Visā Latvijā 14. februārī norisināsies ikgadējā karjeras izglītības akcija ”Ēnu diena”. Tās ietvaros skolēniem būs iespēja apmeklēt ne tikai pašvaldības institūcijas, uzņēmumus, bet arī augstākās izglītības iestādes un valsts iestādes.
Skolēni var pieteikties Ēnu dienai izmantojot interneta vietni www.enudiena.lv.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Inga Vītola aicina vecāko klašu skolēnus klātienē iepazīt neatliekamās palīdzības mediķu darbu. Šajā dienā skolēniem būs iespēja paviesoties 39 neatliekamās palīdzības brigāžu punktos 35 Latvijas pilsētās, tostarp arī Valmierā. Jaunieši klātienē uzzinās, kā norit brigāžu ikdienas dežūra, kā tiek saņemts izsaukums un kā notiek reaģēšana, lai palīdzētu pacientiem un smagi cietušajiem. Būs iespēja iepazīties arī ar medicīniskās palīdzības operatīvo transportlīdzekli un specifisko aprīkojumu, ar kādu mediķi glābj cilvēku dzīvības, kā arī izjautāt mediķus par darbu.
Tāpat skolēni varēs pārbaudīt savas prasmes vai iemācīties uz speciāla manekena veikt atdzīvināšanas pasākumus cilvēka dzīvībai kritiskās situācijās. Tā būs arī iespēja redzēt un izprast brigāžu dinamisko darba ritmu un profesijas specifiku.
Arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas speciāliste Agrita Vītola informē, ka Ēnu dienā vairāk nekā 300 skolēnu varēs apmeklēt VUGD struktūrvienības visā Latvijā. Skolēni varēs iejusties ugunsdzēsēja glābēja, posteņa komandiera, ugunsdrošības inspektora vai citu dienesta amatpersonu amatos. Pērn ēnotāji pabija 47 VUGD struktūrvienībās visā Latvijā.
Jau ceturto gadu šajā akcijā piedalās arī Latvijas Kultūras akadēmija (LKA), aicinot skolēnus iepazīties ar profesiju daudzveidību un specifiku, kāda sastopama akadēmiskajā vidē.
LKA sabiedrisko attiecību vadītāja Aija Lūse aicina šogad ēnot horeogrāfi un bakalaura programmas “Laikmetīgā dejas māksla” vadītāju Olgu Žitluhinu, “Mūsdienu japāņu valodas” pasniedzēju Uģi Nasteviču, lektores Signi Kazāku un Agnesi Treimani, Tukuma muzeja direktori un pasniedzēju Agritu Ozolu, aktrisi un pasniedzēju Zani Daudziņu, Latvijas Nacionālā teātra režisoru un pasniedzēju Elmāru Seņkovu, dramaturgu Jāni Balodi, docenti un pētnieci Anitu Vaivadi, bakalauru studiju “Dramatiskā teātra aktiera māksla” vadītāju un Skatuves mākslas katedras vadītāju Zani Kreicbergu.
“Ziemeļlatvija” atgādina, ka Ēnu dienu rīko biznesa izglītības biedrība “Junior Achievement – Yong Enterprise Latvija”. Šī ir pasaulē populāra karjeras izglītības akcija. Tās laikā skolēni apmeklē kādu darbavietu un no četru līdz sešu stundu garumā vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu.