Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Viena joma, dažādas pieredzes

Brāļi Červidi – Renārs (no kreisās) un Mārtiņš. Foto: No personīgā arhīva

Mārtiņš un Renārs Červidi ir dvīņubrāļi, kuri līdz 9. klasei mācījās Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijā. “Vēlējos iegūt vidējo izglītību kopā ar profesiju, tādēļ izvēlējos mācības tehnikumā loģistikas specialitātē. Valmierā varēju uzsākt arī savu patstāvīgo dzīvi,” atmiņās dalās Mārtiņš. Arī Renārs pēc brāļa ieteikuma nolēma uzsākt mācības Valmieras tehnikumā. Šogad karjeras ceļi viņus aizveduši pat uz Kipru un Maltu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Abi brāļi uzskata, ka loģistika ir ļoti plaša profesija, piemērota cilvēkiem, kuriem patīk plānot, organizēt, sekot, lai visi procesi ir strukturēti. Jau pirmajā kursā Mārtiņam un Renāram bija iespēja iegūt praktiskās zināšanas uzņēmumā, mācību praksi apgūstot tirdzniecības veikala noliktavā. Tas palīdzēja saprast, kāda ir materiālu plūsma, preču pieņemšana, kā notiek to izvietošana noliktavās.

Mācoties otrajā kursā, puiši ieguva padziļinātākas zināšanas savā jomā un secināja, ka vēlas iegūt pieredzi plašākā uzņēmumā, kas nodarbojas ar preču eksportu uz citām valstīm. Tas bija labs lēmums, jo lielākos uzņēmumos preču plūsmu un transportēšanu var apgūt pamatīgi, visās niansēs.

Ceturtajā kursā brāļiem bija iespēja “Erasmus+” projekta ietvaros doties uz Kipru un Maltu, lai tur pavadītu daļu no savas kvalifikācijas prakses, pilnveidojot profesionālās prasmes starptautiskā uzņēmumā. Priekšzināšanas Mārtiņam un Renāram jau bija. “Strādājot uzņēmumā “EuroBridge”, sāku ar pamatdarbiem, lai saprastu, kāda ir uzņēmuma specifika un noliktavas struktūra. Tiku arī pie sarežģītākiem darbiem. Tie bija jāveic ofisā, lai saprastu šo loģistikas otru pusi. Loģistikas speciālistam darbs nav tikai noliktavā, bet arī ar biroja dokumentiem un ar tiem saistītiem procesiem,” Renārs atminas par pavadīto laiku Maltā. Savukārt uzņēmums “Svelta” Limassol pilsētā, Kiprā, kur sešas nedēļas pavadīja Mārtiņš, ir inovatīva, tehnoloģiski attīstīta kurjeru kompānija. Tā nodarbojas ar pasūtījumu piegādāšanu klientiem visā salas teritorijā. Kompānija dibināta “Covid-19” pandēmijas laikā, lai palīdzētu cilvēkiem, kuri nevarēja iziet no mājām, bet vēlējās saņemt preces,” par prakses uzņēmumu stāsta Mārtiņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Renārs “Erasmus+” prakses laikā Maltā ir pārliecinājies par savām zināšanām, esot ārpus ierastās komforta zonas, jo ikdienā bija jāsazinās svešvalodā un jāstrādā citas kultūras vidē. Tas bija izaicinošs pieredzes posms Renāra profesionālajā attīstībā. Puisis uzņēmumā darbojās ar maršrutu plānošanu, ikdienā arī pārskatīja un optimizēja noliktavas darbu, lai tas būtu ērtāks un efektīvāks ne tikai pašam, bet arī kolēģiem.

Mārtiņš atminas, ka prakses vadītājs teicis: “Lai tu būtu labs loģistikas darbinieks, tev ir jāiepazīst noliktavas darbi un jāizprot to nozīme. Ikkatrs uzdevums jāveic korekti, jo tas paātrina preču nosūtīšanu un nodrošina to, ka klienti būs apmierināti ar saņemto pakalpojumu.” Brāļi uzskata, ka lielākais izaicinājums, aizbraucot uz citu valsti kā loģistikas darbiniekam, ir saprast to, kā atšķiras uzņēmuma dokumentācija. Loģistikas profesija pieprasa izprast arī detaļas un visu korekti saplānot.

