Vēsturē aizgājusi kāda vairākām smilteniešu paaudzēm nozīmīga ēra – vairāk nekā 100 gados skaitāms laiks, kad Smiltenes centrā varēja ieiet veikalā un nopirkt grāmatas.
No otrdienas, 29. oktobra, Smiltenē ir slēgts pilsētā vienīgais grāmatu veikals, kurā tirgoja arī kancelejas preces un rotaļlietas.
Pirmskara Latvijā trīs, tagad – neviens
Pēc Jura Zušmaņa grāmatā “Smiltene. Laiki un Likteņi” lasāmās informācijas, grāmatnīca šajā ēkā Baznīcas laukuma un Dārza ielas krustojumā atradās no 1945. gada, bet vēl senāk, piemēram, 1912. gadā, Smiltenē bija pat trīs grāmatu veikali.
“Bēdīgas sajūtas. Man ir arī žēl, ka vairs nevaru piepildīt to, ko biju apsolījusi cilvēkiem. Bija pasūtījumi pēc konkrētām grāmatām,” stāsta vēl otrdien veikalā satiktā pārdevēja Velga Biseniece, liekam preces kastēs atpakaļ atgriešanai.
Viņa šajā veikalā nostrādāja četrus gadus, darbā Velgu pieņēma SIA “Smiltenes grāmata”, kas pēc Lursoft pieejamās informācijas ir Rīgā reģistrēts uzņēmums.
Sazinoties “Ziemeļlatvija” noskaidroja, ka veikals ir slēgts pavisam, iemesls tam – izdevumi pārsniedz ieņēmumus.
Tas, ka grāmatas ir dārgas un cilvēki lasa arvien mazāk, ir vispārzināms fakts, līdz ar to bizness grāmatu tirdzniecībā ir riskants. Arī šajā gadījumā privātuzņēmējam no veikala apgrozījuma bija jāspēj segt maksa par telpu nomu un komunālajiem pakalpojumiem, jāmaksā alga pārdevējai.
Ziedu laiki Smiltenes grāmatu veikalam bija padomju gados, kad pēc jaunākajām grāmatām cilvēki garā rindā iestājās agri no rīta. Šo rindu autore vēl 80. gadu otrajā pusē pati novēroja faktu, ejot uz agro Rīgas autobusu, kas no Smiltenes izbrauc īsi pirms pulksten 5, – pie grāmatu veikala tumsā jau dežurēja bariņš grāmatmīļu.
Smiltenes grāmatu veikals smilteniešiem saistījās arī ar ilggadējo tā vadītāju Aiju Reņģi. Pēc grāmatā “Smiltene. Laiki un Likteņi” pieejamās informācijas, viņa kā grāmatnīcas vadītāja sāka strādāt šajā veikalā 1957. gadā.
Aija Reņģe arī noturēja Smiltenei grāmatu veikalu, kad 90. gados sākās privatizācijas vilnis, veikalā grāmatu tirdzniecībai pat tika atvēlēti divi stāvi.
Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas rīkotajā grāmatu mākslas konkursā “Zelta ābele 2019” Smiltenes grāmatnīcas darbiniece un vadītāja Aija Reņģe saņēma balvu par mūža ieguldījumu, grāmatu veikalam atdodot 62 sava mūža gadus.
Pēc viņas aiziešanas pensijā grāmatu tirdzniecību Smiltenē pārņēma cits privātuzņēmējs.
Uz kurieni ejam?
Smiltenes grāmatu veikala pārdevēja Velga Biseniece sarunā ar “Ziemeļlatviju” stāsta, ka pavisam bez pircējiem veikals nav bijis, – jā, kancelejas preces cilvēki pirkuši citās tirgotavās, kur tās maksājušas lētāk, bet arī grāmatām, it īpaši bērniem paredzētajām, zināms noiets bija, neraugoties uz cenu.
“Pirka cilvēki, kuri izlasījuši konkrētu grāmatu bibliotēkā un grib tādu arī mājās. Bērnu grāmatas “gāja” visu laiku. Pirka arī grāmatas par psiholoģiju un ezotēriku, ārstniecības augiem, ceļojumiem, vēsturi, arī biogrāfijas,” teic Velga Biseniece.
Tagad viņai, lai nekļūtu par bezdarbnieci, pirmspensijas vecumā jāmeklē jauns darbs.
Tie smiltenieši, kuri no “Ziemeļlatvijas” uzzināja par grāmatu veikala slēgšanu, zināmā mērā pirmajā brīdī bija pat šokēti, – tik ļoti Smiltenē ir pierasts pie šī veikala.
Netālu no veikala satiktā un uzrunātā smilteniete, dzejniece Elīna Kubuliņa Vilne tā arī atzina – “esmu šokā”.
“Man ziņa par slēgšanu ir liels pārsteigums, jo grāmatu veikals ir ar vēsturi, viens no Smiltenes simboliem, daudz vecāks par tagadējo Smiltenes jauno paaudzi. Tā bija mūsu “odziņa”, kas, domāju, mums Smiltenē pietrūks. Man noteikti, jo es šajā veikalā varēju atrast un pirku jaunākās grāmatas, kaut tas ir dārgs prieks. Tagad pēc jaunajām grāmatām būs jābrauc uz tuvākajām pilsētām. Tā kā rakstu dzeju, man bija ļoti laba sadarbība ar veikalu par manu grāmatu tirdzniecību. Ieteicu to dažām draudzenēm, kuras arī raksta, un varējām caur Smiltenes grāmatu veikalu popularizēt mūsu vietējos dzejniekus. Tagad tādas iespējas vairs nebūs. Tāpat veikalā bija dažādas jaukas lietiņas, ko pirku dāvanām. Skumji, ka Smiltenē kārtējo reizi kaut ko likvidē. Mums vairs nav bankas, nav slimnīcas, tagad – arī grāmatu veikala. Ko likvidēs nākamo? Uz kurieni mēs ejam?” retoriski vaicā Elīna Kubuliņa-Vilne.
Namā, kur atrodas nu slēgtais grāmatu veikals, ir vēl citas tirgotavas, arī rūpniecības preču veikals “Dzirnas”. Arī tā vadītājai Ingūnai Samučonokai grāmatnīcas slēgšana bija nepatīkams pārsteigums, jo tas ir veikals ar vēsturi.
“Grāmatu lasīšana ir veids, kā sevi izglītot. Jau tā mūsdienās cilvēki grāmatas nelasa, un, ja tagad būs pēc tām jābrauc citur, tad, manuprāt, jaunatne vispār nelasīs. Domāju, ka Smiltenē vajag grāmatu veikalu. Jebkuram smiltenietim ir pierasts, ka tāds bija. Tur varēja nopirkt grāmatas, ko uzdāvināt jubilejā gan tiem pašiem jauniešiem, gan bērniem,” teic Ingūna Samučonoka.
SIF_MAF2024 #manspagastsmanapilsēta
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.
Reklāma