Bērni un pusaudži sāk smēķēt daudzu iemeslu dēļ, tostarp:
- lai iederētos vienaudžu vidū;
- būtu kā pieaugušais vai justos vairāk kā pieaugušais;
- izpētītu un eksperimentētu;
- dumpotos vai pievērstu uzmanību;
- tiktu galā ar stresu vai depresiju;
- lai kontrolētu savu svaru.
Daudzi bērni eksperimentē, izsmēķējot dažas cigaretes un pēc tam pārtraucot. Diemžēl daudzi citi kļūst par regulāriem smēķētājiem. Apmēram puse no šiem pastāvīgajiem smēķētājiem kļūst atkarīgi. Bērnu centrs “Smaids” www.bernusmaids.lv rakstā skaidro, kā runāt ar bērniem par smēķēšanas problēmu.
Lielākā daļa pusaudžu smēķētāju uzskata, ka tuvākajā nākotnē atmetīs smēķēšanu. Tikai nedaudzi uzskata, ka viņi kļūs par smēķētājiem mūža garumā. Tā rezultātā jaunieši, visticamāk, ir ieinteresēti vairāk atmest smēķēšanu nekā pieaugušie. Ja viņi nopietni mēģina atmest, lielākā daļa ir pārsteigti par to, cik grūti tas ir. Viņu pārliecību var radīt fakts, ka bērni mēdz labāk regulēt, cik daudz viņi smēķē un kur viņi smēķē. Piemēram, daudzi ir spiesti atmest smēķēšanu, ja viņiem kāds vecāks draugs nepiegādā tabaku, vai ja nav naudas, lai nopirktu savas cigaretes.
Ko vecāki var darīt?
Pirmkārt, varat būt labs paraugs. Ja smēķē, tad pats mēģini atmest. Vismaz izvairies no smēķēšanas savu bērnu priekšā. Otrkārt, runā ar saviem bērniem par smēķēšanu. Daudzi bērni kļūdaini pieņem, ka ir pareizi, ja viņi smēķē, jo viens vai vairāki ģimenē smēķē. Neatstājiet lietas nejaušības ziņā.
Kas jāsaka?
Sāc tieši un skaidri runāt par savām bažām saistībā ar smēķēšanu, kad bērni ir vēl ļoti mazi – jau 6 gadu vecumā. Ļauj viņiem uzzināt jūsu vērtības un to, ka par viņiem rūpējaties. Nedomā, ka viņi zina visus smēķēšanas draudus. Viņi var neapzināties briesmu nopietnību vai apjomu.
Palūdz saviem bērniem pastāstīt savas domas par smēķēšanu vai to, kāpēc viņi smēķē, kādu spiedienu viņi izjūt smēķēšanas dēļ un vai viņi kādreiz ir domājuši par smēķēšanas atmešanu. Pajautā viņiem, kas būtu nepieciešams, lai apturētu smēķēšanu, un kā varētu atbalstīt.
Nepazemo bērnus. Runā ar viņiem kā saprātīgiem cilvēkiem, kas spēj pieņemt atbildīgus lēmumus paši. Paskaidro, kādu labumu viņi iegūs pārtraucot smēķēšanu. Piemēram, var ietaupīt naudu, veiksmīgāki būs sporta aktivitātēs vai skolā. Ļauj viņiem ģenerēt savas idejas. Laika gaitā mēģini turpināt cieņpilnu dialogu neatkarīgi no tā, vai bērni pārtrauc smēķēšanu. Viņi nesāka smēķēt vienas dienas laikā, parasti arī nepārtrauks smēķēt vienā dienā. Tas paņem laiku. Dod tam laiku. Ja neietekmējāt to, kas notiek šodien, vari ietekmēt to, ko bērni darīs nākotnē.