Daudzu iedzīvotāju namos ik gadu pie sienas ir kalendārs, kas ļauj neaizmirst draugu un radu vārda dienas, tāpat arī svētku un atceres dienas, kā arī vēsta par Mēness fāzēm. Šoziem īpaši lielu interesi iedzīvotāji izrādījuši par Smiltenes novada domes sadarbībā ar Tūrisma informācijas centru izdotajiem kalendāriem.
Smiltenes novada Tūrisma informācijas centra (TIC) vadītājs Modris Apsītis stāsta, ka pirmo reizi pašvaldība ir sagatavojusi divus kalendārus – A3 formāta sienas kalendāru un mazo galda kalendāru. Abos izmantotas fotogrāfijas, kas akcentē novada skaistākās vietas četros gadalaikos. Īpašs prieks, ka sienas kalendārā iekļautas tieši vietējo autoru – Margaritas Mikartas, Kaspara Liepiņa, Elīnas Kubuliņas-Vilnes, Evijas Ziemiņas, Ingas Zaļkalnes un Reinholda Nulles – fotogrāfijas. Īsi pirms Ziemassvētkiem tikpat kā visi sienas kalendāri bija izpirkti. Visvairāk cilvēki tos iegādājās, lai dāvinātu svētkos vecākiem un vecvecākiem, kā arī bijušajiem smilteniešiem, kuriem krāšņās fotogrāfijas atgādinās par dzimto vietu un mājām,” stāsta M. Apsītis.
Dažu fotogrāfiju autoru darbi kalendārā publicēti pirmo reizi. “Fotografēšanai sāku pievērsties pirms aptuveni trijiem gadiem, kad meita mani piereģistrēja feisbukā, kur savas bildes atrādu citiem. Jūtos ļoti pagodināta, ka domes izdotajā kalendārā ir divas manas fotogrāfijas. Neesmu fotogrāfe, bet gan sporta skolotāja Smiltenes vidusskolā. Taču man ļoti patīk daba, un tieši caur fotografēšanu ir iespēja saredzēt īpašo, pamanīt nianses un atšķirības. Līdz šim šķita, ka vasarās nav skaistāku vietu par Kuldīgu, kur īpaši tiek piedomāts par apstādījumiem, krāšņas puķes tur ir visur. Bet patiesībā pie mums Smiltenē ir vēl skaistāk, katrā gadalaikā ir kaut kas īpašs. Smiltene man allaž ir bijusi mīļa pilsēta, vienmēr paticis te dzīvot,” “Ziemeļlatvijai” stāsta M. Mikarta.
Interesanti, ka, pateicoties fotografēšanai, M. Mikarta savā brīvajā laikā aizvien vairāk nododas pastaigām, protams, somā līdzi ir fototehnika. Viņasprāt, viena no skaistākajām vietām pilsētā ir Vecais parks un centra skvēri ar apstādījumiem, kas vēl vairāk akcentē mazpilsētas burvību.
Savukārt galda kalendāram ir izvēlētas tikai mediķes un fotogrāfes Evijas Ziemiņas bildes, kura šogad ļoti aktīvi ir iemūžinājusi Smiltenes novada skaistākās vietas. Par to, ka E. Ziemiņas hobijs ir fotografēšana, “Ziemeļlatvija” jau ir rakstījusi iepriekš. Īpaši skaistas un novērtētas ir E. Ziemiņas ainavu fotogrāfijas. “Fotoaparāts man vienmēr ir līdzi, tāpēc daudzas bildes top, garām skrienot. Man pašai tuvāks ir ūdens, ziemā ļoti krāšņas ir Tepera slūžas. No kalendārā izmantotajām fotogrāfijām mīļākā ir tā, kur luterāņu baznīcas tornim apkārt ir stalažas, uz kurām strādā strādnieki,” atklāj fotogrāfe E. Ziemiņa.