Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Uz Covid-19 testiem rindas gan Smiltenē, gan Valkā

Foto: freepik.com

Jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits Latvijā turpina augt. Straujā Covid-19 omikrona paveida izplatība aizvien biežāk skar arī bērnus, tāpēc Imunizācijas valsts padome mainījusi rekomendācijas un bērniem 5 līdz 11 gadu vecumā otrās vakcīnu devas saņemšanas laiks tiek saīsināts no trīs mēnešiem uz sešām nedēļām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arī Smiltenes un Valkas novados saslimstība ar Covid-19 turpinās. Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem (par 14 dienu kumulatīvo saslimstību) uz 29. janvāri Smiltenes novadā ir 397 saslimšanas gadījums, Valkas novadā – 154.

Vairāk slimo bērni, bet viegli

Slimo arī bērni, taču šobrīd  Smiltenes un Valkas novadā  izglītības iestādes turpina darboties ierastajā režīmā. “Skolas ciet vēl neslēdzam. Tiesa, slimo pedagogi, taču nevis ar omikronu, bet ar parastajām vīrusu saslimšanām,” informē Rolands Rastaks, Valkas novada pašvaldības Izglītības, kultūras, sporta un jaunatnes nodaļas vadītājs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Smiltenes novadā šobrīd ir tikai atsevišķi gadījumi, kad mācības skolās notiek attālināti. “Taču vīruss izplatās, un saslimšanas vilnis ir neizbēgams,” pieļauj Smiltenes novada Izglītības pārvaldes vadītājs Edgars Roslovs.

Tāpat uzskata  “Ziemeļlatvijas” aptaujātie ģimenes ārsti Smiltenē un Valkā. Situācija mainās ik pa dienām. “Domāju, ka Covid-19 uzliesmojums būs. Vienmēr biezāk apdzīvotajās vietās ir sākums, un tad vīruss izplatās pa perifēriju. Notiek kustība, cilvēki braukā šurpu turpu. Šobrīd vairāk slimo  jaunie,” stāsta Smiltenē praktizējošā ģimenes ārste Maruta Bindre.

Saslimušo skaits kļūst lielāks arī viņas praksē. Bērni šobrīd ar Covid-19 slimo salīdzinoši viegli – ir aizlikts deguns, mazs krekšķis, piesmakusi balss, temperatūra ir paaugstināta  nedaudz.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Kad vecāki zvana, saka – bērnam gandrīz nekas nav, bet tests ir pozitīvs. Speciālu ārstēšanu nevajag, simptomi pāriet paši no sevis. Slimniekam ir vajadzīgs miers, jādzer daudz šķidruma. Ja ir paaugstināta temperatūra, tad jāiedzer ibumetīns vai paracetamols. Ne visiem pacientiem ir Covid-19. Ir arī citas vīrusu infekcijas. Taču jebkurā gadījumā jāsazinās ar ģimenes ārstu un kopā jālemj arī par to, ko darīt ar Covid-19 testiem,” piebilst Maruta Bindre.

Sertifikātam vajag laboratorijas testu

Latvijā strauji pieaug pieprasījums pēc laboratoriju Covid-19 testiem, līdz ar to iedzīvotājiem testu nākas gaidīt vairākas dienas. Tā ir arī Smiltenē un Valkā. Ar Covid-19 vīrusa omikrona variantu inficētiem cilvēkiem tas var nozīmēt, ka tests jau būs negatīvs, kad pienāks viņu kārta.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Skolas testi laboratoriskajam apstiprinājumam neder, apliecina Valkā praktizējošā ģimenes ārste Inga Nātra. Ārste piebilst, ka rindas Valkā uz Covid-19 testiem ir ļoti garas. Agrāk varēja tikt jau otrā dienā, bet tagad jāgaida trīs vai četras dienas. Saslimšana izplatās.

“Slimo daudz bērnu – gan skolēni, gan bērnudārza audzēkņi, bet ne tikai ar omikronu. Ir arī citi vīrusi – ar augstām temperatūrām, klepu, caureju. Mums, ārstiem, darba ir ļoti daudz. Šim Covid-19 paveidam nav tik smagas formas kā delta paveidam, bet tāpat pacienti ir jāapzvana, jāinteresējas par viņu veselības stāvokli, jānoskaidro, kas ir kontaktpersonas, jāatver slimības lapas. Šobrīd visi mani pacienti  ārstējas mājās,” stāsta  Inga Nātra.

