Ir arvien vieglāk rītos pamosties. Gan tāpēc, ka agri kļūst gaišs, gan tāpēc, ka aiz loga par pavasari skaļi priecājas putni.
Ir arvien vieglāk rītos pamosties. Gan tāpēc, ka agri kļūst gaišs, gan tāpēc, ka aiz loga par pavasari skaļi priecājas putni.
Šis ir laiks, kad mājās turpina pārrasties gājputni un viņiem par godu Latvijā notiek Putnu dienas. Cilvēki vēro lidoņus, izliek viņiem būrīšus mežos un parkos.
Iespēja ikvienam redzēt tuvumā gājputnus svētdien bija arī Valkas rajonā, Sedas purvā. Tur purva malā ir uzstādīts divstāvu putnu vērošanas tornis. No tā skatienam atklājas plašs ūdens klajums, kuru pārlido vai pārpeld purva spārnotie iemītnieki — zosis, pīles, gulbji un citi.
Šosvētdien biju Ķemeru purvā, tāpēc putnu vērošana Sedas pusē izpalika. Sedas purvā biju rudenī. Tieši pēc toreizējās ekspedīcijas pavisam citādāk raugos uz putniem mums apkārt — kā uz unikālām dzīvām būtnēm, uz kurām var skatīties un vērot viņu uzvedību ilgi (ja vien ir laiks), nevis kā uz ierastu apkārtējās dabas sastāvdaļu. Zinu vēl citus cilvēkus, kuri ar putniem labā nozīmē “saslimuši” tieši putnu vērošanas akcijās.
Statistika liecina, ka putnu vērošanā Latvijā piedalās arvien vairāk ļaužu. Urbanizācijas un straujā dzīves tempa laikmetā tā ir iespēja atjaunot saikni ar dabu, atgūt līdzsvaru un harmonizēt savu domu pasauli. Mazpilsētās un pagastos daba cilvēkiem ir tuvu, tāpēc tas vēl nav tik aktuāli. Taču, padzīvojot Rīgā, ir saprotams, kāpēc nedēļu nogalēs no galvaspilsētas ārā plūst automašīnu straumes. Ne ļaužu pūļu pārpildītie lielveikali, ne izklaides centri, ne citi lielpilsētas atpūtas piedāvājumi nespēj dot enerģijas lādiņu, ko cilvēks var iegūt mežā, pļavā, pie ūdeņiem, kur klusumu pāršķeļ vien putnu čalas. Un tās netraucē.
Sestdien “Diena” pirmajā lappusē publicēja priecīgu ziņu. Melnais stārķis Varis ir dzīvs un atgriezies mājās Latvijā. Varim esot ceļā no Āfrikas uz Latviju, viņam piestiprinātā raidītāja signāli aprāvās Turcijā, un putnu pat uzskatīja par bojāgājušu. Taču viss ir kārtībā (bija sabojājušās raidītāja baterijas), un vēl viens gājputns sasniedzis savas mājas.