Sestdiena, 9. maijs
Klāvs, Einārs, Ervīns
weather-icon
+13° C, vējš 2.24 m/s, A-DA vēja virziens
ZiemelLatvija.lv bloku ikona

Vai konkurss “Esi uzņēmējs Smiltenes novadā!” ir caurskatāms un godīgs?

Janvāra nogalē “Ziemeļlatvija” saņēma daudz jautājumu no smiltenietēm Elīnas Kubuliņas-Vilnes un Guntas Drones (no katras atsevišķi) par Smiltenes novada pašvaldības rīkoto konkursu “Esi uzņēmējs Smiltenes novadā!” ar galveno domu, vai šī konkursa rīkošana un rezultātu paziņošana no pašvaldības puses ir caurskatāms, godīgs un visiem iedzīvotājiem saprotams process.

Tāpat  iedzīvotājas rosina, lai pašvaldība, rīkojot šo konkursu, sniegtu iespēju katram novada iedzīvotājam (ne tikai tiem cilvēkiem, kuri reģistrēti kā saimnieciskās darbības veicēji) līdzdarboties sava novada dzīves vides uzlabošanā, iesaistoties ar idejām, dažādiem projektiem un tamlīdzīgi. Pašlaik uz Smiltenes novada pašvaldības atbalstu var pretendēt tikai fiziskas personas, kuras reģistrējušās kā saimnieciskās darbības veicējs vai kuras uzvaras gadījumā reģistrēsies kā saimnieciskās darbības veicējs vai komersants.

Lai būtu ne tikai uzņēmējiem, bet arī kaimiņiem
Elīna Kubuliņa-Vilne izsaka viedokli, ka šādi netiek veicināta visas sabiedrības līdzdalība un iesaiste, bet pašvaldības atbalstu saņem atsevišķas sabiedrības grupas – “tikai tās, kuru mērķis ir peļņas gūšana, ne vispārīgs labums sabiedrībai”.
“Vēlētos uzzināt, kādi ir Smiltenes novada pašvaldības izstrādātie piedāvājumi, kā veicināt novadā dzīvojošu un strādājošu cilvēku sadarbību, dažādu sociāli mazāk aizsargātu grupu, organizāciju un atsevišķu entuziastu, profesionāļu vai vienkārši kaimiņos dzīvojošu cilvēku iesaisti kopīgu mērķu sasniegšanai, tādējādi vienlaicīgi stiprinot piederības sajūtu un radot jēgpilnu devumu novadam un apkārtējai sabiedrībai,” “Ziemeļlatvijai” nosūtītajā vēstulē norāda Elīna Kubuliņa-Vilne, noslēgumā secinot, ka “Smiltenes novadā atbalstīta tiek tikai tā sauktā naudīgākā sabiedrības daļa, bet pārējiem novada iedzīvotājiem ir zudusi ticība jebkādam pašvaldības atbalstam”.
Šādu apgalvojumu par naudīgākās sabiedrības daļas atbalstu Smiltenes novada pašvaldība vērtē kā nekorektu. Atsaucoties uz laikraksta “Ziemeļlatvija” lūgumu, Smiltenes novada domes Attīstības un plānošanas nodaļas vadītāja Ieva Dille un sabiedrisko attiecību speciāliste Marita Mūze sagatavojušas  atbildes uz  Elīnas Kubuliņas-Vilnes un Guntas Drones jautājumiem par pašvaldības organizēto uzņēmējdarbības ideju konkursu “Esi uzņēmējs Smiltenes novadā!”, tā vērtēšanas kārtību, kā arī citām pašvaldības sadarbības un atbalsta formām iedzīvotāju un nevalstisko organizāciju iniciatīvu īstenošanai.
“Ir nekorekti norādīt, ka pašvaldība atbalsta tikai naudīgāko sabiedrības daļu, jo nevienā no pašvaldības līdzfinansējuma konkursiem netiek prasīts norādīt ienākuma apjomus. Nekorekti ir arī norādīt, ka “pārējiem novada iedzīvotājiem ir zudusi ticība jebkādam pašvaldības atbalstam”, jo saņemto pieteikumu uz pašvaldības īstenotām atbalsta aktivitātēm ir daudz, nevalstiskās organizācijas, kā arī fizikās un juridiskās personas izmanto iespējas un sniedz idejas to realizēšanai, ko pierāda 2020. gadā atbalstītie projekti,” uzsver Smiltenes novada dome.
Pašvaldība arī norāda, ka “Esi uzņēmējs Smiltenes novadā!” ir uzņēmējdarbības ideju konkurss ar mērķi  sniegt atbalstu Smiltenes novada uzņēmumu un fizisko personu projektiem, kas tiek realizēti Smiltenes novadā un kā rezultātā tiek radīti jauni produkti un pakalpojumi vai jaunas darbavietas  atbilstoši Smiltenes novada ilgtspējīgas attīstības stratēģijai.
Jā, konkursa nolikumā ir norādīts, ka var pretendēt fiziska persona, kura reģistrējusies kā saimnieciskās darbības veicēja vai kas uzvaras gadījumā reģistrēsies kā saimnieciskās darbības veicēja vai komersante, taču pašvaldība skaidro, ka tas ir tāpēc, ka uzņēmējdarbība ir saimnieciska darbība – ražošana vai pakalpojumu sniegšana, ko veic uzņēmējs ar noteiktu mērķi – parasti peļņas gūšanu. Fiziskai personai pirms saimnieciskās darbības uzsākšanas ir jāreģistrējas kā saimnieciskās darbības veicējam, kā arī jāreģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā kā nodokļu maksātājam.
Ar savām projekta idejām, kas nav saistīta ar pelņas gūšanu, iedzīvotāji var pretendēt uz citām atbalsta aktivitātēm.

