Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Lauku bērnu ikdiena, skolai attālinoties, –ļoti agri rīti vai dzīve dienesta viesnīcā

Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzija pamatoti var lepoties ar mūsdienīgo dienesta viesnīcu, kas atrodas Valkā, Domes bulvārī. Diemžēl skolas laikā tā pietiekami nav noslogota, jo mācību gada laikā te mitinās tikai vairāk nekā 20 skolēnu. Mūsdienīgi iekārtotajā viesnīcā varētu dzīvot pat 90 bērnu.
FOTO: INGŪNA JOHANSONE

Laikā, kad valsts plāno vairs nefinansēt vidusskolas klases, kurās ir neliels skolēnu skaits, un paredzams vidusskolu skaita sarukums, rodas jautājums, vai skolēniem, kuri dzīvo tālāk no skolas, būs iespēja dzīvot skolu internātos vai, kā tagad saka, dienesta viesnīcās. Tas pats attiecas arī uz mazo lauku skolu slēgšanu, kā rezultātā bērniem jādodas mācīties uz lielāku skolu, kura bieži vairs neatrodas dzīves vietas tuvumā. Līdz ar to pašvaldībām ir jādomā un jāorganizē skolēnu pārvadājumi. Lai noskaidrotu, kā pašvaldībām sokas ar skolēnu nodrošināšanu ar vietām dienesta viesnīcās un skolēnu pārvadājumu organizēšanu, laikraksts “Ziemeļlatvija” sadarbībā ar “Latvijas Avīzi” pēta, kāda ir situācija dažādos novados un valstī kopumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Latvijas Avīzes” veiktā izpēte liecina, ka dienesta viesnīcu pārklājums Latvijā varētu būt nepietiekams. Būtiska problēma ir arī tā, ka daudzviet šis pakalpojums nav bez maksas. Tāpēc tas, vai skolēns varēs iegūt tādu izglītību, kādu vēlas, var būt atkarīgs no viņa vecāku rocības.

Pēc Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) apkopotajiem datiem, šobrīd dienesta viesnīca vai internāts valstī ir tikai 31 vispārizglītojošā vidusskolā, 11 valsts ģimnāzijās, kā arī 23 pamatskolās, divās sākumskolās un pat astoņās pirmsskolas izglītības iestādēs (neskaitot speciālās izglītības iestādes un internātskolas).

Pašvaldības saņem tiesībsarga aizrādījumus

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Par to, ka valsts un pašvaldību politikai jābūt virzītai uz to, lai bērnam izglītības dēļ netiktu atņemta ģimeniskā vide, iestājas tiesībsargs. Šīs vasaras sākumā, gatavojoties jaunajam mācību gadam, tiesībsargs aicināja pašvaldības uzlabot skolēnu pārvadājumus, lai tie nebūtu jāaizstāj ar dienesta viesnīcas vai internāta piedāvāšanu.

“Latvijas Avīze” raksta, ka Tiesībsarga birojā bija pamanīts raksts laikrakstā “Bauskas Dzīve”, kurā intervēts Valles pamatskolas direktors Jānis Viegliņš. Rakstā pausta informācija, ka Valles pamatskola no 1. septembra plāno piedāvāt ģimenēm skolas viesnīcas pakalpojumu, kurā būtu līdz 40 vietām un tiktu nodrošinātas gan brokastis, pusdienas un launags, gan arī vakariņas. “Izglītības iestādes vadība ir pārliecināta, ka tas atvieglos skolēniem nokļūšanu līdz skolai, ļaus piesaistīt papildu skolēnus no Bauskas novada, kā arī disciplinēs daudzus bērnus skolu apmeklēt regulāri,” pausts rakstā.

“Latvijas Avīze” jautāja Tiesībsarga biroja pārstāvei Rutai Siliņai, vai saņemtas kādas sūdzības par pašvaldībām, ka tās mēģina aizstāt dienesta viesnīcu ar skolēnu pārvadāšanu, kā tika paziņots vasaras sākumā. R. Siliņa atzina, ka tieši šādu sūdzību šobrīd nav. Vairāk esot par nekvalitatīviem skolēnu pārvadājumiem. Tiesa, vienā gadījumā Gulbenes novads, kad vecāki sūdzējušies par to, ka skolēnam nākas tik ilgi gaidīt uz transportu, ka nepieciešama papildu nauda ēšanai, kā vienu no risinājumiem ieteica mācību nedēļas laikā dzīvot internātā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šovasar Tiesībsarga birojs veica vecāku aptauju, lai noskaidrotu, cik agri ir bērnu rīti un cik daudz laika jāpavada ceļā uz skolu. Tajā bija arī jautājums, vai bērns spiests palikt internātā, jo nevar izbraukāt uz skolu. Neviens no respondentiem uz šo jautājumu nav atbildējis apstiprinoši. Taču Tiesībsarga biroja speciālistiem esot sajūta, ka problēmas tomēr ir. Vecāki nesūdzoties, jo pieņemot, ka ir tā, kā ir.

