Aizvadītās nedēļas nogalē daudzviet Latvijā, arī Smiltenes un Valkas novados, norisinājās tradicionālais pasākums “Satiec savu meistaru!”, to rīkoja Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar novadu pašvaldībām un pašiem meistariem.
Pasākumā piedalījās vairāk nekā 250 meistaru pavisam 223 norises vietās, piedāvājot interesentiem apmēram 300 dažādas nodarbības – izstādes, meistarklases, lekcijas un citas aktivitātes.
“Ziemeļlatvija” viesojās Smiltenes novada Blomes tautas namā sarīkotajā izstādē, kur savus tamborētos rokdarbus rādīja Blomes tautas nama rokdarbnieču kopas “Blumenhof” (vadītāja Inese Puriņa) dalībnieces, bet austos darbus – tautas nama aušanas pulciņa (vadītāja Līga Kondratoviča) rokdarbnieces.
To vajag, lai nevārītos savā sulā
Skaisti, gaumīgi, krāsu un rakstu salikuma prasmi apliecinoši, – izstādē izliktie tamborētie un austie rokdarbi iepriecināja skatītājus, tāpat arī – ekspozīciju papildinošie blomēniešu amatnieku Zentas un Gunta Stikiņu pītie grozi un kalēja amata meistara Jāņa Keiseļa darinātie svečturi.
Izstādi īsi pirms tās atklāšanas skatīties ieradās arī Blomes pamatskolas 1., 2. un 3. klases skolēni kopā ar klašu audzinātājām Ingrīdu Apsīti, Ilonu Burovu un Natāliju Ragovsku.
“Blomes tautas nama vadītāja Gita Skadiņa mums deva ziņu, ka tautas namā ir skaista izstāde. Dizainā un vizuālajā mākslā mācāmies gan par krāsām, gan par šūšanu, gan par citiem rokdarbiem, tad nu nācām šurp baudīt mākslu,” stāsta skolotāja Ingrīda Apsīte.
“Ziemeļlatvija” novēroja, ka rokdarbi bērnus interesē, viņi tos pētīja un pat izvaicāja rokdarbnieces, kā tapis viens vai otrs darbs un kā to var iemācīties. Pozitīvas emocijas ieguva arī skolotājas.
“Man ļoti patīk šie darbi – brīnišķīgi,” par Blomes rokdarbnieku prasmēm priecājas Natālija Ragovska. “Redzot šo skaistumu, košās, skaistās krāsas, uzreiz uzlabojas noskaņojums. Es savās mājās katrā istabā gribētu pa kādai no šīm sedziņām. Pirmais, pie kā, ienākot zālē, pieskrēju, bija arheoloģiskā villaine, gribēju pat nopirkt, skatījos, vai cena ir klāt. Arī groziņi mani uzrunāja, tāpat brīnumskaistie metāla svečturi,” stāsta Natālija.
Viņas uzslavēto villaini jeb seģeni noaudusi Blomes aušanas pulciņa rokdarbniece Ilze Nulle, iedvesmojoties no Stāmerienas oriģinālās villaines kā 11.–13. gadsimta arheoloģiskā tautas tērpa sastāvdaļas. “Redzēju izstādē Stāmerienas pilī un nofotografēju, man tas bija iedvesmas avots manai jaunradei. Oriģināli šāda villaine ir darināta ar bronzu, mums tautas namā bija bronzas diegi, tad nu izmantoju tos,” stāsta Ilze Nulle. Izstādē no viņas darbiem bija skatāmas arī austās segas. Rokdarbniece pasākumu “Satiec savu meistaru!” un tā laikā sarīkoto izstādi atzīst par labu lietu. “Tā ir vajadzīga atskaite, lai nav tā, ka mēs tikai vārāmies savā iekšējā suliņā. Izstāde mums liek drusku iespringt, ļauj katrai rokdarbniecei redzēt, kā viņas darbi izskatās citu vidū (katram darbam bija klāt zīmīte ar autora vārdu – redakcijas piezīme). Tas palīdz neieslīgst pašapmierinātībā,” piebilst Ilze Nulle.
Aušanas pulciņa vadītāja Līga Kondratoviča viņai piekrīt, – šādi rokdarbnieces var savus darbus atrādīt citiem, salīdzināt un arī redzēt savas kļūdas.
Izstādē redzamo rokdarbu klāsts bija ļoti daudzveidīgs – eksponātu vidū bija segas, galdauti, cimdi, zeķes, cepures, džemperi, spilveni, plecu lakati, šalles, somas, rotaļlietas, dvieļi, plecu lakati, brunču audumi, spilveni, grīdceliņi.
Būs arī dziesmu un deju svētkos
Blomes aušanas pulciņa deviņu rokdarbnieču darbi šovasar jūlijā būs redzami XXVII Vispārējo latviešu dziesmu un XVII Deju svētku tautas lietišķās mākslas izstādē “Mēs” Rīgā.
“Kad ieradās izstādes “Mēs” darbu atlases un vērtēšanas komisija, atlasīti tika visi mūsu pulciņa piedāvātie darbi,” priecājas Līga Kondratoviča. Izstādei “Mēs” atlasīta arī “Blumenhof” vadītājas Ineses Puriņas tamborētā sega, bet “Blumenhof” rokdarbnieču tamborējumi būs redzami Latvijas mēroga izstādē “Radošais nemiers” šovasar Rīgā.
Savukārt šīs, Blomē divas dienas skatāmās izstādes atklāšanā visas rokdarbnieces saņēma Blomes tautas nama Pateicības rakstus, ko pasniedza tautas nama vadītāja Gita Skadiņa.
“Lepojos un priecājos, ka ir tādi cilvēki, kuri ziemā nodarbojas ar rokdarbiem, bet vasarā audzē puķes, kāpostus, burkānus un citus labumus, jo arī tie ir roku darbi,” teic Gita Skadiņa.
Reklāma