Šis konkurss nav vienīgais atbalsta veids
Smiltenes novada pašvaldība informē, ka tas, piemēram, ir līdzfinansējums daudzdzīvokļu dzīvojamo māju energoefektivitātes pasākumu veikšanai (2020. gadā līdzfinansējumu saņēma četras daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas) un līdzfinansējums daudzdzīvokļu dzī­vojamo māju piesaistīto zemes gabalu labiekārtošanai (2020. gadā atbalstīti četri projekti), līdzfinansējot daudz­dzīvokļu māju piebraucamo ceļu, stāvlaukumu, iekšpagalmu un gājēju celiņu seguma atjaunošanu un/vai būvniecību, bērnu rotaļu laukumu ierīkošanu vai esošo laukumu atjaunošanu.
Pašvaldības līdzfinansējumu var saņemt arī kultūras un sporta kolektīvu dalībai pasākumos ārpus Latvijas valsts robežas (2020. gadā, ņemot vērā “Covid-19” ierobežojumus, šādas aktivitātes netika plānotas).  Šis līdzfinansējums tiek piešķirts arī sporta atbalstam un individuāliem sportistiem (sporta pasākumu organizēšanai, sporta sabiedrisko organizāciju dalībai sacensībās, sporta sabiedriskās organizācijas izveidošanai, sporta bāzu labiekārtošanai, sporta darbinieku tālākizglītības procesu nodrošināšanai). 2020. gadā atbalstu saņēma 12 sporta biedrības, atbalsts sniegts arī perspektīvajiem Smiltenes bērnu un jaunatnes sporta skolas audzēkņiem.
Pašvaldības atbalsts ir arī līdzfinansēšanas konkurss kultūras, sabiedriski nozīmīgu vai izglītojošu pasākumu īstenošanai Smiltenes novadā, – tiek atbalstīti koncerti un festivāli, teātra, kino un deju izrādes, izstādes, mākslas plenēri, literārie pasākumi, kultūrvēsturisku izdevumu un grāmatu izdošana un citas nolikumā minētās aktivitātes (2020. gadā atbalstu saņēma viena projekta ideja).
Uzņēmējdarbības ideju konkursā “Esi uzņēmējs Smiltenes novadā!” pašvaldība sniedz atbalstu jaunu produktu, pakalpojumu vai jaunu darbavietu projektu idejām, veicinot uzņēmējdarbības attīstību novadā. 2020. gadā atbalstu saņēma seši projekti.  
Atbalsts ir arī līdzfinansēšanas konkurss Smiltenes novada nevalstisko organizāciju projektiem, – ar līdzfinansējumu tiek atbalstītas pašvaldības attīstības stratēģijai atbilstošas projektu idejas izglītības, kultūras, sporta, sociālo, jauniešu iniciatīvas un teritorijas labiekārtošanas jomās (2020. gadā atbalstu saņēma 14 projekti).  
Konkursā “Priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas riska jauniešu iesaiste jaunatnes iniciatīvu projektos” atbalsts tiek sniegts jaunatnes organizācijām, biedrībām vai nodibinājumiem, kas veic darbu ar jaunatni (2020. gadā ir parakstīti četri līgumi par projekta īstenošanu).
Pašvaldība norāda, ka ir vēl citi atbalsta veidi, un piebilst, ka pēc  šī gada 1. jūlija, kad notiks Smiltenes, Apes un Raunas novadu apvienošanās, noteikti tiks ieviestas jaunas izmaiņas līdzšinējā praksē. Tāpat liels izaicinājums ir arī “Covid-19”, ja saglabājas pulcēšanās ierobežojumi, tad ir jāmeklē jaunas formas sabiedrības iesaistei.

Nenosaukšana vārdā nebija tāpēc, ka noslēpums
Attiecībā  uz jau pieminēto konkursu “Esi uzņēmējs Smiltenes novadā!” gan Gunta Drone, gan Elīna Kubuliņa-Vilne pauž izbrīnu, kāpēc pašvaldības izdevumā “Smiltenes Novada Domes Vēstis” nebija konkrēti norādīts, tieši kuri uzņēmēji 2020. gadā ieguvuši līdzfinansējumu un kādam konkrētam mērķim to izmantos.
“Daži tika minēti, bet daži ne. Vai tad iedzīvotājiem nav tiesības uzzināt, kur aiziet šie naudas līdzekļi? Piemērs, 3. punkts  – “Foto pakalpojumu klāsta paplašināšana”, kura mērķis ir paplašināt piedāvāto pakalpojumu klāstu, klasiskai fotogrāfijai pievienojot aerofoto. Līdzfinansējums tiek piešķirts 2201,60 eiro apmērā. Kā redzams, nekur nav minēts, kas tieši saņem šo līdzfinansējumu! Pēc kāda principa vieni līdzfinansējuma saņēmēji tiek minēti, bet citi ne? Nav caurskatāmības,” uzsver Elīna Kubuliņa-Vilne.
Lūk, Smiltenes novada pašvaldības atbilde: “Informējam, – lai pieteiktos uzņēmējdarbības ideju konkursā “Esi uzņēmējs Smiltenes novadā!”, konkursa dalībniekam ir nepieciešams aizpildīt pieteikuma veidlapu, kurā tiek arī norādīts projekta nosaukums. Dažkārt konkursa dalībnieki savā nosaukumā ietver jau sava uzņēmuma nosaukumu, daži –  tikai galveno veicamo darbību, tā ir konkursantu brīva izvēle. 2020. gada 21. augusta pašvaldības informatīvajā izdevumā “Smiltenes Novada Domes Vēstis” ir publicēti visu atbalstāmo projektu idejas nosaukumi, uzsvaru liekot uz uzņēmējdarbības projektu idejām. Tas, ka norādītajā publikācijā nav norādīti visi finansējuma saņēmēji, nenozīmē, ka tas tiek turēts noslēpumā. Pašvaldības mājaslapā www.smiltene.lv sadaļā “Attīstība/Atbalstītie projekti” var atrast informāciju gan par visiem atbalstītajiem projektiem, iesniedzējiem, gan  arī īstenotajiem projektiem tiek pievienotas fotogrāfijas. Katru gadu konkursa komisija arī dodas ciemos pie projekta īstenotājiem, lai pārliecinātos par projekta īstenošanu, un tiek veidotas arī publikācijas, ar kurām var iepazīties pašvaldības izdevumā  (izdošanas datumi: 19.01.2018, 21.12.2018, 20.12.2019), kurās arī tiek pieminēti finansējuma saņēmēji.  2020. gadā īstenotos projektus mēs vēl neesam publicējuši, jo diemžēl “Covid-19” ierobežojumu dēļ komisija vēl nav devusies pie projektu īstenotājiem.”
Elīnas Kubuliņas-Vilnes un Guntas Drones uzdotos jautājumus un Smiltenes novada pašvaldības sniegtās atbildes uz tiem pilnā apjomā publicēsim portālā www.ziemellatvija.lv.

uzziņai

Konkurss “Esi uzņēmējs Smiltenes novadā!
Smiltenes novada pašvaldības atbalstītie projekti 2020. gadā

Projekts “Kondicioniera uzpildes iekārtu iegāde”
Konkursa ietvaros saimnieciskās darbības veicējs Kaspars Boļšis īsteno projektu “Kondicioniera uzpildes iekārtu iegāde”. Projekta mērķis ir iegādāties kondicioniera uzpildes staciju BD220, lai nodrošinātu lauksaimniekiem izbraukumu pakalpojumu – kondicioniera uzpildi tehnikai. Projektam piešķirts līdzfinansējums 1338,99 eiro apmērā.

