Trešdiena, 13. maijs
Irēna, Irīna, Ira, Iraīda
weather-icon
+8° C, vējš 1.34 m/s, R vēja virziens
ZiemelLatvija.lv bloku ikona

Nekas nav mainījies un nemainīsies

Zvārtavas pagastā pēdējos gados vizuāli nekas nav mainījies. No jauna nav uzcelta neviena ražotne, nav arī jaunu darbavietu. Aktivitāte kļuvusi lielāka tikai kultūras dzīvē. To atzīst pagasta pārvaldes vadītājs Raitis Priede, sakot, ka pagājušais gads īpaši neatšķīrās no iepriekšējiem. “Lielu svārstību nav bijis,” secina R. Priede. Viņš pieļauj, ka tā būs arī turpmāk.
Cilvēku kļūst aizvien mazākVēlos noskaidrot, kas ir tas stingums, kas neļauj pagastam izrauties uz priekšu un nodrošināt cilvēkiem darbu, lai tie paliktu ciematā un neaizbrauktu. Nesen Valkas novada dome ierosināja izveidot nelielu amatniecības darbnīcu, kurā būtu vismaz dažas darba vietas. Pašvaldība solīja šo darbību atbalstīt finansiāli. R. Priede stāsta, ka ir runāts ar cilvēkiem un meklēts, kurš varētu šo darbu uzņemties, taču atsaucība nav sagaidīta. Viņš uzskata, ka pārmaiņām noteikti jānāk no apakšas. “No augšas var izteikt kādu ideju, taču, ja paši darītāji izdomātu savu ieceri un to aizstāvētu, tad kaut kas izveidotos. Tomēr tādi nav atradušies, iespējams, neviens nevēlas uzņemties atbildību. Pateikt – jādara tā un šitā, ar tādu metodi ir kā ir,” saka R. Priede.Sastingumu viņš skaidro ar to, ka iedzīvotāju pagastā kļūst aizvien mazāk. Turklāt Zvārtava nav izņēmums. R. Priede ir novērojis, ka līdzīga situācija ir vairākos pierobežas pagastos, jo finanses un saimnieciskā darbība lielākoties notiek centros. Jo tas ir lielāks, jo vairāk cilvēku tiecas uz to. Pašlaik Zvārtavas pagastā ir mazāk par 500 iedzīvotāju. Turklāt daļa no tiem, kuriem pagastā deklarēta dzīvesvieta, nemaz nedzīvo uz vietas. Cilvēku skaita sarukšana ir padarījusi neskaidru arī pamatskolas nākotni, jo ar katru gadu mazāks kļūst arī bērnu skaits. Tomēr R. Priede ir pārliecināts, ka skola būs, kamēr vien pastāvēs pagasts. “Pagaidām visa pagasta jēga ir pamatskolā, kas kļuvusi par tādu kā kultūras centru. Ja likvidēs skolu, tad var sākt to darīt arī citos objektos, jo pagastam vairs nebūs nozīmes,” spriež R. Priede.
Aktivitāti uztur biedrība “Atrodi laiku sev”Pārvaldes vadītājs min, ja būtu vairāk tādu cilvēku kā biedrībā “Atrodi laiku sev”, tad, iespējams, dzīve pagastā uzņemtu lielākus apgriezienus. Diemžēl biedrībā nav daudz cilvēku, un tie, kuri tajā darbojas, piedalās visā ciemata sabiedriskajā dzīvē – sporta, kultūras un citos pasākumos. “Tā tas ir vairākos pagastos. Aktīvākie cilvēki piedalās visur, kur vien kaut ko organizē. Pārējie – reti kur,” secina R. Priede. Arī viņš pats spēlē teātrī. “Kur varu, piedalos, jo kaut kā jāvelk uz priekšu kultūras dzīve,” apliecina R. Priede.Arī šogad viņš neredz iespēju būtiskām pārmaiņām. “Pagastā esam apsprieduši, ko darīt. Bija ierosme par tūrismu. Izbraucām visus pagasta ceļus. Nekā ievērības cienīga – tikai mežs. Paši pie sevis nosmējām, ka varam vienīgi uzcelt sēņošanas un ogošanas māju, kur varētu atbraukt kāda ģimene no pilsētas, sēņotu un gatavotu sev ēdienus. Ieteicām vietējiem cilvēkiem jau pieminēto amatnieku darbnīcu. Taču rūpīgi visu aplēšot, iznāca tā, ka darba apjoms būs gluži neliels un kurš gan te brauks lūkoties kādas divas trīs koka karotes, lai nopirktu,” skaidro R. Priede. Ir ideja kopīgi ar profesionālajiem māksliniekiem izveidot izstādes Zvārtavas pilī. “Ikvienu radošu domu uzklausīsim un vajadzības gadījumā atbalstīsim. Lai tikai cilvēki nāktu un izteiktu priekšlikumus,” sola R. Priede.Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis nepiekrīt, ka Zvārtava būtu bezcerīgs gadījums. “Tur ir ļoti skaistas dabas ainavas. Ne velti vairāki cilvēki pagastā ir iegādājušies mājas, kur pavada laiku vasarā. Pašlaik pagasta pārvalde ir saņēmusi jaunu uzdevumu. Tai ir jāatrod kāds pašvaldības īpašums, vai tā būtu kāda neapdzīvota ēka vai cits objekts, kur varētu iekārtot dzīvesvietu un galdniecību. Ja uz vietas nevar atrast cilvēku, iespējams, kāda jauna ģimene vēlēsies pārcelties un dzīvot tieši Zvārtavā. Ja tādi cilvēki atrastos, mēs meklētu iespēju iegūt no Eiropas Savienības fondiem līdzekļus viņu atbalstam,” saka V. A. Krauklis.

ZiemelLatvija.lv bloku ikona Komentāri

ZiemelLatvija.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.