Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Iedzīvotāji noņemt ērces vēlas galvenokārt nedēļu nogalēs

“Centrālajā laboratorijā” ir iespējams ne tikai noteikt ērču pārnēsāto infekcijas slimību ierosinātājus, bet piecās paraugu ņemšanas filiālēs Rīgā tagad var arī noņemt ērces. Pēc uzņēmuma valdes locekles, Rīgas Stradiņa universitātes asociētās profesores Jeļenas Storoženko sacītā, lielākais pacientu pieplūdums parasti ir pēc Jāņiem. Pašreiz tas ir vidēji augsts, un laboratorijas darbiniekiem ērces visbiežāk jānoņem nedēļas nogalēs, kad iedzīvotāji vairāk atpūšas pie dabas – parkos, pļavās, mežos un citviet.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Vērojama negaidīti liela interese ne tikai pārbaudīt ērci uz, piemēram, ērču encefalīta vai laimboreliozes ierosinātājiem, bet daudzi izmanto jauno iespēju – noņemt piesūkušās ērces. Visbiežāk pēc palīdzības vēršas cilvēki gadījumos, ja nepieciešams ērci noņemt bērnam vai vecāka gadagājuma cilvēkiem, kuriem āda vairs nav tik elastīga un ērci izņemt ir īpaši grūti. Pacienti vēlas, lai ērci noņem medicīnas darbinieks, jo šo procedūru labāk uztic profesionāļiem drošības apsvērumu dēļ, kā arī tāpēc, ka baidās pieskarties ērcei. Lielākā daļa klientu nav pārliecināta, ka pašu spēkiem ērci izņems pilnībā – vai visu izdarīs pareizi. Rekomendējami izņemto ērci arī pārbaudīt, bet tas nav obligāti. Atbildam arī uz pacientu jautājumiem, kāpēc ir vēlams tomēr pārbaudīt ērci un ko darīt, ja tā ir inficēta ar kādu no slimības ierosinātājiem,” stāsta J. Storoženko.

Iedzīvotāju pieprasījuma dēļ paredzēts, ka drīzumā visās “Centrālās laboratorijas” filiālēs, ne tikai Rīgā, būs pieejama iespēja noņemt ērces. Ērces aktivizējas, tikko gaisa temperatūra pārsniedz +3–+5 °C tādēļ to noņemšanas pakalpojums “Centrālajā laboratorijā” tiks nodrošināts visu gadu.

Pēc ērces noņemšanas vienas līdz trīs nedēļu laikā obligāti vajag novērot savu veselības stāvokli, iesaka Jeļena Storoženko. Slimību simptomi var būt nespecifiski: paaugstināta temperatūra, galvassāpes, nespēks. Laimboreliozes gadījumā ērces koduma vietā var parādīties specifisks gredzenveida apsārtums ar gaišāku centru un košāku apmali. To var novērot, sākot ar trešo dienu, bet tas var parādīties arī vēlāk – aptuveni 30. dienā pēc ērces koduma. Ja ir parādījušies minētie simptomi vai ādas apsārtums, nekavējoties jāvēršas pie ģimenes ārsta, rekomendē Jeļena Storoženko. Tomēr speciāliste arī uzsver, ja laboratorijā pēc ērces pārbaudes saņemtais rezultāts ir pozitīvs, tas nenozīmē ka infekcija attīstīsies. “Liela nozīme ir tieši tam, cik pareizi ir noņemta ērce – vai tā nav sadalīta, vai ērces snuķītis nav palicis ādā, cik ātri ērce piegādāta laboratorijai un kā uzglabāta pirms nodošanas. Ja kaut kas ir izdarīts nepareizi, tas var ietekmēt izmeklēšanas rezultātus,” skaidro J Storoženko.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

SIA “Centrālā laboratorija” pieņem analīzes 84 filiālēs, kas atrodas visā Latvijā.

Daina Vārpiņa, sabiedrisko attiecību konsultante

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.