Projekts “Annes Laivas-2”
SIA “AT Boards” īsteno projektu “Annes Laivas-2”, kura mērķis ir iegādāties trīs dažāda izmēra un materiāla hidrotērpus, lai veidotu specializētus trīs stundu ilgus braucienus ar jūras kajakiem un SUP dēļiem Gaujas upē rudens, ziemas un pavasara mēnešos. Projektam piešķirts līdzfinansējums 2816,00 eiro apmērā.

Projekts “Fotopakalpojumu klāsta paplašināšana”
Saimnieciskās darbības veicējs Agnis Melderis ir īstenojis projektu “Fotopakalpojumu klāsta paplašināšana”, kura mērķis bija paplašināt līdz šim piedāvāto pakalpojumu klāstu, klasiskai fotogrāfijai pievienojot aerofoto. Projekta “Fotopakalpojumu klāsta paplašināšana” ietvaros tika iegādāts drons Mavic 2 Pro. Projektam piešķirts līdzfinansējums 2201,60 eiro apmērā.

Projekts “Labiekārtošanas un atpazīstamības objekti SIA “Amberfarm” tūrisma aktivitāšu attīstībai”
SIA “Amberfarm” konkursa ietvaros ir īstenojis projektu “Labiekārtošanas un atpazīstamības objekti SIA “Amberfarm” tūrisma aktivitāšu attīstībai”, kura mērķis bija attīstīt

tūrisma infrastruktūru un atpazīstamību. Projekta ietvaros tika izbūvētas labierīcības, kuras ir piemērotas arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem, kā arī tika izveidots uzņēmuma atpazīstamības objekts – izkārtne, lai uzņēmums būtu pamanāms, braucot pa šoseju Smiltene–Gulbene. SIA “Amberfarm” cer, ka projekta īstenošanas rezultātā tiks radīta atbilstoša vide tūrisma prasībām un tiks veicināta Smiltenes novada uzņēmuma atpazīstamība tūristu piesaistei, kas savukārt veicinātu arī visa Smiltenes novada tūrisma objektu apmeklējumu pieaugumu. Projektam piešķirts līdzfinansējums 2880 eiro apmērā.

Projekts “Instrumentu un
iekārtu iegāde”
SIA “AJ Prospect” konkursa ietvaros ir īstenojis projektu “Instrumentu un iekārtu iegāde”, kura mērķis bija iegādāties rotācijas lāzernivelieri, ko izmantot uzņēmuma darbības uzlabošanai. Ar šo iekārtu ir iespējams veikt zemes reljefa augstuma mērīšanu, inženierkomunikāciju izbūvei nepieciešamo kritumu ierīkošanu un kontroli, kas atvieglos darbinieku darbu un ļaus to veikt ātrākā laikā. Projektam piešķirts līdzfinansējums 800 eiro apmērā.

Projekts “Specializētā dārza traktora iegāde”
Konkursa ietvaros SIA “A.G.P. pakalpojumi” ir īstenojis projektu “Specializētā dārza traktora iegāde”, kura mērķis bija iegādāties traktoru “Grillo Climber”, lai sniegtu plašāku un kvalitatīvāku piedāvājumu klāstu pakalpojuma ņēmējiem – daudzveidīgākus zāles pļaušanas pakalpojumus. Ar šo inovatīvo iekārtu ir iespējams nopļaut zālāju no mauriņam līdz pāraugušai zālei, kā arī mazus krūmus. Uzņēmējs plāno izmantot iegādāto iekārtu, lai sniegtu zāles pļaušanas pakalpojumus ne tikai Vidzemes reģionā, bet arī citviet Latvijā. Projektam tika piešķirts līdzfinansējums 1963,41  eiro apmērā.
Avots – Smiltenes novada dome

ZiemelLatvija.lv bloku ikona Komentāri

ZiemelLatvija.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.