Katru gadu novembra trešajā ceturtdienā visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā sociālās uzņēmējdarbības diena. Tās galvenais mērķis ir informēt sabiedrību un palielināt izpratni par sociālajiem uzņēmumiem, daloties ar viņu pieredzes stāstiem un atbalstot viņu labos darbus. Tāpat šajā dienā, kā arī jebkurā citā dienā ikviens tiek aicināts atbalstīt sociālos uzņēmumus, iegādājoties to radītās preces vai sniegtos pakalpojumus. Ar Latvijas sociālo uzņēmumu sniegtajiem pakalpojumiem ikviens var iepazīties Sociālo uzņēmumu katalogā www.socuznemumi.lv.
Kopš Sociālā uzņēmuma likuma stāšanās spēkā sešu gadu laikā sociālā uzņēmuma statusu pavisam bija ieguvuši 316 uzņēmumi, no tiem 230 šobrīd ir aktīvi sociālie uzņēmumi, bet 86 uzņēmumi laika gaitā dažādu iemeslu dēļ pārtraukuši sociālo uzņēmējdarbību. Aplūkojot uzņēmumus pēc to sociālās ietekmes veida, 62% sociālo uzņēmumu strādā uz sabiedrības grupu, kuru dzīvi ietekmē sabiedrībai būtiskas problēmas (izglītība, veselības veicināšana, sports un rekreācija, sociālie pakalpojumi), dzīves kvalitātes uzlabošanu, 20% sociālo uzņēmumu rada sociālo ietekmi, nodarbinot mērķa grupu pārstāvjus (darba integrācija), savukārt 18% sociālo uzņēmumu rada ilgstošu pozitīvu sociālo ietekmi, veicot visai sabiedrībai nozīmīgas aktivitātes (vides un dzīvnieku aizsardzība, kultūras daudzveidība, pilsoniskās sabiedrības veidošana).
Sociālie uzņēmumi darbojas visā Latvijas teritorijā, taču no kopējā skaita – 230 uzņēmumiem visvairāk sociālo uzņēmumu – 107 uzņēmumi jeb 47% atrodas Rīgā, savukārt vēl 59 uzņēmumi jeb 26% ir Pierīgā. 20 uzņēmumi (9%) atrodas Zemgalē, 17 uzņēmumi (7%) ir Kurzemē, 17 uzņēmumi (7%) atrodas Vidzemē un 10 uzņēmumi (4%) ir Latgalē.
Pirms mēneša noslēdzās pieteikšanās Sociālās uzņēmējdarbības uzsācēju ideju konkursam 2024, kuru organizēja Labklājības ministrija kopā ar sadarbības partneri AS “Attīstības finanšu institūcija Altum” Eiropas Sociālā fonda Plus projekta “Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai” ietvaros.
Konkursa mērķis bija iesaistīt sociālajā uzņēmējdarbībā cilvēkus bez iepriekšējas pieredzes šajā jomā un noteikt labākos sociālās uzņēmējdarbības ideju autorus. No iesniegtajām sociālās uzņēmējdarbības biznesa idejām, Labklājības ministrijas un Altum konkursa komisija noteica 18 konkursa uzvarētājus, kuri saņem iespēju pieteikties uz Altum grantu savas biznesa idejas realizēšanai pirms sociālā uzņēmuma izveides un sociālā uzņēmuma statusa iegūšanas. Aicinām turpināt attīstīt savas biznesa idejas un uzkrāt pieredzi, jo Sociālās uzņēmējdarbības uzsācēju ideju konkurss paredzēts arī 2025. gada otrajā pusgadā.
Sociālās uzņēmējdarbības ideju konkursā iesniegtās idejas piedāvā risinājumus dažādām sociālām problēmām, piemēram, veicina sociālās atstumtības riskam pakļauto iedzīvotāju grupu nodarbinātību, sociālo pakalpojumu sniegšanu, iekļaujošas pilsoniskas sabiedrības veidošanu, izglītības veicināšanu, kultūras daudzveidības nodrošināšanu. Atzīmējot sociālās uzņēmējdarbības dienu aicinām iepazīties ar konkursa rezultātiem Labklājības ministrijas mājas lapā www.lm.gov.lv/lv/socialas-uznemejdarbibas-uzsaceju-biznesa-ideju-konkurss-2024.
Egils Zariņš, Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists
Reklāma