Rīt Valkas novada dome individuāli pasniegs pašvaldības svarīgāko apbalvojumu – Atzinības rakstu. Starp desmit apbalvojamajiem būs arī Ērģemes pamatskolas direktore Gita Avote.
Verot Ērģemes pamatskolas durvis, skatam paveras gaišas atbilstoši valsts svētku tematikai noformētas telpas. Silti smaidot, pretim nāk skolas direktore Gita Avote, kura, gaidot mūsu tikšanos, sacepusi bezgala garšīgus cepumus – ar vārītu iebiezināto pienu pildītus riekstiņus. Tādu Gitu – sirds siltu, laipnu un saprotošu – pazīst daudzi, tostarp kolēģi, skolēni un viņu vecāki.
Sarunas sākumā direktore atklāj, ka par apbalvojuma piešķiršanu viņa uzzinājusi no kolēģes, kura kādā vēlā vakara stundā uzrakstījusi apsveikuma ziņu: “Apsveicu! Pelnīti!” Gita nav sapratusi, kāpēc tiek apsveikta, bet, noskaidrojot, kas un kā, bijusi patīkami pārsteigta par sava darba novērtējumu.
Gita par Ērģemes pamatskolas direktori sāka strādāt 2018. gada 1. septembrī. Pirms tam vairākus gadus Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijā veica ne tikai klases audzinātājas pienākumus, bet bija arī direktores vietniece mācību darbā. Pēc tam arī izmēģināja strādāt novada bērnu – jaunatnes sporta skolā kā direktores vietniece. Piesakoties konkursam, viņa apzinājās, ka viegli nebūs, jo daudzus gadus sabiedrībā valdīja stereotips, ka Ērģemē mācās lielākoties tikai, kā saka pati direktore, bosiki un skolā ir salīdzinoši zems mācību līmenis. Direktore nenoliedz, – tā arī bija, jo skolēni bija ņēmuši virsroku pār pedagogiem, daudzi bija aizsēdējušies pamatskolā un pārauguši savus vienaudžus, tāpēc atļāvās vairāk, nekā tas pieļaujams, komunicējot ar skolotājiem. Skolā mācījās arī bijušā ģimenes atbalsta centra “Saulīte” iemītnieki ar negatīvo dzīves bagāžu. Taču jauno direktori tas it nemaz nebaidīja, jo viņai bija skaidri mērķi – ne tikai panākt, ka nelielā lauku skola kļūst par konkurētspējīgu un vērā ņemamu mācību iestādi, bet arī strādāt tā, lai bērni gribētu te mācīties un skolotāji – strādāt. Gita atzīst, ka nenožēlo lēmumu par labu Ērģemes skolai, jo pašai ir liels gandarījums par to, ka skola mainās.
“Mēs nevaram visu uzreiz izmainīt. Nākot te strādāt, gribēju visiem pierādīt, ka Ērģemes skola var atdzimt, uzplaukt un būt labākā. Divu gadu laikā esam izauguši par 40 bērniem,” lepojas direktore.
