Kopš janvāra pa Smiltenes novadu ceļo kāda īpaša izstāde, par kurā izliktajiem darbiem cilvēki ne tikai priecājas un atzīst par skaistiem, bet arī labprāt tos nopērk, savukārt darbu autori izstādes noslēgumā ierodas ciemos un skatās, kā cilvēki katrā pagastā dzīvo un strādā.
Šie autori ir Smiltenes novada Drustu pagastā esošās grupu dzīvokļu mājas “Kārkli” klienti (cilvēki ar īpašām vajadzībām). Vēja zvanus, koka kastītes, māla traukus un citas lietas viņi izgatavojuši, apmeklējot nodarbības specializētajās darbnīcās ar tādu pašu nosaukumu.
Vislielākā vērtība – iepazīt novada cilvēkus
Janvārī viņu darbi uz “urrā” aizgāja Variņos, februārī – Palsmanē. No 11. marta līdz 1. aprīlim “Kārklu” iemītnieku gatavotos koka, māla un citus darinājumus izstādē varēs apskatīt un nopirkt Gaujienas tautas namā katru darbdienu un pasākuma dienā.
“Kārklos” šobrīd dzīvo septiņi vīrieši un viena sieviete. Par to, lai viņu darinātos darbus redzētu arī citur Smiltenes novadā un lai “Kārklu” iemītnieki paši apskatītu pasauli, parūpējusies Variņu pagasta iedzīvotāja Mārīte Rozīte un viņas komanda (Jānis Graudiņš, Mārīte un Zigmārs Zariņi).
Pirms vairāk nekā gada četrotnes brīvprātīgi iesāktā palīdzība Gatartas pansionātam un “Kārkliem” pāraugusi draudzībā ar abām iestādēm un ieguvusi jaunas atbalsta formas, nu jau plaši izejot sabiedrībā.
Tik sirsnīgi cilvēki, kā viņi, būtu jāizvirza Latvijas lepnumam, par Mārīti Rozīti un viņas komandu sarunā ar “Ziemeļlatviju” teic Aivars Damroze, Gatartas pansionāta, grupu dzīvokļu “Kārkli” un specializēto darbnīcu “Kārkli” vadītājs.
Viņaprāt, šis goda nosaukuma apbalvojums par pašaizliedzīgu un nesavtīgu palīdzību līdzcilvēkiem ir pelnīts vairāku iemeslu dēļ. “Mūsu puišiem (“Kārklu” klientiem – redakcijas piezīme) ir prieks par izbraucieniem uz Variņu un Palsmanes pagastiem, viņi ļoti labprāt uzdod jautājumus, interesējas un ir priecīgi par redzēto. Esam apmeklējuši skaistas, interesantas vietas – gan kūtiņas, gan baznīcas, gan vēl visu ko citu. Nezinu, kas mūs sagaidīs Gaujienā. Taču vislielākā vērtība ir iepazīt novada aktīvos cilvēkus gan mums, “Kārklu” darbiniekiem, kuri brauc līdzi, gan “Kārklu” klientiem. Savukārt pagastu iedzīvotāji redz cilvēkus, kuri izstādē izliktos darbus ir radījuši. Jā, un, protams, naudiņa par pārdotajiem darbiem paliek “Kārklu” klientiem, viņi to var izlietot pēc savām vajadzībām,” stāsta Aivars Damroze.
Ir vēl viens ieguvums, – kad “Kārklu” puiši apskatījuši Variņu pamatskolas sporta halli, bijis redzams, cik ļoti arī viņi vēlētos sportot, tāpēc tagad ir noslēgts līgums ar Jaunpiebalgas sporta zāli. “Kārklu” iemītnieki divas reizes nedēļā brauc tur uz treniņiem.