Valkā  analīzes Covid-19 testu veikšanai var nodot SIA “E. Gulbja laboratorija” pieņemšanas punktā un SIA “Centrālā laboratorija” specializētajā punktā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Smiltenē tas izdarāms SIA “NMS Laboratorija” filiālē, kur arī ir garas rindas, un  “E. Gulbja laboratorijas” pieņemšanas punktā, kas šonedēļ gan ir slēgts un būs atvērts no pirmdienas, 31. janvāra. Taču jārēķinās, ka atšķirībā no Valkas punkta “E. Gulbja laboratorijas” Smiltenes  punktā nepieņem pacientus ar Covid-19 simptomiem, jo, kā paskaidroja laboratorijas darbiniece, šo plūsmu nevar atdalīt no parastās asins analīžu rindas.

To, vai sliktajā pašsajūtā ir vainojams Covid-19 vai parasts vīruss, katrs var noskaidrot mājās, izmantojot ātro antigēna paštestu, kas nopērkams aptiekās un maksā vidēji no 3,70 eiro līdz 7 eiro gabalā (kā kurā aptiekā).

SPKC pārstāve Ilze Arāja pieļauj, ka visā Latvijā vērojamais lielais pieprasījums pēc laboratoriju Covid-19 testiem ir skaidrojams ar to, ka viena daļa cilvēku nevēlas saņemt vakcīnas trešo devu (balstvakcīnu).  Proti, Covid-19 sertifikāts, kas ir vajadzīgs publiskajā sektorā strādājošajiem un kas ļauj dzīvot “zaļajā režīmā”, šobrīd ir piesaistīts pie laboratoriskā testa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Ir diezgan daudz cilvēku, kuriem tuvojas vakcinācijas trešā deva, bet, ja ir saņemtas divas vakcīnas devas  un ir apstiprināts saslimšanas ar Covid-19 fakts, tad nav rekomendācijas veikt balstvakcināciju (Covid-19 pārslimošanas sertifikāta derīguma termiņš ir 180 dienas pēc Covid-19 testa veikšanas, kura rezultāts ir pozitīvs – redakcijas piezīme). Ja Covid-19 izslimojis bērns, tad arī viņam ir pārslimošanas sertifikāts, un vecāki var viņu nevest uz vakcināciju,” skaidro Ilze Arāja.

Šobrīd bērnus pret “Covid-19” var vakcinēt jau no piecu gadu vecuma. Ģimenes ārste Inga Nātra stāsta, ka viņas praksē vecāki par šādu iespēju lielu interesi neizrāda. “Šonedēļ bijām domājuši vakcinēt 10 bērnus. Taču kopumā pagaidām daudziem vecākiem nav vēlēšanās vakcinēt savus bērnus,” atzīst ārste.

Saslimst gan vakcinētie, gan nepotētie

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gan Valkā, gan Smiltenē praktizējošās ģimenes ārstes novērojušas, ka ar šobrīd izplatīto un ļoti lipīgo Covid-19 paveidu saslimst arī vakcinētie. Bijis arī tā, – ja ģimenē saslimst viens, tad  noreaģē visi pārējie ģimenes locekļi – gan vakcinētie, gan nevakcinētie. Ir bijis pat pacients, kurš saņēmis vakcīnas trīs devas un saslimis ar Covid-19 divas reizes.

“Vīrusa mijiedarbība ar cilvēku ir ļoti individuāla lieta. Mums, ārstiem, nav absolūti drošu kritēriju pateikt – tam būs tā un tam tā,” uzsver ģimenes ārste Maruta Bindre.

“Jā, arī mēs SPKC redzam, ka omikrons apiet tādus variantus kā divas vai pat trīs vakcīnas devas vai izslimošanu ar Covid-19, taču vakcinētie slimo vieglāk, to redzam savos datos par stacionētajiem vai mirušajiem pacientiem. Nevakcinētajiem, it īpaši tiem, kuriem ir hroniskas slimības, nevar būt rožaina pārliecība, ka viņi omikronu izslimos viegli. Turklāt šis Covid-19 paveids, visticamāk, nebūs pēdējais, bet vakcīna ir tā, kas pasargā no smagām slimības formām,” uzsver Ilze Arāja.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.