Noslēdzoties Borisa un Ināras Teterevu fonda konkursam programmā “Pats savam saimes galdam”, šogad atbalstu saņems 23 Latvijas nevalstisko organizāciju iesniegti projekti, tostarp arī no Valkas un Smiltenes novadiem. Šopavasar vismaz 750 mājsaimniecības visā Latvijā saņems sēklas, stādus un dārza piederumus, lai pašu spēkiem ģimenei izaudzētu dārza veltes.
Vidzemē atbalstu ir saņēmušas septiņas nevalstiskās organizācijas, kuras darbos iesaistīs vismaz 233 mājsaimniecības. Valkas novada Kārķu iniciatīvas veicināšanas biedrība “Ugunspuķe” aptvers 23 sociālā riska ģimenes. Jāpiebilst, ka kārķēnieši šajā atbalsta programmā piedalās ne pirmo reizi. Savukārt Smiltenes novada biedrība “Māsas Veronikas” sēklas, stādus un dārza piederumus dāvinās 60 mājsaimniecībām.
Kārķu iniciatīvas veicināšanas biedrības “Ugunspuķe” vadītāja Sandra Pilskalne stāsta: “Mēs vēlamies attīstīt vietējo cilvēku, īpaši sociāli mazaizsargāto ģimeņu iekšējos resursus, rosinot viņus apgūt iemaņas un sarūpēt veselīgu pārtiku, to pārstrādāt un atbilstoši mūsu biedrības moto “Labais vairo labo” dalīties ar tiem, kuri nespēj šo darbu veikt paši, piemēram, veselības problēmu dēļ.” Viņa piebilst, ka interese par piedalīšanos projektā ir ļoti liela un ģimenes atbalstu ļoti novērtē. Būtiski, ka projekta dalībnieki saņem regulāras dārzkopības speciālista konsultācijas, kā arī vasarā dodas izglītojošā izbraukumā uz kādu saimniecību vai stādaudzētavu. Savukārt rudenī plānota arī projektā iesaistīto mājsaimniecību dalība Kārķu pagasta tradicionālajā Miķeļdienas tirdziņā.
S. Pilskalne ar palīgiem ‒ projektā iesaistītajām ģimenēm ‒ ne tikai no Kārķu, bet arī Ērģemes pagasta jau ir sagādājuši sēklas kartupeļus, ābeļu, bumbieru un plūmju stādus, sēklas un arī kvalitatīvus darbarīkus. Tos saņems ģimenes, kuras šajā projektā iesaistījušās pirmo reizi. Biedrības vadītāja atzīst, ka ir jau vairākas ģimenes, kas šajā aktivitātē piedalās ne pirmo gadu. Šopavasar, saskaņojot ar Teterevu fondu, atbalstu saņems arī tās jaunās ģimenes, kuras uz Kārķiem pārcēlušās dzīvot no citām vietām, galvenokārt pilsētām. S. Pilskalne atzīst, ka šīs ģimenes nav uzskatāmas par maznodrošinātām, bet, pārceļoties viņām nav ne praktiskās pieredzes, ne arī lauku dzīvei un darbiem atbilstošu darbarīku.
Sarunā ar “Ziemeļlatviju” biedrības vadītāja ar gandarījumu stāsta, ka ir arī tādas ģimenes, kuras, pateicoties šim projektam, ir atspērušās un jau var dalīties ar citiem ne tikai pieredzē, bet arī, piemēram, ar sēklas kartupeļiem. Šopavasar kārķēniete Evija Zirne savā laukā iestādījusi šķirnes kartupeļus ‘Ekselence’. Viņa tos ir ataudzējusi sēklai ne tikai savām vajadzībām, bet dalās arī ar citiem vietējiem dārzkopjiem.
Reklāma