Valkas novada bērni no rītiem vismaz 15 minūtes varēs pagulēt ilgāk

Pētot situāciju Valkas novadā, jāatzīst, ka novada pašvaldība savu iespēju robežās dara visu, lai bērni ar pagastu autobusiem tiktu aizvesti uz skolu un atpakaļ uz mājām. Arī par to, ka kādam bērnam trūktu vietas novada vienīgajā mūsdienīgā skolas dienesta viesnīcā ar 94 vietām Valkā, satraukumam nav pamata. Šo pārliecību radīja “Ziemeļlatvijas” aptaujātie speciālisti, kuri risina šos jautājumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirms vairākiem gadiem, īstenojot skolu reformu, novadā palikušas tikai divas vispārizglītojošās skolas – Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzija un Ērģemes pamatskola. Skolu vairs nav Vijciemā, Kārķos un Zvārtavas pagastā. Tās slēdza, jo katru gadu strauji samazinājās skolēnu skaits, līdz ar to pašvaldībai bija jārēķina, cik rentabli ir uzturēt skolas ēkas un infrastruktūru. Nenoliedzami, pašvaldības pārskatīt savu skolu tīklu spieda arī Izglītības ministrija, solot visādus labumus, piemēram, naudu, lai to ieguldītu palikušo skolu attīstībā un mācību bāzes pilnveidošanā.

Šonedēļ pirms 2024./2025. mācību gada sākuma novada pašvaldībā tiek plānoti skolēnu pārvadājumi. Novada pašvaldības Izglītības, kultūras, sporta un jaunatnes nodaļas vadītājs Rolands Rastaks informē, ka novada pašvaldība organizē izglītojamo pārvadājumus tikai sava novada teritorijā. Pagastu autotransports nogādā bērnus no mājām uz izglītības iestādēm un arī atpakaļ. Maršruti tiek plānoti tā, lai bērniem autobusā būtu jāpavada pēc iespējas īsāks laiks. Turklāt papildus pašvaldības autobusiem skolēniem ir iespēja izmantot sabiedriskā transporta pakalpojumu virzienos Kārķi–Ērģeme–Valka un Vijciems–Valka. R. Rastaks skaidro, ka iespēja izmantot sabiedriskā transporta pakalpojumus ir arī tiem skolēniem, kuri pēc skolas stundām apmeklē profesionālās ievirzes izglītības iestādes – Valkas mākslas skolu, mūzikas skolu, Bērnu un jaunatnes sporta skolu vai interešu izglītības pulciņus, kuros nodarbības beidzas vēlu. Lai skolēni varētu izmantot sabiedriskā transporta pakalpojumus bez maksas, vecākiem pašvaldībā ir jāiesniedz iesniegums SIA “VTU Valmiera” viedkartes saņemšanai. Šis uzņēmums Valkas un Smiltenes novados nodrošina pasažieru pārvadājumus.

“Viedkartes izmantošanu apmaksā pašvaldība, un viedkarte jāizmanto atbildīgi – gadījumos, kad nav iespējams izmantot pašvaldības transportu,” uzsver R. Rastaks.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Skolēnu pārvadājumus Valkas novadā koordinē Kārķu, Ērģemes, Valkas, Vijciema un Zvārtavas pagastu pārvalžu pārvaldnieks Pēteris Pētersons. Pēc R. Rastaka teiktā, šonedēļ tiek apzināts skolēnu skaits, kuri varētu izmantot pagasta autobusus uz skolu un atpakaļ uz mājām, kā arī sastādīts maršruts katram autobusam.

P. Pētersons “Ziemeļlatvijai” atzīst, ka pašlaik pašvaldībā autobusu skaits ir pietiekams, bet nākotnē ir jādomā par autoparka atjaunošanu. Pašvaldība jūlijā Vij­ciema pagasta pārvaldei iegādājās pilnīgi jaunu ar 36 sēdvietām aprīkotu “Mercedes-Benz” markas autobusu, par to samaksājot 193 158,35 eiro ar pievienotās vērtības nodokli. Savukārt viens Ērģemes pagasta pārvaldes rīcībā bijušais autobuss ir pārdots.

