Renāte Kizāne nesen atgriezās no absolventu prakses Kiprā. Kopā viņa no Smiltenes tehnikuma ar “Erasmus+” projektu atbalstu profesionālajā pilnveidē uz ārzemēm bijusi piecas reizes. Plašās iespējas iesaistīties “Erasmus+” projektos bijis arī viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc viņa pirms četriem gadiem par savu skolu izvēlējusies Smiltenes tehnikumu.
“Absolventu praksē uz Kipru devāmies kopā ar draugu, kurš šogad pabeidza Smiltenes tehnikuma pavāru kursu,” stāsta Renāte. “Abi mazliet vairāk nekā mēnesi strādājām pludmales restorānā Limasolā. Viņš savā izvēlētajā pavāra profesijā, es savā (Renāte šogad absolvēja Smiltenes tehnikuma viesmīlības pakalpojumu speciālistu kursu – B.V.).”
Renāte skaistajā salu valstī austrumu Vidusjūrā Renāte bija pirmoreiz. Mājās atvesta vērtīga pieredze. “Šoreiz nebija tik svarīgs darbs komandā, vairāk vajadzēja strādāt patstāvīgi. Tas pavēra iespēju pilnveidot laika menedžmenta prasmes. Mani ikdienas darba pienākumi bija viesu apkalpošana, pasūtījumu pieņemšana un klientu apkalpošana,” atzīst Renāte. “Bija daudz apmeklētāju, līdz ar to nepārtraukti vajadzēja piedomāt, lai visu laikā paspētu un arī stresa situācijās saglabātu mieru.
Dzīvojot Kiprā, mācījos grieķu valodu. Domāju – prakses laikā iegūtu vēl vairāk, ja zinātu grieķu valodu. Jūtot, ka esam patiesi ieinteresēti, uzreiz mainās arī vietējo attieksme. Tieši tāpat praksē Kanāriju salās mācījos spāņu valodu, jo tur vietējie galvenokārt runā spāniski. Protot tikai angļu un krievu valodu, bija mazliet grūtāk sadarboties ar visiem kolēģiem. Vairāk komunicēju ar tiem, kuri runāja angliski. Viņi bija ļoti atsaucīgi un pretimnākoši, daudz palīdzēja.”
Skolasbiedriem, kuri vēl tikai plāno doties praksē uz ārzemēm, Renāte iesaka mācīties svešvalodas – jo vairāk, jo labāk. “Braucot uz kādu valsti, noteikti vērts iemācīties kaut vismaz biežāk lietotās frāzes arī tajā valodā, kurā runā pamatiedzīvotāji. Tas īpaši būtiski, strādājot viesmīlības jomā.
Divas dienas nedēļā mums bija brīvas. Tās izmantojām, tuvāk iepazīstot Kipru. Paši plānojām maršrutus. Divas ļoti jaukas ekskursijas uz dažādām skaistām apskates vietām piedāvāja arī “Erasmus+” projekta koordinatori.”
Prakse Austrijā, Islandē, Portugālē un Kanāriju salās
Pirmajā profesionālajā pilnveidē uz ārzemēm – uz ģimenes uzņēmumu Austrijā – Renāte devās, mācoties otrajā kursā. “Toreiz darīju visus ikdienas darbus, kādi nu kuro reizi bija. Iepazinos ar darba ikdienu ģimenes uzņēmumā. Dzīvojām kalna galā, sabiedriskais transports uz turieni nekursēja. Ekskursijās toreiz vesti netikām, vairāk iepazinām tuvāko apkārtni, taču ne mirkli nenožēloju arī šo pieredzi. Tā bija ļoti jauka ģimene, pie kuras strādāju un dzīvoju.
Otra prakse bija Islandē,” atceras Renāte. “Sākumā domājām, ka braucam uz divām nedēļām, bet tehnikuma projektu vadītāja Inguna Avota sarunāja, ka varējām palikt un pastrādāt vēl divus mēnešus. Tīrījām viesnīcas istabiņas, strādājām par istabenēm. Atkal jauna un interesanta pieredze citā valstī. Pēc tam – Ziemassvētku brīvlaikā – devāmies trīs nedēļas ilgā profesionālajā pilnveidē Portugālē.”
