Sestdiena, 9. maijs
Klāvs, Einārs, Ervīns
weather-icon
+9° C, vējš 3.13 m/s, A-DA vēja virziens
ZiemelLatvija.lv bloku ikona

“Lēnie” igauņi uz pusi ātrāki, konkurences trūkums neliek uzlabot pakalpojumus

Pēc akciju sabiedrības “Pasažieru vilciens” lēmuma – divus vilcienus no Valgas uz Rīgu darbdienās laist tikai no Valmieras, bet līdz tai Valkas un Strenču novada iedzīvotājus aizvest ar autobusu, – ir saasinājies jautājums par mūspuses cilvēku ērtu nokļūšanu Rīgā.
No Valkas autoostas uz Rīgu atiet četri satiksmes autobusi dienā, taču tie, izņemot pašu pirmo, kas Rīgu sasniedz pēc gandrīz trijām stundām, līdz galvaspilsētai brauc nepilnas četras stundas. Turklāt vienīgais “ātrais” autobuss izbrauc teju naktī (4.50) un Rīgā ir jau 7.45. Kādēļ šis autobuss nevarētu kursēt mazliet vēlāk, lai tie, kuriem Rīgā jābūt pulksten 9, kad darbu sāk iestādes, varētu nokļut tieši uz to atvēršanu, nav skaidrs. 
Igaunijā vadās pēc pasažieru ieteikumiemPasažieros vēl lielāku neizpratni rada tas, ka Igaunijā no Valgas uz Tallinu autobusi brauc tikpat ilgi, taču līdz Tallinai ir uz pusi vairāk kilometru nekā no Valkas līdz Rīgai. “Līdz Tallinai, kas atrodas 300 kilometru attālumā, es varu aizbraukt četrās stundās, bet līdz Rīgai 168 kilometrus autobuss veic tikpat ilgi. Ja vēl tajā pašā dienā jābrauc atpakaļ, ceļā paiet gandrīz astoņas stundas. Mūsdienās, kad visiem kaut kur jāsteidzas, darbdienas ir saspringtas, šāds laika patēriņš ir briesmīgs. Vai, braucot pa ceļu ar atļautajiem 90 kilometriem stundā, jums kādreiz ir nācies redzēt ar tādu ātrumu braucošu autobusu,” neapmierinātību pauž kāda pasažiere, lūgdama noskaidrot, kādēļ igauņiem autobusi ātrāk sasniedz mērķi.Valgas apriņķa galvenā speciāliste par sabiedrisko transportu Līa Retsepa skaidro, ka visērtākie autobusi ir ekspreši, kas kursē no Valgas uz Tallinu un pa ceļam pietur tikai lielās stacijās, piemēram, Tervā un Vilandē. Turklāt divas firmas – “Eesti buss” un “Taisto” – pašas izstrādā grafiku un veido savas komerclīnijas.  “Abas firmas savstarpēji konkurē. Savukārt visu apriņķi apkalpo četras autobusu firmas – “Atko”, “Gobuss”, “Hargla machine” un “Vahefaar”. Šīm firmām apriņķis ir sadalīts četrās līnijās un katra apkalpo savu,” stāsta L. Retsepa. Piemēram, “Taiso” autobuss, kas, kas no Valgas brauc uz Tallinu gandrīz ik pēc stundas, pietur arī mazajās pieturās, bet tik un tā ceļā pavada četras stundas. Valgā ik pa laikam pēc iedzīvotāju priekšlikumiem pārstrādā maršrutu grafikus, reizēm iznāk to darīt pat katru mēnesi. Aizvien vairāk cilvēku vēlas savā mērķī nokļūt ātrāk. Tādu ieteikumu ir visvairāk.Tad arī iznāk tā, ka igauņi sāk braukt arvien ātrāk. Iznākumā četras stundas līdz Tallinai brauc arī tie autobusi, kas piestāj visās pieturās, bet braukšanas ātrumu nepārsniedz, jo par to Igaunijā ir bargi sodi.Firmas “Eesti buss” pārstāve skaidro, ka viņu uzņēmuma autobusi brauc ar vidējo ātrumu 80 kilometru stundā un Tallinu sasniedz apmēram četrās stundās. Uzzinot, ka no Valkas līdz Rīgai autobusi iet tikpat ilgi, viņa pieļauj, ka, iespējams, tiem ir daudz pieturu, kurās iekāpj pulks pasažieru.
