18. jūlija pēcpusdienā saņemto Pārtikas un veterinārā dienesta laboratorisko analīžu rezultāti apliecināja, ka Valkas novadā atrastajai beigtajai mežacūkai apstiprināts Āfrikas cūku mēra vīruss. Pēc tam apstiprinājās ziņa, ka slimība skārusi arī zemnieku saimniecības “Dambīši” cūku fermu.
PVD Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītājs, Valsts vecākais veterinārais inspektors Mārcis Ulmanis informēja, ka pirms divām dienām ir saņemts telefona zvans no medniekiem par atrastu beigtu mežacūku Valkas novadā. Tika paņemti paraugi, un piektdien pēcpusdienā analīžu oficiālie rezultāti apstiprināja aizdomas, ka mežacūka ir inficēta ar Āfrikas cūku mēri. Inficētais dzīvnieks ir iznīcināts.
Jāgatavojas uz vissliktākoTūlīt pat tika sasaukta Valkas novada Civilās aizsardzības komisijas ārkārtas sēde, kurā pašvaldība un atbildīgie dienesti tikās, lai vienotos par atbildības jomām un veicamajiem darbiem. Situācija prasīja neatliekamu rīcību. Atbildības jomas M. Ulmaņa vadībā izskaidroja un sadalīja ļoti operatīvi un konstruktīvi. Par visu procesu koordinatoru kļuva novada domes izpilddirektors Aivars Cekuls. Sapulcē izskanēja viedoklis, ka slimības cēloņi jāierobežo visiem iespējamajiem līdzekļiem, taču jābūt arī gataviem vissliktākajiem scenārijiem.Jau piektdien bija aizdomas, ka slimība ir ievazāta cūku fermā Ērģemes pagastā. Saimnieks redzējis izbradātu zirņauzu lauku un, neko sliktu nedomājot, nopļāvis visu, kas palicis pāri, un to izbarojis cūkām. Visticamāk, ka tieši tas bija infekcijas perēklis. Vēlāk analīzes apstiprināja, ka cūka ir slima, tāpēc iznīcināmi visi fermā esošie dzīvnieki.
Iedzīvotājiem jābūt saprotošiem“Vispirms visus, kuri mājās audzē cūkas, aicinu būt ļoti uzmanīgiem. Jāraugās, ar ko šīs cūkas baro. Zinot, ka slimība ir ļoti izplatīta starp mežacūkām, visticamāk, ka tā nokļūs māju kūtīs. Cilvēkiem jābūt saprotošiem, zinot, ka notiks dzīvnieku pārbaudes mājās. Ja atklās citus slimības perēkļus, jābūt gataviem, ka iedzīvotājus var pārbaudīt policijas posteņi. Galvenais ir nedarīt muļķības un necensties izvest gaļu no karantīnas vietas, kas nav atļauts. Ikviens no mums ir atbildīgs par to, vai slimība izplatās tālāk, vai nē. To izšķirs katra paša rīcība,” pauž novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis. Viņš uzskata, ka tajā pat laikā nav iemesla panikai un lielam satraukumam, jo šī slimība cilvēkiem nav bīstama. Domes priekšsēdētājs uz aktīvu sadarbību aicina medniekus, jo mežacūku populācija ir jāsamazina līdz noteiktam līmenim.Valkas novada pašvaldība ir vērsusies Zemkopības ministrijā, valdībā un Saeimā ar lūgumu izsludināt novadā ārkārtas situāciju, jo ļoti daudz kas šajā situācijā gulstas uz pašvaldības pleciem. Tas arī ļaus operatīvāk rīkoties, segt izmaksas, ja tās pieaugs, jo pašvaldības budžetā tam līdzekļi nav paredzēti. Pašvaldība ir noskaņota pragmatiskai rīcībai un darīs visu iespējamo, lai šī infekcija tālāk