Ceturtdien notikušajā Valkas novada pašvaldības domes sēdē deputāti vienbalsīgi pieņēma lēmumu par Oškalna, Friča Roziņa un Puškina ielu nosaukumu maiņu. Turpmāk Oškalna iela nesīs savu vēsturisko nosaukumu Smēķu iela, Puškina iela tiek pārdēvēta par Kārļa Skalbes ielu, bet Friča Roziņa iela – par Voldemāra Roberta Zāmuela ielu.
“Ziemeļlatvija” vairākkārt jau ir rakstījusi par diskusijām, kas izvērtās pēc informācijas izskanēšanas par iespējamo Valkas pilsētas ielu pārdēvēšanu.
Pašvaldības deputāts, Attīstības lietu komitejas priekšsēdētājs Vilmārs Vesingi informē, ka Attīstības lietu komiteja trīs mēnešu garumā izskatīja Publiskās atmiņas centra ierosinājuma par ielu nosaukumu maiņu Valkā.
“Sākotnēji šie ierosinājumi skāra vairākas ielas, bet beigās fokusējāmies uz trim ielām. Motivācija šo trīs ielu nosaukumu maiņai saistīta ar to, ka šie ielu nosaukumi slavina Padomju Savienību vai Krievijas impēriju un tās rusifikācijas politiku. Skaidrojot nosaukumu maiņu, jāpiebilst, ka Aleksandrs Puškins nav saistīts ar ieņemamajiem amatiem Padomju Savienībā. Viņš ir saistīts ar Krievijas impērijas pārkrievošanas politiku. Viņš ir imperiālisma simbols – kā bija pirms simts gadiem, tā arī ir šobrīd. Līdz ar to viņa vārds Valkas pilsētvidē nav pieņemams. Publiskā atmiņu centra ieteikums bija, bet arī mēs paši komiteju sēdēs spriedām, ka mums ir jāatdod parāds cilvēkiem, kuriem ir būtiska loma Latvijas valsts dibināšanā. Konkrēti runa ir par Latviešu pagaidu nacionālās padomes dibināšanu, kas notika Valkā. Mūsu pilsēta būtu tā loģiskākā vieta, kurā būtu šīs padomes locekļu – Kārļa Skalbes, Voldemāra Roberta Zāmuela un Jāņa Akurātera – iela. Lemjot par Oškalna ielu, šis jautājums bija nedaudz sarežģītāks, jo šī iela tika pārsaukta padomju laika periodā no cita vēsturiskā nosaukuma. Pirms ielas pārdēvēšanas šai ielai bija nosaukums Smēķu iela. Attīstības lietu komiteja lēma organizēt Oškalna ielas iedzīvotāju aptauju, lai noskaidrotu, kā viņi vēlas, lai turpmāk sauktu šo ielu. Aptaujā netika dots variants – atstāt līdzšinējo Oškalna ielas nosaukumu. Aptaujā bija doti divi varianti – Jāņa Akurātera iela vai Smēķu iela. Kopā iedzīvotājiem izsniedzām divdesmit anketas, bet atpakaļ saņēmām vienpadsmit. Sešās no tām iedzīvotāji bija pauduši viedokli par labu Smēķu ielas nosaukuma atjaunošanai. Respektējot Oškalna ielas iedzīvotāju viedokli, kā arī ņemot vērā Valkas novadpētniecības muzeja speciālistu viedokli, izlēmām Oškalna ielai atjaunot tās vēsturisko nosaukumu,” skaidro V. Vesingi.
Viņš norāda, ka Attīstības lietu komitejā deputāti diskutējuši arī par jautājumu, kas saistīts ar iedzīvotāju izmaksām, kas gaidāmas ar šo trīs ielu nosaukumu maiņu. Proti, ja persona veiks izmaiņas Zemesgrāmatā, pārreģistrējot nekustamā īpašuma adresi, noteikta valsts nodeva – septiņi eiro. Otra izmaksu pozīcija saistīta ar norādēm ar adresi pie mājām, kas pašvaldības lēmuma rezultātā iedzīvotājiem pašiem būtu jāmaina.
“Mēs ar šo lēmumu par ielu nosaukumu maiņu iedzīvotājiem radām papildu izmaksas. Deputāti uzdod novada pašvaldības Juridiskajai nodaļai izstrādāt noteikumus par izdevumu atmaksas kārtību pārdēvēto ielu iedzīvotājiem. Tas jāpaveic līdz novembra pašvaldības domes sēdei,” skaidro V. Vesingi. Viņš piebilst, ka Friča Roziņa iela turpmāk sauksies visnotaļ garā nosaukumā – Voldemāra Roberta Zāmuela iela. Tas būs viens no desmit garākajiem ielu nosaukumiem Latvijā. Garākajam nosaukumam Latvijā ir 33 simboli – Zigfrīda Annas Meierovica bulvāris, kas ir Rīgā. V. Vesingi cer, ka šis garais ielas nosaukums tehniskas problēmas neradīs.
Reklāma