Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Dziesma dejoja, deja skanēja

Neparastajai idejai – apvienot vienā uzvedumā deju un dziesmu – noticēja arī Smiltenes kultūras centra jauktais koris “Vidzemīte”. Foto: No personīgā arhīva

Smiltenes kultūras centra jauktais koris “Vidzemīte” un Grundzāles kultūras nama vidējās paaudzes deju kolektīvs “Rieda” no Smiltenes novada, un Valkas pagasta saieta nama “Lugažu muiža” vidējās paaudzes deju kolektīvs “Spriņģi” no Valkas novada guvuši ilgi neaizmirstamas emocijas koncertuzvedumā “Dziesma dejo. Deja skan”, kas aizvadītajā nedēļā notika Rīgā, Mežaparka Lielajā estrādē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vairāk nekā 6000 dalībnieku – deju kolektīvi un kori no Latvijas un ārvalstīm –  no 4. līdz 6. augustam tikās dejotāju un dziedātāju koncertā un vienlaikus svētkos.

Kad latvietis nonāk šūpolēs

Uzveduma “Dziesma dejo. Deja skan” ideja dziesmu un deju savienot vienā nešķiramā priekšnesumā pieder producentam Edžum Arumam. Uzvedums bija īpašs ar to, ka skatītāji iestudējumu baudīja, sēžot tradicionālajās koristu vietās, bet dejotāji un dziedātāji bija laukumā, kur citās reizēs ierasti atrodas publika.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uzveduma režisoriskā vadlīnija bija šūpoles, kas šūpo latvieti starp pagātni un tagadni, zemi un debesīm, pļavām un mežu galotnēm, šo un to sauli, ziemu un vasaru, bērnību un vecumdienām, starp Latviju un svešumu, starp deju un dziesmu. Tas bija vēstījums par latvieti, kurš dzied un dejo  godos, skumjās, darot darbu, kad ir iemīlējies un kad dodas dabā.

Koncerts tika veidots gan no labi pazīstama repertuāra, gan arī tajā tika iekļauta speciāli šim notikumam veidota jaunrade, kurai muzikālās daļas autors ir komponists Uģis Prauliņš, bet horeogrāfs Agris Daņiļevičs. Uzveduma radošajā komandā darbojās komponists un muzikālās daļas vadītājs Uģis Prauliņš, mākslinieciskie vadītāji bija diriģents Mārtiņš Klišāns un horeogrāfs Agris Daņiļevičs, un režisore Ilze Jakubovska.

Savas vadītājas Ingas Ķesteres mudinājumam izmantot šo iespēju par visiem simts procentiem atsaucās Grundzāles kultūras nama vidējās paaudzes deju kolektīvs “Rieda”. Foto: Inga Ķestere

Koncertā piedalījās kolektīvi, kuri paši to vēlējās un pieteicās, – 53 kori, 105 deju kolektīvi un 14 akadēmiskās, džeza un tautas mūziķi Uģa Prauliņa vadībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Smiltenes novadu uzvedumā  “Dziesma dejo. Deja skan” pārstāvēja divi kolektīvi – jauktais koris “Vidzemīte” (diriģente Baiba Žēbina, koncertmeistare Inga Strazdiņa, kora prezidente Inga Štrāle) un vidējās paaudzes deju kolektīvs (VPDK) “Rieda” (vadītāja Inga Ķestere).

Rosina aizdomāties par pašu izvēlēm

Jau apgūstot uzveduma “Dziesma dejo. Deja skan” repertuāru, korim “Vidzemīte” patika šīs deju dziesmas, kas ir ļoti melodiskas un arī pazīstamas, kaut arī nedaudz mulsināja ideja par dziesmas dejošanu un dejas skanēšanu, atzīst Smiltenes kultūras centra jauktā kora “Vidzemīte” diriģente Baiba Žēbina.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Pasākums izdevās lielisks un sniedza neaprakstāmu emociju gammu gan skatītājiem, gan mums – dalībniekiem. No šī emocionāli piesātinātā un neparastā notikuma esam atgriezušies ar gandarījumu par paveikto – mūsu latviskā tradīcija atkal ir stiprināta kopā ar citiem amatiermākslas kolektīviem, vienojoties dziesmoti dejiskā stāstā. Šis uzveduma vēstījums par cilvēka divām pasaulēm – iekšējo un ārpasauli, kas ir kā šūpoles, liek aizdomāties tieši par mūsu pašu izvēlēm. “Vidzemīte” ir gatava mesties jaunos izaicinājumos, kas sagaidāmi jau pavisam drīz, – nākamnedēļ dosimies koncertceļojumā uz Itāliju, Toskānu. Šis pamatīgais pozitīvo emociju krājums mums noderēs, dos spēku un iedvesmu gatavoties arī gaidāmajiem dziesmu un deju svētkiem nākamajā vasarā.

No Valkas novada uz Mežaparku devās Valkas pagasta saieta nama “Lugažu muiža” vidējās paaudzes deju kolektīvs “Spriņģi”. Foto: Inga Leksejeva

Man ir milzīgs lepnums par katru kora “Vidzemīte” dziedātāju, kas izturēja šo pamatīgo slodzi un noticēja šai neparastajai idejai apvienot vienā uzvedumā deju un dziesmu, kaut tas izskatījās tehniski neiespējami. Mīļu paldies kora vārdā saku Smiltenes kultūras centra kolektīvam un Velgai Mālkalnei (Smiltenes novada pašvaldības Kultūras un tūrisma pārvaldes vadītājai – redakcijas piezīme) par emocionālu atbalstu un iespēju nokļūt Mežaparkā,” teic Baiba Žēbina.

Prieka asaras un saviļņojums

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Prieka asaras, saviļņojums, labi padarīta darba sajūta – tā Grund­zāles kultūras VPDK “Rieda” emocijas pēc uzveduma “Dziesma dejo. Deja skan” raksturo kolektīva vadītāja Inga Ķestere.

“Lai nokļūtu Mežaparkā, strādājām ilgi un dikti. Manuprāt, šī iespēja tur uzstāties bija jāizmanto par 100 procentiem, un centos to izstāstīt arī saviem dejotājiem. Ja koristi Mežaparkā dziedās nākamgad (tad notiks XXVII Vispārējie latviešu dziesmu un XVII Deju svētki – redakcijas piezīme), tad mūsu kolektīvs tur nedejos, jo līdz Mežaparka Lielajai estrādei tiek tikai paši izcilākie dejotāji. Šis uzvedums mums visiem bija jauns formāts, mācījāmies arī dziedāt un dziedājām līdzi – katrs pēc savām spējām, bet no sirds,” stāsta Inga Ķestere.

Tikpat saviļņojošas emocijas līdzdalība uzvedumā “Dziesma dejo. Deja skan” sniegusi arī Valkas pagasta VPDK “Spriņģi”.

“Esam ļoti priecīgi! Sajūta bija grandioza – kā mazie dziesmu un deju svētki, kad visi kolektīvi ir kopā un visiem ir vienots gars. Iespēja dejot Mežaparkā ir reta. Dziesmu un deju svētkos tur dejo tikai labākie kolektīvi, bet mēs esam E grupas kolektīvs. Tāpēc vien šādu iespēju tur dejot  jebkuram kolektīvam, bez atlases un brīvprātīgi piesakoties, nedrīkstēja neizmantot. Un vēl redzēt jauno estrādi!” priecājas “Spriņģu” vadītāja Inga Aleksejeva.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.