Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra Eiropas skolu sadarbības tīkla eTwinning ietvaros šī gada rudenī īstenoja kampaņu “Skolēnu līdzdalība skolās un pirmsskolās”. Kampaņas galvenais mērķis bija aktualizēt sabiedrībā nozīmīgu tēmu un atbalstīt pedagogus, piedāvājot jaunas zināšanas, praktiskas metodes un starptautisku pieredzes apmaiņu skolēnu līdzdalības veicināšanai mācību procesā un ārpus tā.
Kampaņas nozīmīgākie rezultāti
Kampaņa sasniedza plašu auditoriju, iesaistot 590 pedagogus no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas septiņos profesionālās kompetences pilnveides pasākumos – tīmekļsemināros, projektu partneru tirdziņos un nacionālajā konferencē. Rezultātā Latvijā reģistrēti 45 nacionāla un starptautiska mēroga skolu sadarbības projekti, kurus īstenos izglītības iestādēs; Latvijas skolotāji iesaistījās vēl 39 starptautiskos projektos, kurus vadīs partneri no citām valstīm.
Šie projekti un pasākumi stiprinās skolēnu aktīvu iesaisti mācību procesā, kas ir būtisks solis izglītības kvalitātes uzlabošanā un atbildīgākas sabiedrības veidošanā.
Praktiski rīki bērnu un jauniešu līdzdalības veicināšanai
Kampaņas ietvaros pedagogiem tika piedāvāti vairāki praktiski un informatīvi tīmekļsemināri, kuros savas zināšanas un pieredzi dalīja nozares eksperti:
- Tīmekļsemināru “Kā veicināt skolēnu līdzdalību: privātās pamatskolas DOMDARIS pieredze” vadīja Dace Jaundāldere-Dātava, kura akcentēja skolas lomu aktīvā skolēnu, pedagogu un vecāku iesaistīšanā un dalījās ar labās prakses piemēriem, kas strādā.
- Darbnīcas “Skolēnu līdzdalība skolā: iespējas, riski un stratēģijas” laikā Kadrija Beirote, sākumskolas skolotāja, “Izaugsmes vietas DARĪTĀJIEM” radītāja un vadītāja, uzsvēra skolēnu līdzdalības būtisko lomu izglītībā, aicinot domāt par to, kāpēc skolēnu iesaiste mācību procesā ir tik nozīmīga un kā tā veicina skolēnu aktīvu dalību mācībās.
- Tīmekļsemināru “Skolēnu līdzdalība klasēs, skolā, vietējā kopienā: metodes un paņēmieni no neformālās izglītības” vadīja Linda Ulāne, kura piedāvāja radošus risinājumus skolēnu iesaistes un motivācijas veicināšanai, minot arī noderīgus bezmaksas resursus.
- Darbnīcā “Līdzdalība kā tiesības: pieeja un iespējas” Brigita Medne, SALTO Participation & Information resursu centra līdzdalības koordinatore, vadīja darbnīcu, kurā pievērsās līdzdalības būtībai un tās ietekmei uz jauniešiem.
Līdzdalības kampaņas laikā norisinājās arī pieredzes apmaiņas pasākums “eTwinning starptautisko projektu pieredze par skolēnu līdzdalību”, kurā pedagogi no Baltijas valstīm demonstrēja veiksmīgus piemērus, kā līdzdalības tēma tiek īstenota viņu skolās un eTwinning projektos. Šāda pieredzes apmaiņa sniedz iespēju mācīties no kolēģiem un integrēt jaunas pieejas savā mācību darbā.
Nākamie soļi un resursi
Kampaņas ietvaros izstrādātie projektu piemēri, kā arī tīmekļsemināru materiāli ir pieejami eTwinning Latvija tīmekļvietnē. Pedagogi, izglītības iestāžu vadība kā arī jaunatnes darbinieki un vecāki, ir aicināti izmantot šos resursus, lai papildinātu savas zināšanas un veicinātu bērnu un jauniešu iesaisti un līdzdalību sabiedrībā, kopienā un ģimenei nozīmīgos pasākumos.
Šī kampaņa tiecās mērķtiecīgi sniegt visaptverošu atbalstu pedagogiem, lai veidotu mūsdienīgu mācību vidi un uzsvērtu, ka skolēnu līdzdalība ir daudz vairāk nekā mācību aktivitāte – tā ir mūsdienu izglītības stūrakmens, kas veido jaunu paaudzi ar spēcīgām pilsoniskās līdzdalības prasmēm un vērtībām.
Par eTwinning
eTwinning ir Eiropas Savienības programmas izglītības un mācību, jaunatnes un sporta jomā Erasmus+ aktivitāte, kura tiek īstenota, izmantojot projektu kā mācību metodi un nodrošinot kompetenču pieeju izglītībā, veicina pedagogu profesionālo pilnveidi IKT, metodikas un valodu jomā. Reģistrējoties eTwinning, skolotāji var īstenot projektus vietējā un Eiropas mērogā, izmantot bezmaksas tiešsaistes partneru atrašanas, sadarbības un projekta gaitas atainošanas rīkus, kā arī piedalīties vietējā un starptautiskā mēroga pedagogu profesionālās pilnveides pasākumos gan tiešsaistē, gan klātienē. eTwinning reģistrējušies aptuveni 1 055 000 skolotāju, no kuriem 7500 ir Latvijas skolotāji. Informācija par citiem eTwinning pasākumiem – www.etwinning.lv.
Linda Muižniece-Slesare, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras, Pedagogu digitālās pratības pilnveides nodaļas projektu koordinatore
Reklāma