Attaisnojas ar daudzajām pieturāmTo, kā pirmo iemeslu ilgajai braukšanai uz galvaspilsētu min arī “VTU Valmiera” Pasažieru pārvadājumu daļas vadītāja vietniece Anda Liepiņa. “Šajā maršrutā autobusiem ir 42 pieturas. Nevienā citā tik daudz apstāšanās vietu nav. Autobusiem tajās jāapstājas, jo daudzi cilvēki līdz galam nebrauc, iekāpj vienā pieturā un izkāpj tālākajās. No Valkas līdz Rīgai brauc salīdzinoši nedaudz cilvēku. Viens no posmiem, kur notiek kavēšanās, ir Seda. Tajā iekāpj krietns pulks pasažieru un dodas tikai līdz Strenčiem. Savukārt no Valkas liela daļa brauc tikai līdz Valmierai un tur atkal vairāki iekāpj, kas vēlas nokļūt Rīgā. Šoferim jāaiziet vēl uz autoostu un jāpaņem pasažieru saraksts. Tas viss prasa laiku,” apliecina A. Liepiņa. Kad vaicāju, kur palikuši mikroautobusu ekspreši, kas kādreiz iepriecināja valcēniešus, jo bez pieturām devās uz Rīgu, viņa atbild, ka 2009. gadā tāda bija valsts politika. Uzskatīja, ka mikroautobusus nav vērts laist reisos. “Pašlaik viens mikroautobuss uz Rīgu bez pieturām dodas no Valmieras. Ja Valkas novada pašvaldība mūs atbalstītu, esam ar mieru to sūtīt no Valkas uz Rīgu,” stāsta A. Liepiņa. Turklāt pēdējos trīs gadus uz autoceļa Rīga – Valmiera notiek remontdarbi, kas arī aizkavē braukšanu,” skaidro A. Liepiņa. Savukārt citos maršrutos tik daudz pieturu nav, bet autobusu kustība arī ir lēnāka kā Igaunijā. Valgas dzelzceļa stacijā dispečere stāsta, ka no Valgas uz Tartu, kas atrodas 90 kilometru, autobuss brauc stundu un 50 minūtes, bet ekspresis – stundu un 10 minūtes. Toties no Valkas uz Smilteni, kas ir 45 kilometru attālumā – stundu un 10 minūtes, un šajā maršrutā nevar teikt, ka ir daudz pasažieru un pieturu. 
Uzskata, ka nav konkurencesPasažieri uzskata, ka Latvijā nav konkurences, jo visu bijušo Valkas rajonu apkalpo “VTU Valmiera”, tādēļ arī ir tik ilga braukšana līdz galamērķim. Autobusa “Valka – Rīga” (atiet no Valkas pulksten 10.05) šoferis Elmārs Švalbe stāsta, ka ātrums autobusam ir kā nu kuro reizi – no 70 līdz 80 kilometriem stundā. “Nav jau īpaši kur skriet. Rīgā jāiebrauc tikai 13.40. Daudz kas atkarīgs arī no cilvēku daudzuma,” saka šoferis.Tā nu tas ir. Šoferiem nav kur steigties, jo grafikā gala laiks ir gandrīz pēc četrām stundām, bet cilvēki, kuriem jāsteidzas, plāno, kā nokļūt ātrāk līdz Rīgai. Pašlaik vairāki ņem savas automašīnas un paziņo internetā par vēlmi doties uz Rīgu, aicinot citus piebiedroties. Tā iznāk lētāk aizbraukt. Cerīgi pieķeros A. Liepiņas vārdiem, ka uzņēmumā domā pagarināt mikroautobusa maršrutu līdz Valkai. Kaut nu tikai melns kaķis nepārskrietu pirms šī nodoma īstenošanas.Vēl ceram, ka satiksmes organizatori atcerēsies un ņems vērā, ka drošību uz ceļa apdraud gan trakie skrējēji, gan lēnie “gliemeži”, jo, ja pa ceļu brauc satiksmes autobuss, tad, kā likums, nāksies to apdzīt, un tas ir papildu risks.

ZiemelLatvija.lv bloku ikona Komentāri

ZiemelLatvija.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.