Šīs nedēļas aktuālākais sarunu temats, neapšaubāmi, ir sniega daudzums, kas pārņēmis Latviju. Cilvēki sociālajos tīklos dalās ar informāciju, kāds saka paldies sētniekam par rūpīgo darbu, cits izsaka bažas un neapmierinātību par valsts galvenajiem autoceļiem, kā arī mazākas nozīmes ceļa posmiem.
Šajā nedēļā problēmas novērotas mazajās ieliņās (kur blakus atrodas daudzdzīvokļu nami), kur ir tādu automašīnu īpašnieki, kas ilgu laiku nav izkustinājuši no vietas savus spēkratus, tādējādi apgrūtinot mazo ieliņu tīrīšanu, radot neērtības citiem. Tā pavēstīja kāds kungs, kurš piezvanīja “Ziemeļlatvijai” un ieteica vērst uzmanību cilvēkiem būt atbildīgākiem un nenovietot automašīnas, kur tas var traucēt sniega tīrīšanas darbiem. “Kādam būtu jāpaseko līdzi, jo nevar jau kvalitatīvi iztīrīt šādas ielas, citādi, lai automašīnu īpašnieki paši ņem rokās sniega lāpstas un norok sniegu tajās vietās, kur spēkrats stāvējis,” viņš izteicās.
Arī “Latvijas Pasta” darbiniekiem šis nav viegls laiks. Šajās ziemas dienās daudziem pastniekiem Latvijā sūtījumu piegāde ir izaicinājums, jo daudzviet ceļi un taciņas līdz pastkastītēm ir aizputinātas. “Pastniekiem ir jāpārvietojas uzmanīgi, tāpēc aicinām būt saprotošiem, ja sūtījums kavējas. Dārgie klienti, lūdzu, cik iespējams, parūpēties par ceļu tīrīšanu, lai mūsu pastnieki bez problēmām var piekļūt jūsu pastkastītei!” teikts “Latvijas Pasta” “Facebook” kontā.
Piekļuve pastkastītēm apgrūtinoša
Pastniece Sabīne Andersone, kura dodas pie klientiem Blomes pagastā, atzīst, ka šajās dienās darbalaiks ir krietni garāks, jo jābrauc uzmanīgi, jādodas kājām pie klientiem, ja ir redzams, ka ar vieglo automašīnu iebraukt nevarēs. “Darbalaiks sanāk garāks, bet ziemā ar to jārēķinās. Nereti nākas atstāt automašīnu ceļa galā un tālāk mērot ceļu kājām, piemēram, tajās dienās, kad senioriem ir paredzēta pensijas izmaksa. Nedēļas sākumā pamatīgi putināja, tāpēc arī autoceļus, ja tie bija tīrīti, ātri vien pārņēma jauna sniega kārta,” atklāj pastniece.
Viņas darba ekipējums šobrīd ir sniega lāpsta un garie zābaki. “Sen tik dziļu sniegu neatceros. Protams, ir gadījies arī kur iestigt, tad ar sniega lāpstu arī tieku galā. Iesaku visiem par to neaizmirst un, dodoties ceļā, vienmēr pārbaudīt, vai lāpsta atrodas mašīnā. Man ir arī garie zābaki, bet tāpat jau tie piebirst ar sniegu. Šonedēļ tiešām piebraucamie ceļi pie pastkastītēm ir tādi, kā ir – visbiežāk pie pastkastītēm ir piestumti priekšā lieli sniega vaļņi, jo ceļa tīrītāji ir braukuši pa lielo ceļu. Mazie ceļi ir pieputināti, reti kur tie ir kārtīgi iztīrīti. Pamatā tas ir saimniekiem, kuriem mājās pašiem ir tehnika. Pieļauju, ka pensionāriem jau nav nemaz tādu iespēju nodrošināt iztīrītus ceļus uz mājām, tad kādam jālūdz palīdzība, protams, par to arī attiecīgi jāmaksā,” situāciju raksturo pastniece Sabīne.
Viņa arī novērojusi, ka uz ceļiem ir manāmi Ceļu satiksmes drošības direkcijas un Valsts policijas reidi, kuros tiek pārbaudīts riepu protektora dziļums. Kā zināms, no 1. decembra, piedaloties ceļu satiksmē, vieglajiem auto obligāti ir jābūt ziemas riepām ar protektora dziļumu vismaz četri milimetri. “Manai automašīnai viss ir kārtībā. Ir labi, ka šādi reidi tiek rīkoti, jo bieži vien paši autovadītāji ir gana bezatbildīgi, braucot ar nepiemērotām riepām, apdraud ne tikai sevi, bet arī citus satiksmes dalībniekus,” pauž Sabīne.