“Pirms darba uzdevuma veikšanas mums ieteica, kā darīt labāk, lai nepieļaujam visbiežāk sastopamās kļūdas. Mums bija jāpārzina divas sistēmas, un katra no tām veica savu funkciju. Jāsaprot, kurā gadījumā katra sistēma būs piemērotāka. Pirmās nedēļas laikā iepazinām visu uzņēmuma specifiku. Pēc tam sākām reāli darboties, strādāt efektīvi un sniegt pienesumu uzņēmumam. Protams, kolēģi vienmēr bija atbalsts, un mēs guvām ticību sev, ka darām pareizi, tādējādi iegūstot darba devēja uzticību. Kolēģi iepazīstināja ar saviem darba uzdevumiem, kas bija gana izzinoši un deva papildu pieredzi,” stāsta Mārtiņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Renārs piebilst: “Viennozīmīgi, mans lielākais izaicinājums bija komunikācija, jo līdz šim nebija nācies tik intensīvi izmantot svešvalodu. Taču tas bija labs pārbaudījums, kas ļāva man attīstīt savas valodas prasmes un pārvarēt neērtības un nedrošības sajūtu. Tas bija iedrošinošs un veicinošs posms manā svešvalodas attīstībā.” Abi brāļi uzskata, ka liels ieguvums ir gūt darba pieredzi starptautiskā uzņēmumā. Lai gan Latvijā ir piegādes kurjera kompānijas, Kiprā un Maltā tās darbojas citādāk. Arī princips, kā viņi iedala pasūtījumus, lai būtu efektivitāte, – tos sadala pa reģioniem. Strādājot ārzemēs, jaunieši apzinās, cik svarīga ir apgūtā teorētiskā bāze, – viens ir teorētiski apgūt konkrētas lietas, bet jāprot tās arī pielietot praktiski. Mārtiņš piebilst: “Esot starptautiskā uzņēmumā, ieguvu kontaktus, kā arī saņēmu darba piedāvājumu uzņēmumā, kurā darbojos sešas nedēļas.”

Abi puiši ir veiksmīgi absolvējuši Valmieras tehnikumu un nu jau gatavojas dokumentu iesniegšanai augstskolā. Mārtiņš pašlaik ir lielas izvēles priekšā, jo pavisam ir trīs augstskolas, kurās vēlētos turpināt studijas. Viena no tām – Rīgas Tehniskā universitāte, Inženierekonomikas un vadības fakultāte, kas arī cieši saistīta ar loģistikas profesiju. Tikmēr Renārs vēl ir izvēles priekšā, kur studijas turpināt.

Atskatoties uz tehnikumā pavadīto laiku, brāļi norāda: “Tā ir izglītība ar vērtību. Šeit var iegūt profesiju, kas ietver gan teorētiskās zināšanas, gan praktisko pieredzi, darbojoties reālos uzņēmumos. Jau 16 gados gūsti darba pieredzi, kas tev palīdz saprast – ko dzīvē vēlies darīt vairāk, ko mazāk, kas tevi interesē, ko vēlies darīt nākotnē. Vēl noteikti man paliks atmiņā kolektīvs, cik saliedēta grupa mēs bijām. Gribētu domāt, ka man bija paveicies ar kursa biedriem,” dalās Mārtiņš. Viņš uzsver, ka zināšanu nekad nevar būt par daudz. Tāpat svarīgi iegūt atsaucīgus kolēģus un izveidot labas darba attiecības, jo nekad nevar zināt, kad šīs attiecības var noderēt vai palīdzēt virzīties tālāk nākotnē.

Izabella Īva Jansone, projektu vadītājas asistente

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.