Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Kas ietekmē matu izkrišanu? Skaidro speciālisti

Foto: pixabay.com

Matu izkrišana ir normāls matu dzīves cikla posms, taču kādos gadījumos būtu ieteicams vērsties pie speciālistiem un kā ikdienā rūpēties par matiem, lai tie būtu skaisti un veselīgi, skaidro triholoģe Sandra Vizule un farmaceite Ilze Priedniece.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mata dzīves cikls

Matam ir ļoti noteikti augšanas procesi, un visiem cilvēkiem tie ir līdzīgi, skaidro triholoģe Sandra Vizule. Matu augšanas procesus var iedalīt 3 fāzēs:

  • 2 līdz 6 gadus mats var atrasties aktīvā augšanas fāzē jeb anagēna fāzē;
  • 10 līdz 14 dienas matam ir miera fāze jeb katagēnā fāze;
  • 2 līdz 4 mēnešus mats ir izkrišanas fāzē jeb telogēnā fāzē.

Lai gan matu biezumam, blīvumam un diametram pamatā ir ģenētika, pastāv ļoti daudz faktoru, kuri var ietekmēt tieši matu izkrišanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kādēļ pastiprināti izkrīt mati?

Matu izkrišanu var ietekmēt nepietiekams uzturs, nepareiza kopšana un dažādas saslimšanas, piemēram, sēnītes, skaidro triholoģe S. Vizule.

Izplatītākie matu izkrišanas ierosinātāji

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
  • Taukainā seboreja. Tās pamatā ir iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbības traucējumi. Taukainās seborejas skartā ādā vairāk veidojas mikrobi, sēnītes, patogēnas baktērijas, kuras izraisa iekaisumus.
  • Autoimūns iekaisums. Nopietna slimība, kura veicina matu izkrišanu. Šī slimība jāārstē ar medikamentiem.
  • Uztura nepietiekamība. Uztura nepietiekamība ir ļoti individuāls jautājums, taču, ja cilvēks pietiekoši uzņem olbaltumvielas, nodrošina savam organismam pilnvērtīgu uzturu, seko līdzi dažādu minerālvielu un vitamīnu (ferritīns, silīcijs, selēns, varš, D vitamīns, B grupas vitamīni u. c.) daudzumam organismā, problēmām nevajadzētu rasties. 
  • Dzelzs trūkums. Dzelzs organismā irļoti vajadzīgs, lai nodrošinātu apasiņošanu un neiestātos skābekļa bads.
  • Hormoni. Matu izkrišanu sievietēm var ietekmēt arī sievietes cikls un hormonālās pārmaiņas, savukārt par matu izkrišanu vīriešiem vairāk atbild iedzimtības risks un paaugstināta jutība pret testosterona aktīvo formu. Paaugstinātas jutības gadījumā vīriešiem var sākt strauji izkrist mati paura un deniņu zonā.
  • Stresa faktors. Mati ir ļoti jutīgi pret dažādām pārmaiņām, tādēļ arī stress var kļūt par matu izkrišanas iemeslu.
  • Infekcijas un vīrusu saslimšanas.  Matu izkrišana var būt blakusparādība arī dažādām infekciju un vīrusu saslimšanām. Pandēmijas laikā novērojams, ka arī pēc Covid-19 infekcijas slimības pārslimošanas cilvēki sūdzas par pastiprinātu matu izkrišanu.

Triholoģe S. Vizule uzsver, ka, saskaroties ar matu un galvas ādas problēmām, nevajadzētu nogaidīt, bet vērsties pie speciālistiem jau laikus, lai problēmu atklātu pēc iespējas ātrāk un uzsāktu padziļinātu ārstēšanu.

Padomi skaistiem un veselīgiem matiem

Lai stimulētu matu augšanu un uzturētu labāku matu stāvokli, var darboties profilaktiski, pievēršot uzmanību pareizai kopšanai un uzturam. Speciāliste iesaka:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Veic nostiprinošu profilaksi! Ieteicams divas reizes nedēļā matos ieklāt serumu. Aptiekās ir pieejams plašs matu kopšanas līdzekļu klāsts, no kura izvēlēties piemērotāko. Matu veselībai par labu nāks arī pīlings, kas palīdzēs attīrīt matus.

Palutini sevi ar galvas masāžu! Aktīvu galvas ādas masāžu iespējams veikt saviem spēkiem, izmantojot pirkstus vai speciālos mezorullīšus, kas palīdz apasiņot galvas ādu!

Pievērs uzmanību veselīgam un sabalansētam uzturam! Parūpējies, lai  uzturs būtu pilnvērtīgs un organismā netrūktu vitamīni un minerālvielas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vērsies pie speciālista! Ja pastiprināta matu izkrišana ilgst vairāk nekā mēnesi, ir jāvēršas pie speciālista, lai noteiktu iemeslu un piemeklētu atbilstošāko ārstēšanas plānu.

Profilaktiskie pasākumu var kalpot arī kā matu veselības un skaistuma uzturēšanas procedūras ikdienā, uzsver S. Vizule.

Farmaceita padoms

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Farmaceite Ilze Priedniece skaidro, ka matu veselībai svarīgs ir sabalansēts un pilnvērtīgs uzturs, ēdienkartē iekļaujot ar olbaltumvielām bagātus produktus, augļus, dārzeņus un riekstus, pietiekams uzņemtā ūdens daudzums katru dienu, kā arī veselīgs dzīvesveids.

Aptiekās plašā klāsta pieejami uztura bagātinātāji matu veselībai, kuru sastāvā ir vitamīni, minerālvielas un dabas vielu ekstrakti tablešu, košļājamo pastilu vai kapsulu veidā. To sastāvā ietilpst cinks, dzelzs, selēns, varš,  A vitamīns, E vitamīns,  D vitamīns, C vitamīns, B grupas vitamīni – biotīns (B7 vitamīns), B1, B6, B12, pantotēnskābe (B5 vitamīns), aminoskābes L-cisteīns, L-metionīns, Omega-3 taukskābes. No ekstraktiem – tīruma kosas, prosas graudu, ābolu, palmu eļļas, kviešu asnu, rozmarīna ekstrakts, burkānu sulas koncentrāts. Matu augšanas veicināšanai aptiekās nopērkami kosmētikas līdzekļi un bezrecepšu medikamenti, kā arī ārsta nozīmētie recepšu medikamenti.

Savukārt no kosmētikas līdzekļiem plašā klāstā ir pieejami šampūni, balzami, kondicionieri, maskas, eļļas, losjoni, kuri satur placentas ekstraktu, vitamīnus – PP, B5, B6, biotīnu, hinīnu, ēdelveisu, amineksilu, kofeīnu, dadžu eļļu, kapsaicīnu, baltās tējas ekstraktu, sarkanā āboliņa ekstraktu, peptīdus, adenozīnu, aminoskābes un citas aktīvās vielas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Klīniskā farmaceite atgādina, ka arī lietotie medikamenti var ietekmēt matu veselību –  augšanu, matu krāsas vai struktūras izmaiņas. Turklāt noteiktiem medikamentiem iespējamā blakusparādība ir  matu izkrišana. Te var minēt vēža ārstēšanai izmantojamos medikamentus, antidepresantus, pretpiņņu līdzekļus (retionīdi), imūnsupresantus, pretepilepsijas līdzekļus, antikoagulantus, holesterīna līmeni pazeminošus medikamentus, pretsēnīšu līdzekļus, asinsspiedienu pazeminošus medikamentus (AKE inhibitori, beta blokatori) un citus.

Informāciju sagatavoja: Agnija Greiziņa,mārketinga vadītāja Latvijā

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.