Arī Valkas rajona tūrisma informācijas centros pieejams jaunums velotūristiem: Vidzemes tūrisma asociācijas nesen izdotā karte maršrutam Valka/Valga – Smiltene – Rauna – Cēsis.
Arī Valkas rajona tūrisma informācijas centros pieejams jaunums velotūristiem: Vidzemes tūrisma asociācijas (VTA) nesen izdotā karte maršrutam Valka/Valga – Smiltene – Rauna – Cēsis.
Interesenti karti var saņemt par brīvu un izpētīt tumšajos rudens un ziemas vakaros, domājot par aktīvās atpūtas sezonu nākamajā gadā.
Kartē ir iezīmēts 93 kilometrus garais pārvietošanās maršruts, kas sākas Valgā un Valkā, un ievērojamākie apskates objekti. Par tiem sniegts īss apraksts latviešu un angļu valodā. No Valkas rajona apskates objektiem kartē iekļauti maršrutam tuvāk esošie: Valkas Sv. Katrīnas luterāņu baznīca, Valkas novadpētniecības muzejs, Vijciema čiekurkalte, Mēru muiža un parks, Kalnamuiža, Smiltenes luterāņu baznīca, Lazdukalna skatu tornis, Cērtenes pilskalns un Brantu muiža. Papildus ievietota Smiltenes apkārtnes meža velotaku shēma.
Ir arī atzīmētas viesnīcu, viesu māju un atpūtas vietu atrašanās vietas un sniegta informācija par to piedāvājumu.
Kopumā atzinīgi vērtējot VTA iniciatīvu, apvaicātie tūrisma speciālisti un velobraucēji secina, ka diemžēl maršruts ved pa autoceļiem ar šauru braucamo daļu, kuri turklāt nav labā stāvoklī, un tāpēc tajā ir aktuāla ceļu satiksmes drošība. Pagaidām nav arī marķējuma. “Pārsvarā velotūristi grib, lai maršrutā ir marķējums un droša satiksme vai tās nav vispār,” saka Smiltenes pilsētas domes tūrisma speciāliste Sanda Akmentiņa. Kā piemēru viņa nosauc 42 kilometrus garo populāro velomaršrutu Cēsis – Valmiera, kurš pārsvarā ved pa meža ceļiem un takām Gaujas krastā.
S. Akmentiņa pieļauj, ka velomaršruts Valka/Valga – Smiltene – Rauna – Cēsis ir vairāk orientēts uz ārvalstu velotūristiem, kuri Latvijā ierodas, piemēram, no Somijas vai Igaunijas un dodas tālāk apskatīt Latviju. Viņiem tiek piedāvāta jau izveidota maršruta karte. Pašiem nav jādomā, kur braukt.
Informācija velotūristiem ir ļoti svarīga, uzsver valsts akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” Austrumvidzemes mežsaimniecības izpilddirektora vietnieks Andrejs Lācis. Viens no viņa hobijiem ir velotūrisms. “Ja ir karte ar jau iezīmētu maršrutu, atpūtas vietām un apskates objektiem, tad tūristiem pašiem jādomā mazāk. Tūristu plūsma vairs nav stihiska. Tā kļūst organizētāka. Jaunā karte ir sākums. Vienīgi vajadzēja kartē iezīmēt arī ceļu uz objektiem, kuri atrodas attālāk no autoceļiem,” spriež A. Lācis.
Izdot jauno karti palīdzēja pašvaldības un tūrisma nozarē specializējušies uzņēmumi. Uzņēmēji cer, ka būs ieguvēji, palielinoties velotūristu skaitam Valkas rajonā, jo nogurušie braucēji gribēs naktsmītnes. Ekonomiskajam ieguvumam piekrīt Tūrisma attīstības valsts aģentūras publikāciju un informācijas daļas vadītāja Inese Šīrava. “Statistikas dati liecina, ka velotūristi ir ar diezgan augstu izglītības līmeni un ar dziļāku interesi par valsti un tās kultūru. Viņi ilgāk uzturas valstī, kurā ierodas, un vairāk tērē. Ieguvums ir gan vietējai ekonomikai, gan uzņēmumam individuāli,” saka I. Šīrava. Tūrisma attīstības valsts aģentūra sola popularizēt jauno tūrisma produktu ārpus Latvijas robežas.
VTA valdes priekšsēdētājs Raitis Sijāts informē, ka nākamo karti plānots izdot velomaršrutā Cēsis – Sigulda. Jau esošajā maršrutā no Valkas līdz Cēsīm ir iecerēts uzstādīt norādes zīmes, ierīkot vertikālus maršruta apzīmējumus uz brauktuves un atsevišķos posmos izveidot veloceliņus. Tas būšot atkarīgs no tā, vai izdosies piesaistīt valsts budžeta vai Eiropas Savienības finansējumu.