neizplatītos. Jāsaprot arī, ka pašvaldība nevar neko garantēt. V. A. Krauklis visu saimniecību īpašniekus, kuri tura vienu vai divas cūkas, aicina rūpīgi apsvērt iespēju un izšķirties par tās izmantošanu mērķim, kam cūka audzēta, kamēr tā ir vesela. Tas mazinātu gan riskus, gan iespējamos zaudējumus, ja tā jālikvidē spiestā kārtā.Jāievēro biodrošības pasākumi“Iedzīvotājiem – dzīvnieku turētājiem – jāsaprot, ka noteikti jāievēro biodrošības pasākumi neatkarīgi no tā, vai viņam ir cūkas vai citi liellopi. Jānodrošina, lai slimība neienāktu viņu sētā, lai ar savām darbībām neveicinātu iespējamo slimības izplatību. Visiem, kuri dodas uz mežu pēc dabas veltēm, rūpīgi jāpārdomā, vai tas nepieciešams, ja mājās pašiem ir cūkas. Tiklīdz ir aizdomas par dzīvnieka saslimšanu, par to jāziņo mūsu dienestam pa tālruņiem 29406401 vai 26492365, kā arī 20210555 vai 112,” teic M. Ulmanis. Viņš informēja arī par dienesta pieredzi cīņā ar slimību Latgalē.Šobrīd ir sagaidīts oficiāls PVD rīkojums, ar kuru noteikta inficētā teritorija un nepieciešamie veicamie pasākumi. Āfrikas cūku mēris izplatās ar saslimušu dzīvnieku asinīm, urīnu un fekālijām. Tas zemē saglabājas ļoti ilgi. Ar slimību inficējusies cūka mirst apmēram astoņu dienu laikā.
Cūkas ir sadedzinātasValkas novada domes izpilddirektors Aivars Cekuls vakar “Ziemeļlatvijai” pastāstīja, ka “Dambīšos” esošās 55 cūkas ir nogalinātas un sadedzinātas zemnieku saimniecības teritorijā. Norīkotais policijas postenis, kurš atradās pirms fermas, lai kontrolētu cilvēku un transporta kustību bīstamajā zonā, pēc cūku sadedzināšanas un vietas dezinficēšanas ir noņemts. Ir noteikta stingrākā aizsardzības jeb karantīnas zona, kurā ietilpst Ērģemes pagasts un uzraudzības zona ar Valkas pilsētas, Valkas, Kārķu, Jērcēnu, Ēveles un Naukšēnu pagastiem. Vakar pēcpusdienā Valkas novada domē notika kārtējā Civilās aizsardzības ārkārtas komisijas sēde, lai, piedaloties visiem ieinteresētajiem dienestiem un pašvaldībām, spriestu, kā rīkoties turpmāk.
Viedokļi Vilis Jansons, zemnieks Ērģemes pagasta “Lejasciņos”:- Pašreizējās karantīnas dēļ gaļas realizācija ir apstājusies. Neko daudz nevaru darīt, lai pasargātu savas cūkas. Uzliku paklāju dezinfekcijai. Veterinārajās aptiekās nekādu īpašo šķīdumu vairs nav. Kaisu pelnus, jo arī tie zināmā mērā var pasargāt.Es neizslēdzu iespēju, ka cūku mēris līdz mums varēja nonākt diversijas ceļā, jo pa gaisa līniju Valku no Latgales šķir apmēram 150 kilometri. Cūku migrācija tādos attālumos nenotiek. Starp šīm vietām nav reģistrēts neviens saslimšanas gadījums. Visticamāk, ka gaļas eksports tiks aizliegts arī no Igaunijas. Bioloģiskais karš, izsvaidot ēsmu mežā, ir reāla iespējamība.
Inese Semjonova, gaļas pārstrādes uzņēmuma “Servilat” vadītāja:- Protams, ka šis notikums mūs noteikti skars. Būs dažādi ierobežojumi, taču par tiem precīzi uzzināsim otrdien. Bažas, ka ražošana tiks negatīvi ietekmēta, ir lielas.