Darbus izpērk ātri vien
Ceļojošās izstādes grafiku un vietas, ko ciemiņiem no “Kārkliem” apskatīt, koordinē Mārīte Rozīte. “Man ļoti gribējās parādīt Smiltenes novada lauku ļaudīm specializētajās darbnīcās “Kārkli” tapušos darbus un iepazīstināt ar to autoriem. Māla darbi tiek gatavoti, piepalīdzot keramikas darbnīcas vadītājai Leldei Lācei. Skaistie koka darbi ir Mārtiņa Dzerkaļa-Ruskuļa pārziņā.
Šajās darbnīcās “Kārklu” iemītnieki čakli strādā līdz vakaram, lai ar darbiem iepriecinātu daudzus cilvēkus. Mums radās kopīga ideja – ceļojošā darbu izstāde pa Smiltenes novada pagastu bibliotēkām (impulss bija arī Drustu bibliotēkā sarīkotā izstāde – redakcijas piezīme), un tā nu es tagad organizēju un organizēju,” smaida Mārīte.
Vispirms visu janvāri izstāde bija apskatāma Variņu bibliotēkā, par ieguldījumu tās rīkošanā Mārīte paldies teic bibliotēkas vadītājai Madarai Antēnai.
Madara Antēna sarunā ar “Ziemeļlatviju” atzīst, – viņu pat pārsteigusi variņiešu atsaucība, jo nopirkti daudzi darbi. Tie tiešām bijuši skaisti, it īpaši vēja zvani un māla trauki ar ziedlapiņu nospiedumiem vai mežģīnēm. Pieprasītas bijušas arī koka kastītes.
Ciemiņi no “Kārkliem” uz Variņiem atbrauca izstādes noslēguma dienā, viesojās Variņu bibliotēkā, tautas namā, SIA “Palsa” slaucamo govju fermā, kur viņus uzņēma un par ganāmpulku pastāstīja SIA “Palsa” veterinārārste Baiba Veļika, turklāt tieši tobrīd fermā varēja redzēt govju slaukšanu karuselī. Noslēgumā Variņu pagastā redzēto viesi pārrunāja pie kafijas tases Variņu pamatskolā, kur sagaidīja skolotājas Māra Lāce un Ineta Mazjāne.
Visu februāri darbnīcās “Kārkli” tapušo darbu izstāde bija izlikta Palsmanes bibliotēkā. Tur par šo ekspozīciju rūpējās bibliotēkas vadītāja Vingra Bērtiņa, un arī viņai Mārīte teic paldies par ieguldīto darbu. Savukārt bibliotēkas vadītāja ir gandarīta par palsmaniešu atsaucību, – cilvēki gan priecājās par skaistajiem darbiem, gan arī tos pirka, lai izdaiļotu savus mājokļus.
“Paldies arī Palsmanes pagasta pārvaldes vadītājai Tignai Podniecei! Viņa piekrita būt gide un iepazīstināt ciemiņus ar Palsmani un tās vēsturi. Apskatījām Palsmanes muižu, Palsmanes baznīcu. Bija prieks par to, ka redzējām, kur būs restaurētais baznīcas kroņlukturis. Drosmīgākie uzkāpa baznīcas tornī. Bijām arī bioloģiskajā saimniecībā “Kalnagrīvas”, kur apskatījām dažādas vistu šķirnes un tikām pacienāti ar dažādām sukādēm un sulām, par ko paldies saimniecei Sarmītei Mašinai! Viņa pat bija sagatavojusi ciemakukuli “Kārklos” mājās palicējiem. Noslēgums bija Palsmanes bibliotēkā, kur pie tējas, kafijas un kūkas pārrunājām visu redzēto,” stāsta Mārīte Rozīte.
Savā, Jāņa Graudiņa, Mārītes un Zigmāra Zariņu vārdā viņa teic lielu paldies tiem visiem cilvēkiem, kuri izstādē iegādājās “Kārklu” iemītnieku darinātos darbus un kuri to ir gatavi darīt nākamajās izstādēs.
Reklāma