Satraucoši notikumi šīs nedēļas sākumā norisinājās daudzās Latvijas izglītības iestādēs. Otrdien, 10. oktobrī, aptuveni 300 skolas – arī Smiltenes un Valkas novados – saņēma identiskus e-pastus par iespējamiem drošības riskiem.
Krievu valodā rakstītajās vēstulēs bija izteikti spridzināšanas draudi. Valsts policija, izvērtējot visus apstākļus, tos noteica kā zema riska līmeņa draudus un skaidroja, ka iedzīvotājiem nav pamata satraukumam, tomēr daudzas skolas tik un tā veica audzēkņu evakuāciju. Mācību stundas tika pārtrauktas, un skolēni nosūtīti mājās.
Naktī uz 11. oktobri aptuveni 400 e-pastus par iespējamiem drošības riskiem saņēma pirmsskolas izglītības iestādes un vēl atsevišķas skolas visā Latvijā. Policija informēja iestādes, ka arī tie ir vērtējami kā zema līmeņa draudi, evakuācija nav nepieciešama un aicināja iedzīvotājus sekot policijas rekomendācijām un saglabāt mieru, norādot, ka satraukumam nav pamata. Draudu vēstules ir mērķtiecīga akcija, kas tiek izplatīta ar mērķi destabilizēt situāciju un traucēt iestāžu darbu. Bērnudārzi mūsu novados trešdien turpināja darbu.
Skolas 10. oktobrī reaģēja dažādi, piemēram, Smiltenes novadā lēmumu evakuēt audzēkņus pieņēma Smiltenes vidusskola un visas pamatskolas, kas saņēma draudu vēstules, bet Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas vadība un Ērģemes pamatskolas vadība nolēma mācības turpināt.
“Arī šīs skolas saņēma draudu vēstules. Izvērtējām situāciju un iespējamo risku, vispirms sazinājāmies ar Valsts policiju, pašvaldības policiju un glābējiem. Neviens neteica evakuēties, tad arī skolu vadība pieņēma lēmumu neveikt evakuāciju,” informē Rolands Rastaks, Valkas novada pašvaldības Izglītības, kultūras, sporta un jaunatnes nodaļas vadītājs.
Savukārt skolēnu evakuācija tur, kur tā notika, atklāja šī procesa vājās vietas, uz kurām sociālajos tīklos norāda audzēkņu vecāki, piemēram, vecāki ar savām automašīnām aizšķērso piekļuvi skolai operatīvajiem transportlīdzekļiem, ja pēc tiem būtu vajadzība, ārā laikus nav izvestas visas klases un tamlīdzīgi.
Smiltenes novada Izglītības pārvaldes vadītājs Edgars Roslovs informē, ka pēc šiem notikumiem notiks sarunas ar skolu direktoriem. “Tas, ko saredzam, ir tas, ka mums jāsūta vienāda informācija. Citādi, manuprāt, mūsu novadā visas skolas darīja, ko spēja atbilstoši savai kompetencei un izpratnei,” viedokli pauž Edgars Roslovs.
Reklāma