Renātei patīk teiciens: “Ja grib, tad var visu!” “Tā arī ir. Pirmajā brīdī varbūt arī ir mazliet nedrošība, taču tad, ja esi atvērts jaunai pieredzei, viss vienmēr sakārtojas tā, ka iegūsti to, kas attiecīgajā brīdī nepieciešams visvairāk. Ne vienmēr viss iet gludi un visu var ļoti perfekti saplānot. Reizēm gadās arī pa negaidītam pavērsienam. Bet es katru praksi ārzemēs uztvēru kā mazu piedzīvojumu un beigās parasti ir prieks un gandarījums, viss ir labi. Protams, prakse ārzemēs, tas nekādā ziņā nenozīmē tikai atpūtu un izklaidi, kā kādam varbūt šķiet, skatoties jauniešu brīvā laika fotogrāfijas. Vispirms tas ir darbs.
Vēl šādos braucienos jāiemācās pastāvēt par savām tiesībām. Ja reiz pienākas divas brīvdienas, tad pienākas.”
Daļu no profesionālās kvalifikācijas prakses – trīs mēnešus – Renāte nostrādāja restorānā Kanāriju salās. “Katra no praksēm man bijusi īpaša un neatkārtojama pieredze, iespēja iepazīties tuvāk ar citas valsts kultūru, cilvēkiem, vēsturi un ģeogrāfiju. Un tā ir arī izdevība iziet ārpus komforta zonas un augt savā izvēlētajā profesijā.
Esmu ļoti pateicīga arī par profesionālās kvalifikācijas prakses otru daļu Ainažu restorānā “Pļavas”, kas, manuprāt, ir ļoti laba prakses vieta. Visi darbinieki ļoti atsaucīgi un pretimnākoši, gatavi palīdzēt, parādīt, kā labāk. “Pļavas” atrodas ļoti tuvu jūrai. Arī tur bija iespēja izmantot angļu valodas zināšānas, jo uzņēmums ir šosejas malā, tajā bieži iegriežas tūristi, tālbraucēji šoferi.”
Daudzveidīgās prakses iespējas ārzemēs ir tās, ko Renāte Smiltenes tehnikumā novērtē visvairāk, un iesaka tās izmantot ikvienam audzēknim. “Kur vēl tā būs, ka vari par brīvu iepazīt citu valsti, uzzināt un iemācīties daudz jauna un tev vēl par to labi samaksā? Vissirsnīgākais paldies visām lieliskajām Smiltenes tehnikuma starptautisko projektu vadītājām – Ingunai Avotai, Zanei Jugbārdei un Līgai Krūmiņai, kurām katrā laikā varēja zvanīt, kuras mums, praktikantiem, bija kā drošs, uzticams plecs, uz ko vienmēr varēja paļauties!”
Pēc prakses Renātei un viņas draugam Armandam piedāvāts darbs Kiprā. “Tur pavadīto laiku pieņēmām kā labu iespēju iepazīt Kipru un tās cilvēkus, bet tajā pašā laikā sapratām arī to, ka dzīvot un strādāt Kiprā gadiem ilgi negribam. Vismaz viesmīlības jomā strādājošajiem tur parasti ir tikai viena brīvdiena. Darba diena bieži daudz garāka par astoņām stundām. Arī algas nemaz nav tik lielas…
Pa vasaru atpūtīsimies. Un tad gribam izmēģināt iespēju pastrādāt uz kāda kuģa.”
Rakstā paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora un intervētās personas uzskati un viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai [piešķīrējas iestādes nosaukums] uzskatus un viedokļus. Ne Eiropas Savienību, ne piešķīrēju iestādi nevar saukt pie atbildības par tiem.
Reklāma