Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Marikas dienas tradīcijai ir rasta jauna mājvieta

Sestdien, 22. jūlijā, kad vārda diena ir Marikām, Smiltenē, Vecajā parkā, ar koncertu jeb muzikālu pikniku tika atklāta jauna kultūrvieta. To radīt biedrību “Smiltenei un Latvijai” iedvesmoja dzejnieces Marikas Svīķes spilgtā personība un talants – Marikas dzeja uzrunā un sniedz emocijas pāri laikam. Foto: Kristīne Majore

“Un es esmu te, un te man ir labi…” –  tā sākas dziesma “Es esmu te”, kurai vārdus un mūziku sacerējusi dzejniece Marika Svīķe un kuru viņa savulaik dziedāja solo. Tieši šī dziesma ar Marikas balss ierakstu pirmā izskanēja viņai veltītās kultūrvietas atklāšanā Smiltenē, Vecajā parkā pie Klusās takas, dienā, kad Marikām ir vārda diena, – 22. jūlijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Neredzot skatuvi, šķita, ka Marika ir tur un nodzied to dziesmu,” sarunā ar  “Ziemeļlatviju” teic dzejnieces dzīvesbiedrs un viņas stiprais plecs Marikas dzīves laikā Vilnis Svīķis.

Sākums kaut kam jaunam

“Es esmu te” ir vienīgā dziesma no 2012. gadā izdotā Marikas Svīķes un Jāņa Žagariņa kompaktdiska “Tik vienkārši” ar 10 dziesmām, kuru Marika dzied viena (dziesmas no šī diska var noklausīties “YouTube”). 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Tieši tajā brīdī, kad dziesmas ierakstā skanēja Marikas balss, pāris lietus pilītes nopilēja uz sejas – kā Marikas asaras. Man viņa tajā brīdī šķita klātesoša,” savās sajūtās, stāstot par dzejnieces kultūrvietas atklāšanu, dalās biedrības “Smiltenei un Latvijai” vadītāja Līga Krūmiņa.

Sestdien, 22. jūlijā, Vecajā parkā notikušais pasākums ar moto “Tu esi iedvesma!” bija gan punkts, gan arī jauns sākums šīs biedrības iniciatīvai ar sabiedrības ierosinātajām idejām un atbalstu radīt jaunu kultūrvietu, kas vienlaikus gan iedvesmotu jauniem pasākumiem, gan rosinātu cilvēkus atkal un atkal lasīt vai dziesmās klausīties Marikas Svīķes dzeju, kas ir vērtība pāri laikam.

Kopš Marikas aiziešanas viņsaulē ir pagājuši nedaudz vairāk kā divi gadi. Sestdien notikusī kultūrvietas atklāšana, uz kuru ieradās ap 300 cilvēku un kurā tika saziedoti 1060 eiro turpmākiem koncertiem un šīs vietas pilnveidošanai, apliecināja, ka Marikas talanta cienītāji atceras dzejnieci un viņas dzeju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Un, ļoti iespējams, 22. jūlijs nākamajos gados Smiltenē būs Marikas diena, kad jaunajā kultūrvietā Vecajā parkā atkal skanēs Marikas Svīķes dzeja un mūziķi izpildīs dziesmas ar viņas vārdiem.

“Tas, kā tika atklāta šī vieta, šķita saskaņā ar to, ko būtu gribējusi pati dzejniece. Man neviļus atmiņā tika atsauktas Marikas dienas Rauzā (Marikas dzimtajā Palsmanes pagastā – redakcijas piezīme) pirms apmēram 25 gadiem, kur viņa pati organizēja Marikas dienu un kurā  mūziķi izpildīja dziesmas ar viņas vārdiem, bet Marika lasīja savu dzeju. Šoreiz Smiltenē Marikas dzeju lasīja Dace Purvlīce, bet principā tas bija Marikas dienas pasākums, kurā viņa piedalījās neklātienē no citas pasaules, bet viņa tur bija,” savas emocijas atklāj Vilnis Svīķis.

