Šoruden Vidzemes plānošanas reģions uzsācis projekta “Ūdenstūrisma pieejamības veicināšana” (Riverways II) īstenošanu. Tā pamatuzdevums ir apzināt ūdenstūrisma vietas un produktus un uzlabot to pieejamību, tādējādi dodot iespējas ūdenstūrisma aktivitātēs iesaistīties arī senioriem, ģimenēm ar maziem bērniem, cilvēkiem ar invaliditāti un citām sabiedrības grupām.
Vidzemē tiks uzlabota 4 peldvietu infrastruktūra, papildināts ūdenstūrisma maršrutu piedāvājums, apmācīti vietējie ūdenstūrisma pakalpojumu sniedzēji, un Vidzemes iedzīvotājiem būs iespējas piedalīties vairākos sporta un atpūtas pasākumos. Ar šo projektu tiek turpināts darbs, kas tika iesākts, no 2013. – 2015. gadam īstenojot Riverways pirmo projektu, kura realizēšanā bija iesaistījies arī Vidzemes plānošanas reģions. Projektā Riverways II iesaistījies 21 partneris no Latvijas un Igaunijas.
Projekta ietvaros papildus nosauktajām ir plānots īstenot arī citas aktivitātes: apsekot ūdenstūrisma vietas un apzināt ūdestūrisma produktus, sagatavot ceļvedi, organizēt pieredzes apmaiņas braucienus un papildināt interneta vietnes upesoga.lv un mapeirons.lv.
Plānotas investīcijas arī infrastruktūras attīstībā, uzlabojot un labiekārtojot peldvietas un piestātnes un nodrošinot tām ērtu un netraucētu piekļuvi, kas ir piemērota arī senioriem, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un ģimenēm ar maziem bērniem.
Aktivitātes tiks īstenotas ar mērķi meklēt un piemērot inovatīvus un ilgtspējīgus risinājumus, lai padarītu ūdenstūrismu pieejamāku ikvienam, vienlaikus ierobežojot un mazinot cilvēku ietekmi uz apkārtējo vidi.
23. – 24. septembrī Kuldīgā notika pirmā partneru sanāksme, kuras laikā partneri pārrunāja veicamos uzdevumus un sasniedzamos mērķus, kā arī iezīmēja tuvāko mēnešu darba plānu. Viens no paveicamajiem darbiem ir ūdenstūrisma vietu un pakalpojumu vides pieejamības apsekojumi, kas tiks veikti sadarbībā ar vides pieejamības ekspertiem.
Zelma Mičule, projekta Riverways II vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, uzsver šīs aktivitātes sniegtās iespējas apzināt un izcelt Vidzemes ūdenstilpju un ūdensceļu bagātību. Z. Mičule stāsta: “Vidzeme ir patiešām bagāta ar ūdeņiem – mums ir ne vien Latvijas garākā upe Gauja un citas labi zināmas laivojamās upes, piemēram, Brasla, Salaca, Aiviekste un Amata, bet arī krāšņi ezeri: lielākais ezers Latvijā Lubāns, Burtnieks, Alauksts, Inesis, Ungurs un Alūksnes ezers. Taču Vidzemē ir arī ļoti daudz mazāku upju un ezeru, kurus noteikti gribam ienest ūdenstūrisma maršrutu kartē, piedāvājot jaunus tūrisma galamērķus un bagātinot ceļotāju pieredzi. Ļoti ceram, ka šī apsekošana ļaus mums identificēt jaunas, plašāk nezināmas, skaistas un plašākai sabiedrībai pieejamas atpūtas vietas pie ūdeņiem.”
Tuvāko mēnešu laikā Vidzemes plānošanas reģions organizēs pārrobežu hakatonu, kura fokusā būs inovatīvi risinājumi aktīvā ūdenstūrisma produktiem un pakalpojumiem. Hakatons notiks 2025. gada sākumā, un tajā būs aicināti piedalīties tūrisma pakalpojumu sniedzēji, nevalstisko organizāciju pārstāvji, dabas aizsardzības institūciju pārstāvji, pašvaldību pārstāvji, tūrisma operatori u. c. interesenti.
Projekts Riverways II ilgs 3 gadus un noslēgsies 2027. gada 31. augustā. Projekts tiek īstenots ar Interreg Igaunijas – Latvijas sadarbības programmas 2021. – 2027. gadam atbalstu.
Papildu informācijai: Zelma Mičule, projekta “Ūdenstūrisma pieejamības veicināšana” (Riverways II) vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, zelma.micule@vidzeme.lv, +371 28327962.
Liene Pelēkzirne, Vidzemes plānošanas reģions
Reklāma