“Novada pagastu rīcībā ir deviņi autobusi. No tiem seši brauc reisos pa skolēnu maršrutiem. Novadā strādā astoņi šoferi, bet viens šoferis atrodas prombūtnē darba nespējas dēļ. Šobrīd visa tehnika ir darba kārtībā, un 2. septembrī uzsākt skolēnu pārvadājumus problēmu nebūs. Taču nākotnē pastāv risks, jo autobusu šoferi ir pensijas un pirmspensijas vecumā,” ir bažīgs P. Pētersons. Viņš arī norāda, ka līdz šim neesot saņemtas sūdzības no bērnu vecākiem, ka viņus neapmierinātu autobusu maršruti. “Laiks rādīs, bet var būt problēmas Vijciemā, jo pa visiem ceļiem ar jauno, lielo autobusu nevarēs izbraukt,” pieļauj pagastu pārvaldnieks.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai bērni varētu izmantot pagasta autobusu, no rītiem agrāk bija jāceļas Zvārtavas pagasta bērniem. Tas tāpēc, ka Zvārtavas bērni pārsēžas Valkas autobusā. Turklāt daļa Valkā dzīvojošo bērnu brauc uz mācībām Ērģemes pamatskolā, tāpēc autobusam Valkā jābūt jau pulksten 8.10. Arī Kārķu pagasta autobusam jādodas uz Valku, lai pēc tam šos bērnus aizvestu uz Ērģemes skolu. Pirmie bērni
autobusā Zvārtavas pusē iekāpj jau pulksten 6.50, bet Kārķos un Omuļos – pulksten 7.20.

“Šonedēļ veidoju autobusu kustības grafiku un redzu iespēju mazliet vēlāk ļaut izbraukt Zvārtavas pagasta autobusam. Cerams, ka šajā mācību gadā bērni no rītiem vismaz 15 minūtes varēs pagulēt ilgāk,” sola P. Pētersons.

Taču ne tikai Valkas novadā dzīvojošajiem, bet arī skolēniem no citām Latvijas vietām ir iespēja skolas laikā dzīvot dienesta viesnīcā Valkā, Domes bulvārī 3. Tā ir mūsdienīga, skolēnu ikdienai pielāgota vide ar mūsdienīgu interjeru, plašām telpām, kas aprīkotas ar inovatīvu sadzīves tehniku. Viesnīcā iespējams gan mācīties, gan gatavot maltītes, atpūsties, arī izmazgāt un izžāvēt drēbes un apavus. Individuālās dzīvojamās istabiņas ir ērtas un mājīgas. Ir arī numurs, kas piemērots cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Valkas J. Cimzes ģimnāzijas direktores vietniece saimnieciskajos jautājumos Tatjana Rumjanceva informē, ka mācību gada laikā dienesta viesnīcā dzīvo vairāk nekā 20 skolēnu no 8. līdz 12. klasei. Ir gadījumi, kad uz vienu vai dažām naktīm iespēju pārnakšņot izmanto arī pa kādam 7. klases skolēnam. Šo viesnīcu skolas laikā par mājām sauc pārsvarā novada bērni, bet ir arī pa kādam no Rīgas, no Ventspils. Šajā mācību gadā būs divi bērni no Balviem. Visi šie “gājputni” izvēlējušies mācīties Valkas ģimnāzijā ar iespēju pastiprināti trenēties basketbolā. Novada pašvaldība noteikusi maksu par dzīvošanu dienesta viesnīcā – skolēnam mēnesī ir jāmaksā 4,50 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Tā tiešām ir simboliska samaksa un vecākiem ģimenes budžetā necērt robu,” uzskata T. Rumjanceva. Taču arī šī simboliskā maksa par dzīvošanu neuzlabo dienesta viesnīcas noslogotību. Diemžēl tā ir pavisam maza. Lai izlabotu šo situāciju, vasaras brīvlaikos dienesta viesnīcā dzīvo dažādu izglītības novirzienu bērnu nometņu dalībnieki. Fakti liecina, ka vairums vecāku, kuriem ir pamatskolas vecuma bērni, tomēr labāk izvēlas, lai bērns agri ceļas, bet dzīvo mājās, nevis dienesta viesnīcā.

