds mainīts). Nedēļu ilgušajai nometnei, kas izmaksāja 350 eiro, varēja pieteikties bērni no sešu līdz 15 gadu vecumam. Piedalījušies vairāk nekā simts.
Sajūta kā lamatās
Nometnes apmācību programmā rakstīts, ka būs arī boksa nodarbības, taču Jāņa atvase boksa cimdus ne reizi neesot uzvilkusi un šā cīņas sporta veida elementi netika mācīti. “Ja boksa treneris taisa nometni, tad skaidri saprotams, ka būs saistība ar boksu. Bērni skrēja, vingroja, bija aktivitātes, bet ne tas, ko gaidījām. Lielākie puikas kaut ko patrenējās boksā, bet uz to nebija uzsvars. Tagad sūtīšu uz jauno mednieku nometni, esmu dzirdējis par to ļoti labas atsauksmes, un būs tieši par tēmu – mežiem, dzīvniekiem, ko un kā pareizi darīt.”
Nepatīkama pēcgarša palikusi par nometnē rīkoto armijas dienu. Vadītāju filmētajos video nav manāma saistība ar Krievijas armiju, bet nav arī nekādas latviskuma un patriotiskuma pieskaņas, arī te viss notika krievu valodā. “Kā bokss saiet kopā ar “vojennij deņ” (armijas dienu)?” neizpratnē ir Jānis. Pērn viņa dēls piedalījies džudo nometnē Rēzeknes pusē, un tajā esot viesojušies Latvijas robežsardzes pārstāvji, kuri atlidojuši ar helikopteru, bērni slēpušies un suņi viņus meklējuši. Nometnes dalībnieki bijuši pozitīvi pārsteigti.
Izmantoja savu vārdu
Līgumu ar bērnu vecākiem kā nometnes organizētājs slēdza Dmitrijs Šiholajs, kurš ir valdes loceklis biedrībā “Shiholay boxing”. Izglītības un zinātnes ministrijā norādīja, ka minētajā laikā un vietā nav notikusi Šiholaja rīkota nometne, bet ir aizvadīta cita daļēji saskaņota nometne – no četriem nepieciešamajiem saskaņojumiem iztrūkst Veselības inspekcijas atzinuma. Tāpat bērnu nometņu vadītāju reģistrā nav atrodams Dmitrija Šiholaja vārds. Ja nometne nav saņēmusi visus nepieciešamos saskaņojumus, tā tiek organizēta nelegāli un organizatori faktiski neuzņemas atbildību ne par bērna drošību, ne atbilstīgu programmas īstenošanu.
“Rūpēties par bērna drošību primāri ir vecāku pienākums, tāpēc aicinām nepakļaut bērnu nedrošiem apstākļiem, neatstāt vidē, par kuru nav pārliecības, vai tā ir droša un bērna labbūtībai atbilstoša. Tas attiecināms arī uz krievu valodas lietojumu nometnē bērnam, kurš krievu valodu neprot, kā arī uz minēto pasākumu par armijas tematiku, kam būtu jābūt iekļautam nometnes programmā, ar kuru vecāki vai likumiskie pārstāvji bija jāiepazīstina pirms tās,” uzsvēra ministrijā. Visa informācija par bērnu nometnēm atrodama interneta vietnē “nometnes.gov.lv”.
“Vecāki nebija klāt un nevar zināt”
“Tā nebija mūsu nometne, mēs pievienojāmies citiem cilvēkiem. Jā, līgumu slēdza ar Dmitriju Šiholaju, bet mēs īrējām daļu no citas nometnes, un tā bija saskaņota. Mēs bijām kā darbinieki viņu nometnē,” tā “Latvijas Avīzei” situāciju traktēja Šiholaja sieva Maija, kura bija viena no nometnes organizatorēm. Viņa runā par nometni “Young Champ camp”, taču arī tā bija tikai daļēji saskaņota, tādējādi rīkošana nav legāla. Šīs nometnes vadītāja Marina Kromane komentārus sniegt nevēlējās.
Attiecībā uz nometnes reklamēšanu latviski, bet faktiski vadīšanu krieviski Šiholaja dzīvesbiedre norādīja, ka vecāki bijuši brīdināti par bilingvālu pieeju: “Dmitrijs ar palīgu runāja krievu valodā, es ar brāli – latviski. Visu tulkojām, ar valodu problēmu nebija. Vecāki nevar zināt (patieso situāciju), jo viņi tur nebija.”
“Latvijas Avīzes” rīcībā ir 14 video, no kuriem latviski ir tikai viens – minētā nometnes reklāma “TikTok”, bet pārējie krieviski. Maija Šiholaja sākotnēji jautāja, vai esmu “valodas policists”, ka uzdodu jautājumus par šo tēmu, vēlāk teicās pameklēt arī video latviešu valodā, taču divu dienu laikā nevienu apliecinājumu savam teiktajam par valsts valodas klātesamību nometnē neatsūtīja. Armijas diena rīkota, jo gribējuši bērniem parādīt spēka un gara nozīmi kolektīvā.
Par bērnu nometņu organizēšanas un darbības noteikumu pārkāpšanu paredzēts administratīvais sods fiziskai personai no 50 līdz 300 eiro, juridiskai – no 100 līdz 700 eiro. “Par to gan kādam jāvēršas ar iesniegumu Bērnu aizsardzības centrā vai policijā, bet, ja nometne beigusies, nav iespējams konstatēt, vai bija pārkāpumi. Vērsties un informēt var arī pēc notikušā,” atzina Valsts izglītības satura centra Komunikācijas nodaļas vadītāja Jana Veinberga. Informācija par Dmitrija Šiholaja nometni nodota Bērnu aizsardzības centram, tāpat arī valsts drošības dienestiem.
Valodas lietojums privātpersonas rīkotā pasākumā, par kādu uzskatāma arī šī nometne, netiek regulēts. Patērētāju tiesību aizsardzības centrā norādīja – ja klientam radušās pretenzijas pret komersantu, ir jāvērtē līgumu atbilstības aspekts.
Ilmārs Stūriška, “Latvijas Avīze”
SVARĪGI ZINĀT
Pirms pieteikt bērnu nometnei, vecākiem interneta vietnē “nometnes.gov.lv” jāpārliecinās, vai šāda nometne ir reģistrēta un saņēmusi nepieciešamos atzinumus no četrām institūcijām: attiecīgās pašvaldības, Pārtikas un veterinārā dienesta, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, kā arī Veselības inspekcijas.
Nometņu vadītājam pēc kursu apguves tiek piešķirta pieeja, viņš piereģistrē nometni šajā interneta vietnē un tālāk pats organizē saskaņojumu saņemšanu.
Ja visi saskaņojumi saņemti, pretī rādās atzīmes zaļā krāsā. Ja kāds no saskaņojumiem nav saņemts un rādās dzeltenā vai pelēkā krāsā, tādu nometni organizēt nedrīkst. Jāpiebilst gan, ka saskaņošana aizņem laiku. Piemēram, ja nometne notiek jūlija beigās, iespējams, saskaņojumi tiks iegūti, bet simtprocentīgas pārliecības par to nevar būt.
Vecākiem jāizturas atbildīgi un nevajadzētu izvēlēties nometnes, kuras nav reģistrētas un saskaņotas.
Nometnes vadītājam jābūt derīgai apliecībai.
Reklāma