Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Projektā noskaidro jauniešu viedokli Smiltenes novadā

Lai uzzinātu jauniešu noskaņojumu, domas un vajadzības Smiltenes novadā tika veikta aptauja – Kā ir dzīvot Smiltenes novadā?  Tajā piedalījās 270 jaunieši no visa novada (visplašāk pārstāvot vecuma grupu 13–15 gadi). Aptauja rīkota kā viena no aktivitātēm, aizvadītā gada decembrī Smiltenes pašvaldības teritorijā uzsāktā projekta “Kvalitatīvas un ilgtspējīgas darba ar jaunatni sistēmas izveide Smiltenes novada pašvaldībā” ietvaros.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc aptaujā sniegtajiem datiem noskaidrojās, ka lielākā daļa Smiltenes novada jauniešu ir apmierināti ar savu dzīvi, jūtas ģimenes mīlēti un droši, uzticamu draugu ietverti. “Ilgošanās pēc draugiem atbildēs tomēr jaušama, jo tie, kam nav labu draugu, tuvojas 10%. Ap 10% arī īpaši nedomā par veselīgu dzīvesveidu vai fiziskām aktivitātēm,” apkopojot datus, secinājusi Smiltenes novada jaunatnes darbiniece Ilze Zīriņa.

Uz jautājumu, kas ir jaunatnes darbs, vienotas domas jaunieši vidū īsti neizkristalizējas. “Tās dalās starp to, ka tā ir interešu izglītība, jauniešu iespēja attīstīt savu un līdzcilvēku dzīvi lokālā mērogā un jaunatnes darbinieku (dažkārt jauniešu atbalstītu) organizētu pasākumu apmeklēšana. Tiek pieminēta arī telpa, kas paredzēta jauniešiem, lai tie varētu pavadīt brīvo laiku pēc pašu uzskatiem,” viņa norāda.

Bet jautājumā par skolu un pasākumiem novērots: “Lai gan kopumā ar savu skolu apmierināti, vairāk nekā trešdaļa aptaujāto neapmeklē skolas pulciņus vai citas  ārpusstundu aktivitātes. Vairāk nekā piektdaļa nav apmierināti ar piedāvājumu ārpusstundu aktivitātēm un vairāk nekā ceturtdaļa nav informēti un/vai nepiedalās arī jauniešu pasākumos ārpus skolas. Turpretī tie, kas apmeklē jauniešiem organizētos pasākumus, ir apmierināti. Tie jaunieši, kas piedalās pasākumos, un tie, kas palīdz arī organizēt, ir proporcionāli diezgan līdzsvarā un ir divas reizes vairāk nekā tie, kas nepiedalās. Starp pasākumiem, ko organizē paši jaunieši, ir tādi kā klases vakari, ballītes, sporta spēles, ekskursijas, koncerti, modes skates, talantu šovi, tiešsaistes sarunas un citi.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tikmēr anketā atklājies, ka brīvo laiku lielākā daļa jauniešu pavada vai nu tiekoties savā starpā un atrodot piedzīvojumus paši, vai arī iesaistījušies interešu izglītībā. Lielākajai daļai jauniešu Smiltenes novadā nav pieejams Jauniešu centrs, bet viņi turp labprāt dotos. Viņi vēlētos, lai Smiltenē būtu Jauniešu centrs. Bijis arī jautājums par iesaistīšanos sabiedriskās dzīves aktivitātēs. Piemēram, par brīvprātīgo darbu vairums norādīja, ka ir dzirdējuši, tomēr tikai trešdaļa paši pieredzējuši brīvprātīgo darbu. Kad jautāts par jomām, kurās jaunieši vēlētos iesaistīties brīvprātīgā darbā, priekšplānā izvirzās sports, dzīvnieku aprūpe un pasākumu organizēšana.

I. Zīriņa arī ieskicē jauniešu atbildes par labi atalgota darba iespējām pēc skolas beigšanas. “Par labi atalgota darba iespējām pēc skolas absolvēšanas nav lielas izpratnes. Dominē uzskats, ka labi sagatavoties nākotnei attiecībā uz labi apmaksātu darbu palīdzētu apmaksāta vasaras darba iespējas jeb prakses iespējas dažādos uzņēmumos, karjeras konsultants un aktuālā informācija par vakancēm,” norādīts aptaujas apkopojumā.

Tur arī izskan, ka jaunieši ir noskaņoti aktīvi piedalīties sabiedrības dzīvē, tomēr ievērojamai daļai šķiet, ka viņu viedoklis pieaugušos neinteresē. Jaunieši atbalsta ideju par jauniešu domes izveidošanu. Lai uzlabotu savu dzīvi, viņi vēlas pieejamu sporta inventāru, infrastruktūru, projektus un atsevišķus pasākumus saistībā ar veselīgu dzīvesveidu. Nozīmīga daļa aicina arī uz pašiniciatīvu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai noskaidrotu jauniešu domas un redzējumu par dažādiem jautājumiem, aptaujas veikšanā iesaistījās Smiltenes pašvaldības jaunatnes darbinieces – Klinta Bernarte, Justīne Buliņa un Ilze Zīriņa. Jaunatnes darbinieču mērķis ir radīt kopienas sajūtu Smiltenes novada jauniešos, lai katrs aktīvs un zinātkārs jaunietis kaut no vismazākā pagasta var satikt domubiedru, saņemt atbalstu savai idejai, projektam vai domai, ja to vēlas.

Šāda projekta mērķi ir stiprināt darbu ar jaunatni Smiltenes novada pašvaldībā, izveidojot vienotu, kvalitatīvu un ilgtspējīgu sistēmu, pēc kuras strādāt darba ar jaunatni veicējiem, kas iekļauj skolēnu pašpārvalžu darba attīstību, jaunatnes nevalstisko organizāciju sadarbību, mobilā darba ar jaunatni izveidi, jauniešu un jauniešu ar ierobežotām iespējām iekļaušanu sabiedrībā. Projekta mērķa grupa ir Smiltenes novada pašvaldības jaunieši, jo īpaši jaunieši ar ierobežotām iespējām, vecumā no 13 līdz 25 gadiem un darba ar jaunatni veicēji Smiltenes novada pašvaldībā. Smiltenes novada pašvaldības Izglītības pārvaldes jaunatnes darbiniece Klinta Bernarte pastāstīja, ka projekts “Kvalitatīvas un ilgtspējīgas darba ar jaunatni sistēmas izveide Smiltenes novada pašvaldībā” norisināsies līdz pat šī gada novembrim. Līdz šim īstenotas jau vairākas aktivitātes – noris projekta koordinēšanas darbi, ir izveidota darba grupa, ir bijušas kopīgas tikšanās ar jaunatnes darba speciālistiem, pārrunātas stratēģiskās darba nostādnes, bet vairums aktivitāšu, kas būs darbs ar jauniešiem, sāksies maijā.

Kā norāda projektā iesaistītās puses, Smiltenes novada pašvaldībai ir izveidota kvalitatīva un ilgtspējīga sistēma darbā ar jaunatni, pēc kuras vadīties un strādāt Smiltenes novada pašvaldības jaunatnes darbiniekiem, veicinot jaunatnes politikas attīstību dažādos virzienos vietējā līmenī ar radošiem un produktīviem Smiltenes novada pašvaldības jauniešiem.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.