“Ir padarīts labs darbs, kas bija nepieciešams, lai apliecinātu dzejnieces piemiņu,” Marikas Svīķes dzīvesbiedrs Vilnis Svīķis (vidū) uzteic biedrības “Smiltenei un Latvijai” paveikto jaunās kultūrvietas izveidē. Attēlā: biedrības valdes locekles Lāsma Vilkasta (no labās), Līga Krūmiņa, Vinete Brunovska un biedrības pārstāve Aija Kramiņa. Foto: “Smiltenei un Latvijai”

Arī palsmaniete Dace Purvlīce, kura aktīvi līdzdarbojās Marikas atcerei veltīto koncertu “Seko taureņiem!” norisē un izveidoja scenāriju pasākumam “Tu esi iedvesma!”, saredz labu potenciālu Marikas dienām Smiltenē un tieši šajā vietā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Te tika mests tilts no Marikas dienām pirms vairāk nekā 20 gadiem uz mūsdienām. No vienas puses, šis koncerts bija viena cikla noslēdzošā daļa, bet, no otras puses, – sākums kaut kam jaunam, varbūt arī Marikas dienai. Jo Marikas vēstījums no viņas dzejoļiem paliks vienmēr. Man personīgi viņas dzeja  ir vistuvākā, es to izjūtu ļoti, kā neviena cita dzejnieka dzeju, un, jo vairāk paiet laiks un biežāk to lasu, jo vairāk tā mani uzrunā,” teic Dace Purvlīce.

Un varbūt arī tā būs tradīcija, ka ik gadu 22. jūlijā Smiltenē izskanēs pirmatskaņojums jaunai dziesmai ar Marikas Svīķes vārdiem. Šoreiz tā bija dziesma “Ķiršos” (Marikas Svīķes vārdi, Daces Purvlīces mūzika) Daces Purvlīces izpildījumā.

Vieta ir, vajag tikai idejas

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Koncertā jeb muzikālajā piknikā “Tu esi iedvesma!” uzstājās mūziķi, kuriem sirdī tuva ir Marikas Svīķes daiļrade un kuri izpilda dziesmas ar viņas vārdiem: Dace Purvlīce, Inga Lazdiņa, Jānis Žagariņš, Viktors Tilčiks, grupa “Zeļļi”, Latvijas meža darbinieku vīru koris “Silvicola”, Smiltenes kultūras centra jauktais koris “Pakalni” un sieviešu vokālais ansamblis “Iedvesma”.

Sarunā ar “Ziemeļlatviju” grund­zāliete Inga Lazdiņa teic, ka var tikai iedomāties, cik lielu darbu un enerģiju no biedrības “Smiltenei un Latvijai” prasījusi ieceres īstenošana par šādas kultūrvietas izveidi.

“Mēs, mūziķi, šoreiz aizgājām tikai padziedāt, tas ir vienkāršākais, taču cita lieta ir to visu  organizēt. Taču doma mums visiem bija viena – lai taptu šī skaistā vieta, kuru var apdzīvot, kur var radīt labas emocijas, vai tie būtu dzejas dienu pasākumi vai maza formāta koncerti. Ja būs idejas, tad cilvēki domās – “kur tad liksim to ideju”? Re, pie taureņa, jo taurenis – tie ir spārni, tā ir dzīvība,” teic Inga Lazdiņa, domājot no metāla veidoto taureņa skulptūru jaunajā kultūrvietā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Jaunās kultūrvietas atklāšana sapulcināja ap 300 Marikas Svīķes dzejas cienītāju un mūziķus, kuriem sirdī tuva ir Marikas daiļrade un kuri izpilda dziesmas ar viņas vārdiem. Foto: Kristīne Majore

Pasākuma apmeklētāji pie šīs skulptūras sestdien gan fotografējās, gan arī novietoja līdzi atnestos ziedus taureņa spārnos esošajās atverēs. Jāpiebilst, ka tumsā šī skulptūra jeb vides objekts ir izgaismota.