Cīņa ar vējdzirnavām
Interesējoties, kāda ir situācija pagastos, iedzīvotāji novērtē, ka pašvaldības rūpējas par to, lai ceļi tiktu tīrīti un nevienam nenāktos atteikties no ikdienas pakalpojumiem, kā tas ir citviet, kur snigšana bijusi intensīvāka.
“Ceļus tīrām. To, ka atnākusi kārtīga ziema, izjūt visi. Cenšamies, cik ir iespējas. Galvenais, ka ierastā ikdiena turpinās, jo citviet, kā mēs dzirdam, iet trakāk. Primāri sniega tīrīšanu veic tiem pašvaldības ceļiem, kas ir būtiskāki infrastruktūrai, lai bērni var nokļūt uz skolu un atpakaļ, lai kursē sabiedriskais transports, uz apdzīvotām vietām un tamlīdzīgi. Pašvaldība ņem ārpakalpojumu sniega tīrīšanai, jo pašiem savas traktortehnikas mums nav. Ir pašvaldības, kur ir pašiem savs tehniskais parks, tad noteikti ir vieglāk. Zinām, cik tagad viss maksā. Tie līdzekļi, kas pašvaldībai atvēlēti ceļu uzturēšanai ziemā, patiesībā kūst tikpat ātri kā sniegs,” situāciju raksturo Trapenes pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Šepters.
Viņš atgādina, ka ziema ir ziema un ar laikapstākļiem, kādi tie ir un būs, mums nāksies vien sadzīvot. Proti, tajās dienās, kad intensīvi sniga, turklāt ar vēja brāzmām, ceļu uzturēšana ikdienas kārtībā acīmredzami nav bijusi iespējama. Visai daudz Trapenes pagastā ir arī ceļu, kur apkārt līdzeni lauki. Tas nozīmē, ka nevajag nemaz lielu vēja brāzmu un ceļi ir aizputināti no jauna.
Pašvaldība uzklausa arī saņemtos iedzīvotāju zvanus, ja viņiem ir kas sakāms par situāciju uz ceļiem. “Šajās dienās bija viens zvanītājs, kurš pieminēja vienu ceļa posmu. Pēc viņa teiktā, tur bija iestigusi preču pārvadātāju automašīna. Tad es pats devos uz minēto ceļa posmu, lai paraudzītos, kāda situācija. Braucot ar vieglo automašīnu, tur viss bija kārtībā, braukšanai ne vainas. Esmu novērojis, ka daudzi autovadītāji arī ziemā vēlas braukt tāpat kā vasarā. Jāsaprot, ka jābrauc piesardzīgāk, jārēķinās, ka grāvja malā būs tas sniegs, jāpiedomā par braukšanas kultūru. Ir, kas zvana un saka, ka ceļš nav tīrīts. Taču tur no rīta braukusi sniega tīrāmā tehnika, bet pēc dažām stundām atkal ceļš ir bijis aizputināts. Tā ir tāda cīņa ar vējdzirnavām,” viņš saka.
Liels atbalsts – vietējie zemnieki ar tehniku
Lauksaimnieki, kuriem ir traktortehnika ar atbilstošu aprīkojumu sniega tīrīšanai, vajadzības gadījumā neatsaka palīdzību saviem kaimiņiem vai atsevišķos gadījumos noslēguši pakalpojuma līgumus ar pašvaldībām. Arī zemnieku saimniecība “Vosukalni” Apes pusē palīdz izšķūrēt ceļus citiem. “Pie mums viss kārtībā. Sniegs mūs nepārsteidza nesagatavotus. Sniega tīrīšanā piedalās trīs traktori, tīrām visā Apes pagasta pašvaldības teritorijā,” atklāj saimnieks Guntars Purakalns.