“Latvijas Avīze” izpētījusi, ka kaimiņu novadā – Valmierā, namā Ausekļa ielā, kurā ierīkota dienesta viesnīca, tās uzturēšana lielākoties ir uz pašvaldības pleciem: skolēni (precīzāk – viņu vecāki) sedz tikai daļu no izmaksām. Atkarībā no numura labiekārtojuma gultas vieta skolēnam maksā 48–57 eiro, bet pašvaldība sedz 72–86 eiro.

Smiltenes novadā – trīs dienesta viesnīcas

Smiltenes novadā, salīdzinot ar Valkas novadu, skolu tīkls ir daudz plašāks, līdz ar to arī skolēnu autobusu maršrutu plānošana ir sarežģītāka. Tas saistīts ne tikai ar Smiltenes novada teritorijas paplašināšanu, kad pēc pašvaldību administratīvi teritoriālās reformas 2021. gada 1. jūlijā apvienojās Smiltenes, Apes un Raunas novadi, bet arī ar pēdējos gados īstenoto izglītības reformu un skolu tīkla optimizāciju. Smiltenes novadā Zinību dienā, 2. septembrī, skolēnus gaidīs Dāvja Ozoliņa Apes pamatskolā, Blomes pamatskolā, Grundzāles pamatskolā, Palsmanes pamatskolā, Raunas pamatskolā ar pamatskolas programmu realizācijas vietu Launkalnē, Ojāra Vācieša Gaujienas vispārizglītojošā un mākslu pamatskolā ar pamatskolas programmu realizācijas vietu Trapenē un Smiltenes vidusskolā.

Izglītības pārvaldes vadītājs Edgars Roslovs informē, ka 2024./2025. mācību gadā jauna dienesta viesnīca tiek atvērta Ojāra Vācieša Gaujienas vispārizglītojošajā un mākslu pamatskolā. Līdz ar to novadā kopumā būs trīs dienesta viesnīcas. Līdz šim tās bija Smiltenes vidusskolā un Palsmanes pamatskolā. Smiltenes vidusskolas dienesta viesnīcā ir 60 vietas, un tās visas ir aizpildītas. Līdz šim neesot nācies sastapties ar situāciju, ka kādam skolēnam būtu pietrūkusi vieta. Palsmanes pamatskolā – nedaudz vairāk par 30 vietām.

“Pašlaik Ojāra Vācieša Gaujienas vispārizglītojošās un mākslu pamatskolas dienesta viesnīcā vēl nevar nosaukt konkrētu vietu skaitu. Līdz šim jaunais skolas internāts bija Gaujienas pamatskolai, kur arī bija vairāk par 30 vietām,” skaidro E. Roslovs.

Lai varētu mitināties šajās dienesta viesnīcās, skolu audzēkņiem ir jāmaksā līdzfinansējums.

“Katrā vietā tas nedaudz atšķiras, bet tas tiešām ir simbolisks. To nosaka iestādes iekšējās kārtības noteikumi un apstiprinātie novada pašvaldības domes cenrāži. Līdz šim vidēji tie bija septiņi līdz astoņi eiro mēnesī par vienu vietu. Smiltenes vidusskola augusta domes sēdē lūdza šo skolēna maksu nedaudz palielināt, bet tas arī būs simboliski,” stāsta Izglītības pārvaldes vadītājs. Viņš uzskata, ka Smiltenes novadā tiek ievērots princips, ka bērnam ir jāaug ģimeniskā vidē. Līdz ar to nav tāda uzstādījuma, ka tālāk dzīvojošajiem bērniem būtu jāpaliek skolu dienesta viesnīcās, nevis katru dienu jādodas uz mājām.

“Ja bērnam no mājas līdz skolai attālums ir lielāks, līdzīgi kā citas pašvaldības, piemēram, Valkas novada pašvaldība, nodrošinām pašvaldības transportu. Šim nolūkam izmantojam piecus skolēnu autobusus,” informē E. Roslovs. Taču pēdējos gados novada pašvaldība cītīgi strādā sasaistē ar Vidzemes plānošanas reģionu un SIA “Autotransporta direkcija”, lai pielāgotu vietējā sabiedriskā transporta reisus skolēnu vajadzībām. Pašvaldība sedz skolēniem un arī pedagogiem, kuri izmanto sabiedrisko transportu, izmaksas par braukšanas biļetēm.

