Jau devīto gadu pēc kārtas Latvijā notiks akcija ‘’Silto džemperu diena’’, ar mērķi izglītot sabiedrību par klimata pārmaiņām un veicināt videi, klimatam draudzīgākus paradumus. Vides izglītības fonds aicina 9. februārī pievienoties ikvienu un iesaistīt izaicinājumā arī savas ģimenes, pašvaldības, izglītības iestādes, sadarbības partnerus, rosinot katram savā dzīvesvietā/darba vietā kaut nedaudz samazināt gaisa temperatūru un uzvilkt siltāku džemperi.
Ar saukli “Mana rīcība klimata labā!” tiek atgādināts, ka darot ikdienā arī mazas lietas vides labā, mēs patiesībā izdarām daudz un parādam savu attieksmi pret vidi, kurā dzīvojam. Enerģijas cenu kāpums, ilgstoši sausuma periodi, plūdi un citi izaicinājumi parāda, ka mums ir jāievieš pārmaiņas ierastajās darbībās un aktīvāk jāsamazina cilvēku dabā atstātās pēdas nospiedums.
Latvijā Ekoskolas aktīvi iesaistās akcijā jau vairākus gadus un daudzas īsteno ne tikai vienojošo aktivitāti – gaisa temperatūras samazināšanu telpās, bet arī iesaista citas vietējās organizācijas, uzrunā sabiedrību, organizē diskusijas un konkursus par klimata tēmu. Šogad akcijā piedalīsies vairāk nekā 90 Ekoskolas, kas ieplānojušas dažādas aktivitātes, piemēram, došanās dabā, lai netērētu lieki energoresursus, džemperu radīšana no otrreiz izmantojamā materiāla, suņu gultas šūšana izmantojot vecos džemperus un daudzas citas aktivitātes. Ar savu piemēru Vides izglītības fonds aicina ikvienu padalīties sociālajos tīklos, izmantojot mirkļbirkas #UzvelcDžemperi un #ManRūp.
Akcija ‘’Silto džemperu diena’’ radās 2005. gadā, kad Ekoskolas Beļģijā aicināja sabiedrību pievērst uzmanību klimata pārmaiņām un veikt vienkāršas ikdienas darbības – samazināt apkures jaudu un uzvilkt siltāku džemperi, biežāk braukt ar velosipēdu vai doties ar kājām, izvēlēties vietējos, bioloģiski audzētos, pēc iespējas augu valsts produktus un citus paradumus.
Ekoskolu programma ir viena no visaptverošākajām un populārākajām vides izglītības pieejām pasaulē. Ekoskolu programmā Latvijā šobrīd darbojas 198 izglītības iestādes (no pirmsskolām līdz pat augstskolām), bet visā pasaulē programmā ir iesaistītas 48 700 izglītības iestādes 73 valstīs. Programmā tiek aicināta piedalīties ikviena izglītības iestāde, kas gatava savā darbā ilgtermiņā pievērsties vides aizsardzības un ilgtspējīgas attīstības jautājumiem. Ekoskolu programmā var darboties, arī nepretendējot uz Ekoskolas statusu, bet vienkārši piedaloties programmas vides izglītības aktivitātēs – akcijās, kampaņās, konkursos, apmācībās, pieredzes apmaiņās, forumos u.c. Dalība Ekoskolu programmā ir vērtīgs ieguvums ne tikai izglītības iestādes kolektīvam, bet arī pašvaldībām, jo līdztekus citiem mērķiem programmā aktīvi tiek veicināta arī sabiedrības līdzdalība apkārtējās vides pārvaldībā.
Vides izglītības fonds: http://www.videsfonds.lv
https://www.facebook.com/videsfonds/
https://www.instagram.com/fee_latvia/
https://www.tiktok.com/@fee_latvia
https://twitter.com/videsfonds
Ekoskolas: https://ekoskolas.lv/
Evelīna Krieviņa – Hammere
Reklāma