Jau piecpadsmito gadu pēc kārtas labdarības organizācija “Palīdzēsim.lv” rīko akciju “Labo darbu nedēļa”. Šogad tā norisinās no 7. līdz 13. oktobrim, iesaistoties skolēniem, darba kolektīviem un ģimenēm. “Labo darbu nedēļā” aktīvi iesaistās arī Smiltenes novada skolas, tostarp Grundzāles un Palsas pamatskolas.
Otrdien Grundzāles pamatskolas 3. klases skolēni ar audzinātāju Andu Andersoni devās uz uzņēmumu “Very Berry” lasīt lielogu dzērvenes, lai ar tām iepriecinātu Trapenes sociālā aprūpes centra iemītniekus.
“Viesojāmies uzņēmumā “Very Berry” Gaujienas pusē, kas ar lielāko prieku atbalstīja mūsu ideju. Uzņēmuma vadītāja Gundega Sauškina ir ļoti pretimnākoša šādām lietām. Izstāstījām, ka vēlamies paši salasīt dzērvenes, ko aizvest uz pansionātu, lai iepriecinātu tā iemītniekus. Bērniem bija iespēja redzēt, kā ar kombainu tiek novākta dzērveņu raža, kā arī paši lasīja lielogu dzērvenes ar rokām. Skolēniem šis bija liels piedzīvojums, jo viņi visi dzērvenes purvā lasīja pirmoreiz,” atklāj A. Andersone, kura jau vairāku gadu garumā ar dažādām iniciatīvām, iesaistot skolēnus, atbalsta dažādas sabiedriskā labuma akcijas, tostarp “Labo darbu nedēļu”.
Viņa atklāj, ka reizē ar “Labo darbu nedēļu” Latvijas skolās šonedēļ norisinās ikgadējā Karjeras nedēļa, kuras tematika šogad ir “Izglītība un karjera ikvienam”. “Līdz ar praktisko un vērtīgo braucienu lasīt dzērvenes mūsu klasei sakrita vairāki pasākumi vienlaikus – dabaszinībās apskatījām tēmas par purvu, “Labo darbu nedēļā” gribējām izdarīt kādu labu darbu – iepriecināt aprūpes iestādes iemītniekus, bet Karjeras nedēļas ietvaros aplūkojām dažādas profesijas. Tā kā šogad tās galvenais temats ir “Izglītība un karjera ikvienam”, aizdomājoties par iekļaušanos darba tirgū arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Šajā kontekstā arī papētījām, vai, piemēram, uzņēmumā “Very Berry” būtu iespējas strādāt šiem cilvēkiem. Pārliecinājāmies, ka būtu, sezonas laikā viņi labprāt nāk un strādā. Pie dzērveņu lasīšanas sastapām kādu puisi, kurš savā laikā beidzis speciālo skolu un savu iespēju robežās veiksmīgi konkurē darba tirgū. Viennozīmīgi šonedēļ gana vērtīgu pieredzi ir uzkrājuši gan skolēni, gan skolotāji,” vērtē A. Andersone.
Lai salasītās ogas nogādātu sociālās aprūpes centrā “Trapene”, ar pašvaldības atbalstu noorganizēts transports un ceturtdienas rītā 3. klase ar audzinātāju devās ceļā uz aprūpes iestādi, kur sirsnīgi un ar pateicību viņus uzņēma gan iestādes darbinieki, gan pansionāta iemītnieki. Dzērveņu lasīšanā iesaistījās septiņi bērni, katrs vidēji salasot piecus litrus ogu. A. Andersone zina stāstīt, ka ogas liks saldētavā un tad jau sezonas laikā no tām gatavos gan ķīseli, gan veselīgu dzērienu, iespējams, arī kādu desertu.
Labo darbu nedēļā iesaistījušās arī citas klases, piemēram, 6. klase ar audzinātāju devās uz kādu saimniecību, kur iesaistījās sakopšanas darbos – palīdzēja sakopt dīķa teritoriju.
Savukārt Palsas pamatskolas I un II kursa audzēkņi un 5., 6. klases skolēni kopā ar klases audzinātājām Inesi Pērkoni un Ilvu Pētersoni sakopa Brīvības cīņās kritušo atdusas vietas Palsmanes kapsētā. Palīdzēja kapu pārvaldniekam apkopt brīvās teritorijas kapos. “Akcija ir atbalstāma. Šis ir laiks, kad ikviens var palīdzēt gan līdzcilvēkiem, gan dzīvniekiem, gan Latvijas dabai, gan sabiedrībai kopumā. Arī citas klases no mūsējiem šonedēļ ir veikušas labos darbiņu, bet ne visi par tiem ir dalījušies publiski,” stāsta Palsas pamatskolas skolotāja Ilva Pētersone, atklājot, ka kapu sakopšanā kopumā iesaistījās 22 audzināmie.
“Katru gadu piedomājam pie tādām aktivitātēm, kas būtu pa spēkam mūsu bērniem, jo katrs jau var izdarīt tikai tik, cik atļauj veselības stāvoklis. Citus gadus esam sakopuši baznīcas, skolas teritoriju. Sadarbojamies arī ar pašvaldību, jautājam, kādos darbos šogad varētu sniegt savu artavu. Tā kopīgi nonācām pie idejas, ka varētu doties sakopt kapu vietiņas, kurām nav piederīgo.
Skolā mācās bērni no dažādām Latvijas vietām. Tuvojas novembris, kad arvien vairāk mācību stundās pieskarsimies patriotisma tēmām. Lai būtu lielāka izpratne, kas ir Lāčplēsis vai Kara ordenis, vēlējāmies viņiem parādīt, kur mūspusē ir tautas varoņu atdusas vieta. Jā, čakli pastrādājām, sagrābām kritušās lapas un zarus. Bet kapsētas sakopšanas darbu pievienotā vērtība nav tikai fizisks darbs, tā bija arī izzinoša diena, kurā mēs ar cieņpilnu attieksmi atcerējāmies vēsturi, paralēli darbiem arī daudz runājām. Kāds uz kapu plāksnītes parēķinājis, ka starp kritušajiem bijuši arī pavisam jauni cilvēki, kādam bijuši vien divdesmit pāri gadu. Daudz ko pārrunājām un pēc labi padarīta darba atpakaļ uz skolu devāmies ar dažādām pārdomām. Bērni bija varoši un priecīgi par darbiņu, ka arī viņi var dot kādu labumu sabiedrībai no savas puses,” papildina I. Pētersone.
Šajā nedēļā mūspusē paveikti arī citi labie darbi, bet ne visi ar tiem ir bijuši gatavi dalīties publiski, bet to vēl var izdarīt, atzīmējot paveiktos darbus labo darbu kartē internetā, tādējādi iedvesmojot labiem darbiem arī citus.
Reklāma