Sociālajos tīklos cilvēki izsaka pateicības vārdus tiem, kas savu darbu veic godam. Starp tiem šajā nedēļā pieminēta arī zemnieku saimniecība “Vecvindas”. Atsauksmes liecina, ka traktortehnikas vadītāji, šķūrējot sniegu, pie iebraucamajiem celiņiem neatstāj lielus sniega vaļņus un ceļus iztīra kārtīgi. “Katru gadu mēs piesakāmies uz konkursu Smiltenes novadā. Pirmo gadu tīrām ceļus Raunas pagastā, sniegu tīra dēli Gatis un Klāvs. Darba šogad ir daudz, un ir gandarījums par padarītu darbu,” atklāj zemnieku saimniecības “Vecvindas” saimniece Gunta Mangale.
Iedzīvotājiem jābūt saprotošiem
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Smiltenes un Valkas mediķu brigādes, tāpat kā NMPD brigādes visā valstī, izjūt ziemas laikapstākļu ietekmi uz nokļūšanu izsaukumos, tā var kavēties, tādēļ aicinām iedzīvotājus būt saprotošiem. Situācija nav atšķirīga no citu gadu sniegotā perioda. Ir grūtāk nokļūt, tomēr visi pacienti palīdzību ir saņēmuši. Ceļi ir grūtāk izbraucami, un tas būtiski ietekmē laiku, kurā mediķi var nokļūt izsaukumā. Ja tīrīti lielie ceļi, tad, protams, piebraucamie ceļi ir dažādā stāvoklī, kāda nu saimniecībā bijusi iespēja, un jāņem vērā, ka sniega sega mūsu pusē šobrīd arvien palielinās. Operatīvā transporta vadītājs brauc vēl uzmanīgāk, steiga nepalīdzēs un jāpaļaujas arī uz citu autovadītāju izpratni un laicīgu ceļa došanu. Uz lielajiem ceļiem ir redzams, kā izbraukt, bet, braucot pa lauku ceļiem un meklējot piebraukšanas ceļu, reizēm nav skaidrs, kur pļava, kur ceļš. Piebraukšanu apgrūtina arī situācija, ka zem sniega segas nav redzams, vai nav kāds šķērslis, piemēram, apsnidzis akmens vai stabs.
Savukārt Smiltenes brigādes mediķi norāda, ka, lai gan sniegoto ceļu dēļ ierašanās laiks izsaukumā pagarinās, šobrīd lielākoties ir izdevies piebraukt pie visām adresēm. “Zināms, ka citviet Vidzemes pusē kolēģi ne visur varējuši piebraukt, mērojuši īsākus un garākus attālumus ar aparatūru plecos un rokās līdz adresei. Arī mūsu pusē, protams, jau rīt situācija var mainīties un varam nokļūt izsaukuma adresē, kur var nākties mērot garāku ceļu pie pacienta kājām ar smagu aparatūru vai piesaistīt VUGD kolēģu palīdzību izkļūšanā no grūti izbraucamas vietas vai pacienta transportēšanā,” saka mediķi.
Valkas brigādes mediķi novērojuši, ka biežāk izjūt problēmas ar piebraukšanu pie adresēm pilsētā. Ja pagalms nesen iztīrīts, tad mašīnas mājas iedzīvotāji novieto ar distanci no caurbraucamās ejas, bet bieži ir situācijas, kad pagalms mazāk iztīrīts un mašīnas novietotas kā pagadās un ļoti tuvi braucamajai ejai, līdz ar to operatīvajam transportam nav iespējams piebraukt pie adreses. Pa grūti izejamu ceļu ar smagu aparatūru mediķiem tad jāiet kājām un pēc tam ir apgrūtināta pacienta transportēšana līdz operatīvajam transportam. Katra šāda situācija prasa papildu laiku, bet dzīvību apdraudošās situācijās, piemēram, miokarda infarkts, bezsamaņa, svarīga ir katra minūte.
NMPD galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste Inga Vītola atgādina, ka uz ārkārtas tālruni 113 jāzvana tikai dzīvībai kritiskās situācijās. Situācijās, kad cilvēkiem ir nepieciešama medicīniskā palīdzība, bet tā nav dzīvību apdraudoša, ir jāvēršas pie sava ģimenes ārsta.
Ja esi pēkšņi saslimis vai guvis traumu ārpus ģimenes ārsta darbalaika un nezini, kā rīkoties, tad var zvanīt uz ģimenes ārsta konsultatīvo tālruni 66016001. Padomu sniegs kvalificēti mediķi, kuri, uzklausot pacienta sūdzības, ieteiks, kā rīkoties un kur saņemt palīdzību. Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis darbdienās pieņem zvanus no pulksten 17 līdz 8, bet brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti.
Reklāma