“Līdz ar to divi pašvaldības autobusi, kas kursē Gaujienas marš­rutā, atbrīvojas. Bez darba palicis arī Grundzāles pagasta autobuss. Šie autobusi vairs neveic skolēnu pārvadājumus,” skaidro E. Roslovs. Viņš gan “Ziemeļlatvijai” atzīst, ka ne vienmēr skolēnu pārvadājumi iztiek bez sarežģījumiem. Pieredze liecina, ka visproblemātiskākais skolēnu autobusa reiss ir Smiltene–Drusti–Smiltene, kas kursē caur Launkalni. Pēc E. Roslova teiktā, ceļa posms Launkalne–Drusti esot tik slikts, ka ne pašvaldības, ne arī sabiedriskais transports īsti nespēj izbraukt. Tas nozīmējot, ka bērnus uz skolu nogādā vecāki vai kāds cits, kurš spēj izbraukt šo ceļu. Pašvaldība esot saņēmusi vecāku sūdzības par skolēnu autobusa reisā iekļauto Ūdrupes pagriezienu uz Gulbenes šosejas un neapgaismoto Virešu pieturu uz A2 šosejas.

“Pašlaik novadā šie trīs punkti ir visaktuālākie,” atzīst E. Roslovs.

———————————————

UZZIŅAI

Dienesta viesnīca vai internāts?

Tiesībsarga birojs norāda, ka pēc normatīvajiem aktiem vispārējā pamatskolā un vidusskolā var būt tikai internāts, bet profesionālās izglītības iestādē var būt internāts vai dienesta viesnīca. Tātad saukt par dienesta viesnīcu vispārējās skolas skolēnu mītni nav pareizi.

Prasības internātiem un dienesta viesnīcām noteiktas atšķirīgos Ministru kabineta noteikumos. Atšķiras arī higiēnas prasības. Piemēram, internātā guļamtelpā platībai jābūt vismaz četriem kvadrātmetriem vienam cilvēkam, bet dienesta viesnīcā drīkst dzīvot ne vairāk kā četri cilvēki vienā istabā, taču tās platība nav noteikta. Internātā jābūt vienai dušai un vienai tualetei uz sešiem cilvēkiem, bet dienesta viesnīcā – uz desmit cilvēkiem. Pedagoģisko personālu var nodarbināt kā internātā, tā dienesta viesnīcā.

VIEDOKĻI

Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietniece vispārējās izglītības jautājumos Kristīne Niedre-Lathere:

– Katra situācija ir citāda. Jāizvērtē gan attālumi, gan, kas ir ekonomiski izdevīgāks. Kaut arī skolas vecuma bērnam mājas un ģimenes vide ir visatbilstošākā, ja katru dienu vairākas stundas jāpavada ceļā, labāk tomēr dzīvot skolas dienesta viesnīcā.

Latvijas Pašvaldību savienības padomniece Ināra Dundure:

– Tiesībsarga biroja apgalvojumi balstīti uz dažiem gadījumiem. Tomēr ir gadījumi, kad dienesta viesnīca ir labākais risinājums. Skolēnu pārvadājumi ir pa noteiktiem maršrutiem, ko saplāno pašvaldība pēc skolēnu dzīvesvietām un skolām, kuras viņi apmeklē. Ir gadījumi, ka skolēna dzīvesvieta tomēr atrodas tālu no maršruta, jo viena skolēna dēļ nedzīs visu autobusu. Rudeņos un ziemās var būt arī neizbraucami ceļi. Tāpat ir gadījumi, kad vecāki sava darba grafika dēļ paši izsaka vēlmi, lai bērns dzīvo dienesta viesnīcā. Tad arī pašvaldības vērtē situāciju, lai saprastu, kas bērnam ir labākais. Tie ir ļoti individuāli lēmumi. Nevar viennozīmīgi pateikt, ka viesnīcu risinājums ir labi vai slikti vai pārvadājumi ir labi vai slikti. Savukārt vidusskolas ir aizvien tālāk no dzīvesvietas vai arī skolēns pats izvēlas tālāku skolu, un tad bez dienesta viesnīcas neiztikt.


APTAUJA: https://poll.app.do/kados-gadijumos-visparziglitojosas-skolas-vajadzetu-dienesta


#SIF_MAF2024 #sarežģītālatvija #sarežģītālatvijanovalstslīdznovadam

Publikācija tapusi projektā “Sarežģītā Latvija: no valsts līdz novadam”, kurā “Latvijas Avīze” sadarbojas ar laikrakstiem “Staburags”, “Dzirkstele”, “Zemgales Ziņas”, “Bauskas Dzīve”, “Alūksnes un Malienas Ziņas” un “Ziemeļlatvija”.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija” un “Latvijas Avīze”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.