Kad šopavasar 9. aprīlī kristīgā pasaule svinēja Pirmās Lieldienas jeb Jēzus Kristus augšāmcelšanās svētkus, Palsmanes evaņģēliski luteriskajā baznīcā Lieldienu rīta dievkalpojums bija īpašāks nekā citus gadus.
Dievnams un draudze pēc restaurācijas sagaidījuši atpakaļ baznīcas seno, pirms apmēram 140 gadiem no koka darināto kroņlukturi ar vietu 60 svecēm, kas tagad tika iesvētīts dievkalpojuma laikā. Dievkalpojumā kalpoja Palsmanes draudzes mācītājs Reinis Kulbergs.
“Pirms tam ikdienā baznīcā bija redzama kroņluktura mazākā daļa, kas laika gaitā vairākkārt tikusi pārkrāsota un izmainīta. Pārējais kroņlukturis ilgi, gandrīz 80 gadus, visu aizmirsts, nogulēja baznīcas bēniņos, bet nu ir atjaunots agrākajā godībā,” iepriecināta teic Palsmanes luterāņu draudzes padomes priekšsēdētāja un draudzes priekšniece Inita Zaharčuka.
Tieši viņa kopā ar draudzes locekli Ilvu Pētersoni bija tā, kuras nejauši uzgāja kroņlukturi, baznīcas bēniņos meklējot pavisam ko citu. Pēc vietējo cilvēku stāstītā, kroņlukturis cietis Otrajā pasaules karā, – vācieši atkāpušies, krievi nākuši iekšā Palsmanē, apšaudē cietis baznīcas jumts un kroņlukturis tā rezultātā notriekts lejā.
Palsmanes luterāņu draudze teic lielu paldies uzņēmumam “Intarsija”, it sevišķi restauratoram Jānim Ceplim par paveikto darbu kroņluktura atjaunošanā, un pateicas arī restaurācijas projekta atbalstītājiem – Valsts kultūrkapitāla fondam, Smiltenes novada pašvaldībai un biedrībai “Māsas Veronikas”.
Projektā Palsmanes baznīcas vēsturiskais kroņlukturis ir atjaunots, atgriežot tam gan sākotnējo apjomu un formu, gan polihromo (daudzkrāsaino) apdari. Konkrēts gads, kad šī iespaidīgā baznīcas apgaismes iekārta izgatavota, nav zināms, taču, pēc restauratora pieļāvuma, tie varētu būt 19. gadsimta 70. vai 80. gadi. Kroņlukturis ir izgatavots neogotikas stilā un ir unikāls un izmēros iespaidīgs vietējās kokamatniecības piemērs.
Pēc Lieldienu dievkalpojuma, kurā mācītājs iesvētīja kroņlukturi, notika Palsmanes draudzes sapulce, kurā jaunievēlētā draudzes padomes priekšsēdētāja Inita Zaharčuka uzklausīja draudzes locekļu vēlmes un ieteikumus draudzes dzīves pilnveidošanai.
“Visvairāk mani priecē vārdi – “mēs arī varam kaut ko palīdzēt, tikai saki”. Cilvēki grib darboties draudzē,” gandarīta atzīst Inita Zaharčuka.
GALERIJA: Palsmanes draudzē Lieldienas svin īpašāk, nekā citus gadus
Reklāma