Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Tapusi grāmata par Voldemāru Robertu Zāmuelu

Grāmatas “Valstsvīrs Voldemārs Roberts Zāmuels” atvēršanas pasākuma apmeklētāji ar interesi klausījās stāstījumos par Latvijai tik nozīmīgo personību, kā arī paši iesaistījās diskusijās. Foto: Roberts Johansons

Šo trešdien Valkas novadpētniecības muzejā norisinājās grāmatas “Valstsvīrs Voldemārs Roberts Zāmuels” atvēršanas pasākums. Omulīgā un jaukā gaisotnē aizvadīta tikšanās, kurā neizpalika arī diskusija par Latviešu pagaidu nacionālo padomi, V. R. Zāmuela politisko darbību un šobrīd aktuālām tēmām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Svinīgā grāmatas atvēršanas pasākumā ar savām atziņām par V. R. Zāmuelu dalījās Valkas novada Centrālās bibliotēkas novadpētniecības speciāliste Jana Čākure, Valkas novada pašvaldības priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis (grāmatas pēcvārda autors), izdevniecības “Jumava” vadītājs Juris Visockis un Jāņa Jaunsudrabiņa piemiņas istabas Garkalnē vadītāja Brigita Taučkele. Pasākumā piedalījās arī Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes maģistrantūras studentes Laura Kļaviņa un Megija Alksne, kuras aktīvi iesaistījās diskusijas uzturēšanā. Pasākumu vadīja Valkas novada Centrālās bibliotēkas Pieaugušo literatūras nodaļas vadītāja Līga Rozīte.

V. R. Zāmuels ir nozīmīga persona ne vien Latvijas neatkarības idejas lološanā un realizācijā, bet arī Valkas pilsētas vēsturiskajā attīstībā, īpaši laikā, kad notika Valkas dalīšana starp Latvijas un Igaunijas valstīm. Grāmatas “Valstsvīrs Voldemārs Roberts Zāmuels” autors ir vēsturnieks, Latvijas Universitātes profesors, vairāku grāmatu autors Ēriks Jēkabsons, kurš grāmatas rindās atklāj: “Viņš [V. R. Zāmuels] arī raksturoja situāciju, kāda izveidojusies pēc šķīrējtiesas lēmuma, un aicināja piešķirt 50 miljonus Latvijas rubļu “Jaunās Valkas izkopšanai”, runu noslēdzot ar vārdiem: “Vecā Valka no mums atšķirta, lai dzīvo Jaunā Valka!”.”

Lai gan pasākuma laikā pats autors atradās komandējumā, viņš ir priecīgs par rezultātu un cer, ka šī grāmata raisīs lasītāju uzmanību un interesi, sasniedzot mērķauditoriju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valkas novada Centrālās bibliotēkas vadītāja Līgas Tetere uzsvēra, ka grāmata par Latviešu pagaidu nacionālās padomes vadītāju, rosīgu sabiedrisko darbinieku, politiķi, advokātu un īstu Latvijas patriotu V. R. Zāmuelu būs saistoša tiem iedzīvotājiem, kuriem interesē savas pilsētas un Latvijas vēsture. “Tā kā Valkas novadpētniecības muzejā atrodas pastāvīga ekspozīcija “Valka – Latvijas neatkarības šūpulis”, grāmatas atvēršanas pasākuma norisei būtu grūti iedomāties vēl atbilstošāku vietu,” pamatoja L. Tetere.

Tikmēr kāda no pasākuma apmeklētājām, kura jau paguvusi grāmatu pārlapot, atzina, ka pēcvārda autora teiktais ir pati esence, kas trāpīgi, kodolīgi un precīzi raksturo V. R. Zāmuela nozīmi Latvijas vēsturē.

“Ja uz ielas nejauši sastaptiem cilvēkiem pajautātu – lūdzu, nosauciet redzamākos Latvijas valsts dibinātājus, domāju, vairums nosauktu Kārli Ulmani, Zigfrīdu Annu Meierovicu, Jāni Čaksti. Bet, pajautājot, kas ir Voldemārs Roberts Zāmuels, tikai retais zinātu atbildi. Nenoliedzot Ulmaņa, Meierovica, Čakstes nopelnus, viņiem līdzās būtu jānostāda Voldemārs Roberts Zāmuels – Latviešu pagaidu nacionālās padomes vadītājs, rosīgs sabiedrisks darbinieks, politiķis, advokāts, īsts Latvijas patriots ar savu pamatotu viedokli (nereti atšķirīgu no tābrīža populārākā). Zāmuela darbība 1917. gadā, jo īpaši Valkas periodā, ir ne vien pašaizliedzīga, bet arī drosmīga un ļoti riskanta – Latvijas neatkarības idejas pārveide konkrētos dokumentos, organizatoriskās struktūras izveide un tās vadīšana – bez tā 1918. gada 18. novembris nebūtu iespējams. Tāpēc priecājamies, ka nu tapusi profesora Ērika Jēkabsona monogrāfija “Valstsvīrs Voldemārs Roberts Zāmuels”, kas, cerams, veicinās zināšanas un interesi par unikālo, Latvijai tik nozīmīgo personību. Protams, Zāmuels būtu pelnījis pienācīgu piemiņas vietu, viņa iemūžināšanu ielu nosaukumos un lielāku uzmanību skolu mācību grāmatās,” uzsvēra grāmatas pēcvārda autors V. A. Krauklis, izsakot cerību, lai šī grāmata ir dzinulis tālākai V. R. Zāmuela piemiņas saglabāšanai.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.