Ideja tieši par taureņa skulptūru jaunajā kultūrvietā radās biedrības “Smiltenei un Latvijai” pārstāvei Aijai Kramiņai, iedvesmojoties no iepriekšējos Smiltenes pilsētas svētkos saņemtajiem iedzīvotāju ierosinājumiem. Taureņa skulptūras skici radīja un zīmēja palsmaniete Agija Kukaine, bet izpildīja Smiltenes novada uzņēmuma SIA “Metāldekors” meistars Mārtiņš Kalns.

Marikas dzīvesbiedrs Vilnis Svīķis “Ziemeļlatvijai” pēc pasākuma atzīst – viņam ir ļoti laba sajūta, jo ir padarīts darbs, kas bija nepieciešams, lai apliecinātu dzejnieces piemiņu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Mani priecē, ka bija jūtams sabiedrības atbalsts un cilvēki piedalījās ne tikai ziedojumu vākšanā, bet dalījās arī ar idejām, kā vajadzētu veidot šo kultūrvietu. Priecē, ka  mūziķi uzstājās ar sirdi un dvēseli un bija kopā ar mums šīs vietas atklāšanā,” teic Vilnis Svīķis, kurš arī pats dzied  Latvijas meža darbinieku vīru korī “Silvicola” un Smiltenes kultūras centra jauktajā korī “Pakalni”.

Marikai bija saistība ar abiem šiem kolektīviem.

Pavisam 30 gadus – no 1990. līdz 2020. gadam – Marika bija vīru kora “Silvicola” koncertprogrammu vadītāja. Pateicībā par to “Silvicolas” vīri sestdien pilnā sastāvā atbrauca uz Smilteni un izdziedāja viņas dzeju vairākās dziesmās. Pasākuma apmeklētājiem tā bija iespēja dzirdēt augsta līmeņa kolektīvu – koru skatēs “Silvicola” bijis viens no labākajiem vīru koriem Latvijā.

Savukārt jauktajā korī “Pakalni” Marika savulaik dziedāja pati. Koncertā “Tu esi iedvesma!” koris “Pakalni” nodziedāja dziesmu “Daugavas krastā”. Kādreiz tās solo partiju dziedāja Marika, tagad šajā koncertā tā skanēja Mārītes Veidemanes un Agijas Gaismiņas izpildījumā.

Gandarī cilvēku sirsnība

Biedrība “Smiltenei un Latvijai” teic paldies ikvienam, kurš dalījās ar idejām, ziedoja, sacerēja dziesmas, rakstīja projektus, zīmēja skices, rīkoja koncertus un uzmundrināja ceļā, kas iedvesmoja radīt vietu, kurā ar vieglumu un prieku atcerēties Mariku Svīķi un baudīt mūziku un dzeju.

Par šo ceļu līdz jaunajai kultūrvietai un tās tapšanu “Ziemeļlatvija” jau rakstīja.

Biedrības vadītāja Līga Krūmiņa pēc kultūrvietas atklāšanas vien piebilst, ka viņai ir liels gandarījums gan par sabiedrības silto, sirsnīgo attieksmi, gan par to brīnišķīgo komandu, kas izveidojusies, īstenojot projektu, un spējusi divarpus gadu laikā tik saskanīgi darboties mērķa sasniegšanā.

Taujāta, kas turpmāk uzņemsies rūpes, lai jaunajā kultūrvietā notiktu pasākumi, Līga Krūmiņa atteic, ka tā varētu būt arī biedrības “Smiltenei un Latvijai” iniciatīva.

“Saziedotie līdzekļi tiks novirzīti, lai tur varētu notikt kultūras pasākumi vai nu dzejas dienu laikā, vai arī šādi koncerti, jā, varbūt arī Marikas diena,” piebilst Līga Krūmiņa.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.