Nekad nezaudēt cerību un ticību par spīti grūtībām, kļūdām un neveiksmēm.
Nekad nezaudēt cerību un ticību par spīti grūtībām, kļūdām un neveiksmēm. Uz to aicina Smiltenes Tautas teātra jaunākais iestudējums “Miķelīšu laiks”, kurš veidots pēc teātra bijušās režisores Anitas Grīnieces rakstītajām lugām.
Pirmizrāde notika svētdien Smiltenes kultūras un sporta centrā, klātesot lugu autorei. Tagad A. Grīniece strādā Salaspils novada domē par kultūras speciālisti.
“Izrāde ir smaga, bet vajadzīga, jo atgādina par cilvēkiem, kuri ir mums apkārt un kuriem ikdienā varbūt vienaldzīgi paejam garām, jo domājam — viņu problēmas uz mums neattiecas,” pēc pirmizrādes pārdomās dalās Smiltenes Centra vidusskolas skolotāja Valda Cirīte. “Miķelīšu laiks” viņu mudinājis domāt par to, ka dzīvē svarīgākie ir blakus esošie cilvēki. “Citreiz viņiem vajag palīdzību, citreiz — mums pašiem, taču ikdienā dominē vienaldzība. Pietrūkst sapratnes,” atzīst V. Cirīte. Skolotāja ieteiks izrādi noskatīties arī 12. klasei, jo “neviens nav tik mazs, lai nesaprastu, kas ir alkohols un kādu postu tas nodara”.
Viens no apsvērumiem, kāpēc Smiltenes teātra režisors Agris Māsēns piekrita iestudēt “Miķelīšu laiku”, ir tas, ka lugu autore ir smilteniete un Latvijā oriģināldramaturģija nav ļoti kopts žanrs. Šīs lugas žanru režisors definē kā pārdomas par dzīvi.
Izrāde ir divās daļās. “Pirmā vēsta par to, ka cilvēki dzīvo ilūziju un sapņu pasaulē,” stāsta A. Māsēns, “bet, kad viņi saskaras ar reālo dzīvi, ilūzijas un sapņi pazūd. Ir ļoti būtiski mācēt sabalansēt šīs lietas. Otrā daļa stāsta par Latvijā liekajiem cilvēkiem, kuriem ir pāri 50, par vientuļajiem, nevajadzīgajiem. Miķelīšu laiks ir gaidīšanas un cerību laiks, tikai — kādu cerību? Tuvojas taču ziema. Izrāde tomēr nebeidzas uz skumjas nots.” Izrādē ir kāds īpašs tēls – smiltenieša Induļa Vanaga dziesmas, kuras ir pārliecinoša vērtība arī mūsdienās. Tieši I. Vanaga piemiņai A. Grīniece veltīja savas lugas.
Viņa atceras Induli Vanagu kā ļoti talantīgu cilvēku, kurš savulaik priecēja publiku gan Smiltenes Tautas teātra izrādēs, gan ar savām dziesmām. “Diemžēl viņa vairs nav mūsu vidū. Taču dziesmas skan joprojām, arī “Miķelīšu laikā”, un tās ir un paliek 80. gadu Smiltenes jaunatni vienojošs simbols. Ļoti iepriecina, ka šajā jauniestudējumā savu māku un nopietno izpratni par dzīvi apliecina Induļa meita Līga Vanaga. Tas ir lielisks talanta turpinājuma ceļš,” uzskata A. Grīniece.
Rakstot lugas, viņa vēlējās cilvēkiem paust vairākas atziņas. Dramaturģe ir pārliecināta, ka katra cilvēka dzīve ir lugas vērta. “Nav nekādas nozīmes, vai stāstām par miljonu vērtu biznesmeni vai nelaimīgu nabagu. Visiem sāp vienādi. Tikai nabagam līdztekus ikdienas sāpēm un grūtībām nākas paciest arī sabiedrības uzspiesto atstumtību. Varbūt tieši par šiem vientuļajiem un skumjajiem ļaudīm savu reizi ir vērts runāt, jo mums katram jāatrod savs mērķis, eksistences jēga un ilgu piepildījums. Izrādes galvenie tēli dzīvo miķelīšu laikā, ko varam saprast pārnestā nozīmē. Tie ir pārdomu, zaudējumu apjaušanas, tuvās ziemas priekšnojautu brīži, kuri tomēr šad un tad liek arī pa īstam pasmaidīt. Tieši pasmaidīt, pasmieties, lai cilvēks nekad nezaudētu ticību un cerību,” aicina A. Grīniece.
Lugas “Miķelīšu laiks” tēlos iejutušies aktieri: Nadīna Paipala, Līga Vanaga, Maija Jančevska, Ineta Bormane, Aigars Veldre, Pēteris Jekums, Māra Jansone, Lolita Plūme, Sanda Zīlīte, Jānis Bormanis.
Nākamās izrādes Smiltenes kultūras un sporta centra trešā stāva zālē notiks 9. februārī pulksten 19.00, 18. februārī pulksten 18.00 un 4. martā pulksten 18.00.