Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

4 vienkārši piemēri finanšu mērķu uzstādīšanai

Labākais veids, kā nodrošināt sava biznesa panākumus ir plānot. Ja vēlies augt un gūt peļņu ir nepieciešama stratēģija. Maza uzņēmuma finanšu mērķi var ietvert pievilcīgas peļņas normas sasniegšanu vai konkrēta taustāma mērķa sasniegšanu, piemēram, pietiekami daudz naudas, lai iegādātos konkrētu aprīkojumu. Neatkarīgi no tā, vai finanšu mērķi ir skaitliski vai taustāmi, tiem jābūt pietiekami konkrētiem, lai īpašnieks varētu skaidri noteikt, vai viņš tos ir sasniedzis. Grāmatvedības pakalpojumu uzņēmums www.gramatvedibapakalpojumi.lv akcentē 4 mērķu piemērus, kas palīdzēs maza uzņēmuma īpašniekiem finanšu jautājumos.

Rentabilitāte un ieņēmumi

Rentabilitāte ir katra mazā uzņēmuma vissvarīgākais finanšu mērķis. Rentabilitāte ietver lielāku ieņēmumu iegūšanu, nekā izdošanu. Uzņēmējdarbības ieņēmumi ietver ienākumus no pārdošanas, procentus par ieguldījumiem un piederošā uzņēmuma īpašuma nomas maksu. Darbības izdevumos ietilpst algas, īre, materiāli, transportlīdzekļa izdevumi, reklāma, komunālie maksājumi, procentu maksājumi, licences un nodokļi.

Mazā uzņēmuma rentabilitātes mērķiem vajadzētu būt pietiekamiem, lai uzturētu ieinteresētās puses, piemēram, īpašniekus vai akcionārus, un ļautu uzņēmumam ietaupīt naudu paplašināšanai vai kapitāla rezervēm.

Kopējo ieņēmumu procentuālā daļa

Peļņas norma ir procentuālā daļa no kopējiem ieņēmumiem, kas pārsniedz darbības izdevumus. Piemēram, ja uzņēmuma peļņa ir 10 000 eiro un tā darbības izdevumi ir 7000 eiro, tad peļņa ir 3000 eiro, kas ir 30 procenti no tā ieņēmumiem. Peļņas normas dažādās nozarēs atšķiras. Piemēram, restorāna tipiskā peļņas norma ir aptuveni 2 līdz 5 procenti. Peļņas normas salīdzināšana ar nozares vidējo rādītāju ir sākumpunkts peļņas normas finanšu mērķa noteikšanai.

Naudas plūsmas uzskaite

Naudas plūsmas uzskaite atspoguļo uzņēmuma spēju uzturēt pietiekami daudz darbības kapitāla, lai segtu pamata izdevumus. Sezonālu svārstību un maksājumu kavējumu dēļ, norēķinu kārtības dēļ daudzi uzņēmumi nevar segt savas naudas plūsmas vajadzības tikai no pārdošanas ieņēmumiem, un tiem ir jānodrošina sava veida uzņēmējdarbības finansējums, piemēram, biznesa kredītlīnija.

Konkrēti finanšu mērķi

Uzņēmumiem bieži vien ir konkrēti taustāmi mērķi, kas var uzlabot darbību un papildināt to darbības rezultātus. Piemēram, mazumtirdzniecības veikals, kas nomā telpu, var uzzināt, ka ēkas īpašnieks plāno ēku pārdot un uzņēmums var noteikt mērķi iegādāties īpašumu pēc noteikta laika. Lai sasniegtu šo finansiālo mērķi, ir jāizveido skaidra izpratne par to, cik izmaksās pirmās iemaksas veikšana un ēkas hipotēkas nomaksa, kā arī budžeta izveidošana un stingra tā uzturēšana.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.