Atklājot savus mērķus, viens no tiem ir – Ērģemes skolā un pirmsskolas izglītības iestādē kopā ir vismaz 150 bērni. Līdz tam vēl nedaudz jāaug, jo šajā mācību gadā skolu un bērnudārzu kopumā apmeklē 136 bērni – ne tikai no Ērģemes un Kārķu pagasta, bet arī Valkas un citām vietām. Sākot strādāt, te bijuši tikai 96 bērni un vairākas apvienotās klases. Pašlaik vairs tikai 8. klasei, kurā mācās četri skolēni, notiek apvienotās stundas. Direktore atzīt, ka arī skolotāji to novērtē, ka nav vairs jāstrādā ar apvienotajām klasēm, jo darbs kļuvis daudz vieglāks. Vēl pirms dažiem gadiem uzrunātie skolotāji ar aicinājumu strādāt Ērģemes skolā saķēruši galvu un noraidījuši piedāvājumu, bet tagad skolā pedagogu kolektīvs pilnībā ir nokomplektēts – te strādā 15 skolotāji, tostarp arī pieredzes bagātās skolotājas Diāna Magone un Nadežda Možarova. Savukārt bērnudārzā četrās grupiņās, tostarp Kārķos, ir astoņi darbinieki. Uz Ērģemi brauc skolotājas no Valkas, Rūjienas un Kārķiem. Reizi nedēļā skolā ierodas psihologs no Valmieras. Uz jautājumu, kā skolā trūkst, direktore nedomājot atbild, ka visa kā pietiek. Viņa lepojas, ka ar pašvaldības atbalstu ir iekārtota mūsdienīga datorklase, tikai ierobežojumu dēļ 7., 8. un 9. klašu skolēni spiesti mācīties attālināti. Reizēm šo mācību procesu sarežģī ģimeņu ierobežotais budžets, jo ne visi var atļauties maksāt par kvalitatīvu interneta pieslēgumu. Nereti laukos ir problēmas ar pakalpojuma pieejamību. Ir arī daudzbērnu ģimenes, kuras nevar atļauties visus bērnus nodrošināt ar datoru. Šādos gadījumos skola meklē variantus, kā atbalstīt ģimenes un bērnu iespēju izpildīt uzdevumus un tos nosūtīt skolotājiem. Taču Gita nežēlojas, jo ne tikai viņai kā direktorei, bet arī skolotājiem, strādājot mazā lauku skolā, ir individuālāka pieeja katram bērnam. Direktore neslēpj, ka daudzi bērni, kuri uz mācībām brauc no Valkas, pirms tam mācījušies ģimnāzijā, bet dažādu iemeslu dēļ nav spējuši iedzīvoties, tāpēc vecāki nolēmuši bērnus izglītot Ērģemes skolā. Direktore atkārtoti uzsver, ka skolā ir auguši mācību rezultāti. Tas apliecina, ka aizvadītajā mācību gadā no septiņām Valkas novada mācību olimpiādēm četrās – bioloģijā, ķīmijā, fizikā un matemātikā – Ērģemes pamatskolas skolēni ieguva 1. vietu. Vēstures olimpiādē ērģemieši palika 2. vietā.
“Stereotips, ka te mācās tikai bosiki, ir lauzts. Arī bosiki ir spējīgi labi mācīties,” uzskata direktore. Viņa lepojas, ka skolas rīcībā nodoti “Saulītes” velosipēdi. Tos, tehniski savedot kārtībā, Gita kā sporta skolotāja izmanto sporta stundās. Viņa uzsver, ka jaunajās kompetencēs ir ietverti arī izbraukumi ar velosipēdiem, un ērģemiešiem ir šāda iespēja. Direktore uzskata, ka viens no veiksmīgas darbošanās pamatiem ir tas, ka viņa skolēniem pasniedz sporta stundas. Pati gana sportiska un aktīva, nebaidās slidot, slēpot un braukt ar velosipēdu. Tas palīdz sadraudzēties ar bērniem un veidot produktīvu sadarbību. Taču Gita brīdina, ka vajadzības gadījumā palaidņus var arī sabārt un pateikt stingrāku vārdu.
Vēl viens no jaunās direktores mērķiem bijis izveidot saliedētu un draudzīgu pedagogu kolektīvu. Pie šī mērķa ir daudz strādāts, un pašai Gitai šķiet, ka tāds kolektīvs arī ir izveidojies. Viņa pati skolā ierodas jau pulksten septiņos no rīta, lai bez steigas noskaņotos jaunajai darba dienai. Gitai ir svarīgi uz darbu nākt ar prieku. Skolotāji viņai teikuši, ka skolā jūtas kā mājās, bet bērni jautājuši, vai nevarētu kādu nakti pārgulēt skolā. Iespējams, ka kādreiz tas arī īstenosies, bet pagaidām, kamēr skolā jāievēro piesardzības noteikumi, galvenais ir nodrošināt pēc iespējas kvalitatīvāku mācību procesu. Tas arī Ērģemes skolā tiek darīts ar jau uz izaugsmi vērstiem rezultātiem.