Jau 5. augustā Strenčos novada dienu laikā būs šajā pilsētā vēl nebijuši svētki. Valkas ielas malā netālu no autoostas pēc labiekārtošanas darbiem atklās vēsturisko tirgus laukumu.
Šo notikumu caurvīs tirgošanās, kultūras programma un dažādas izklaides visu vecumu apmeklētājiem.
Nu varēs tirgoties uz goda
Strenču novada dome jau savlaicīgi aicina pašvaldībā līdz 3. augustam pieteikties mājražotājus, amatniekus un zemniekus un uzsver, ka tirgošanās šoreiz viņiem būs bez maksas.
“Ziemeļlatvija” vairākkārt rakstījusi par pārvērtībām Strenču vēsturiskajā tirgus laukumā. Tas ir četru gadu garumā jau kopš 2013. gada īstenots vietējās pašvaldības projekts “Vides sakārtošana vēsturiskajā tirgus laukumā”, kam tagad pielikts punkts, stāsta Iveta Ence, Strenču novada domes Plānošanas un attīstības nodaļas vadītāja.
Iemesls šādai iniciatīvai bija tas, ka Strenčos, kas ir novada centrs, nebija nevienas sakārtotas tirdzniecības vietas, piemēram, tirgotāji apmetās stāvlaukumā pretī pasta nodaļai, un bija spiesti tur sadzīvot ar vieglajām un smagajām automašīnām.
Tagad projekta rezultātā Strenču vēsturiskajā tirgus laukumā ir izveidotas piecas vaļējas tirgus nojumes, labiekārtota un nobruģēta tirgus teritorija, autostāvvieta vairāk nekā 20 transportlīdzekļiem, uzstādīts satiksmes aprīkojums, kā arī izveidoti gājēju celiņi, jauni apstādījumi, publiskā tualete un labiekārtota teritorija ap plosta maketu. Ir paveikts galvenais uzdevums – projekta rezultātā radīt patīkamu, interesantu Strenču pilsētas vizītkarti, reizē domājot arī par pilsētas iedzīvotāju un viesu ērtībām, uzsver pašvaldība.
To novērtējuši arī tranzītā cauri Strenčiem braucošie, jo labiekārtoto vēsturisko tirgus laukumu un tā glīto, sakopto apkārtni nevar nepamanīt.
Tirgus laukums atjaunots vēsturiskajā tirgus placī, īstenojot divas Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai projekta kārtas un ieguldot 76,5 tūkstošus eiro, tajā skaitā pašvaldības finansējumu – 31,5 tūkstošus eiro, informē I. Ence.
Pašreiz top labiekārtotās tirgošanās vietas tirdzniecības noteikumi, kas noteiks arī to, cik bieži tur varēs tirgoties.
Neizpaliks ikgadējā kūku ēšana
Labiekārtoto tirgus laukumu Strenčos 5. augustā atklās pulksten 10 ar andeli, umurkumuru un lielajiem ziepju burbuļiem.
Par muzikālo izklaidi gādās kapela Mārtiņa Roziņa vadībā. Ielu koncertā uzstāsies Strenču senioru dāmu deju kopa “Madaras” un Vijciema pagasta Eiropas deju grupa “Vijolītes”.
Gardēžiem un kūku cepējiem saistoša būs Strenčos tradicionālā akcija “Kūku kūka 2017”, ko rīko novada biedrība “Šūpolēs”. Arī šoreiz cilvēku sanestās pašu ceptās kūkas pret ziedojumiem varēs nogaršot ikviens, kurš vēlēsies, un varēs arī atdot savu balsi par, viņaprāt, gardāko kūku.
Šoreiz akcijā savāktos ziedojumus plānots novirzīt Strenču luterāņu baznīcai dievnama uzraksta izgatavošanai, teic biedrības “Šūpolēs” pārstāve Sandra Āķere.
“Aicinām mūsu akcijā “Kūku kūka” piedalīties cilvēkus ne tikai no mūsu novada, bet arī no tuvākas un tālākas apkārtnes ar pašu gatavotiem saldiem un sāļiem gardumiem. Visi akcijas dalībnieki saņems pateicības,” piebilst S. Āķere. Kūkas varēs nest jau no pulksten 9.
Vēl tirgus atklāšanā pašvaldība suminās konkursa “Strenču novada sakoptākā vieta 2017” uzvarētājus.
Ar dažādu šķirņu trusīšiem viesosies zemnieku saimniecība “Mežiņi” no Kocēnu novada, un būs iespēja redzēt, kā trušu vilna pārtop cimdos un zeķēs.
Vakarā svētkus noslēgs zaļumballe Strenču brīvdabas estrādē.
UZZIŅAI
Strenču pilsētas diena – 5. augusts
• No pulksten 9 līdz 14 tirgus laukumā – mājražotāju, amatnieku un lauku labumu tirdziņš
• No pulksten 10 – tirgus laukuma atklāšana un konkursa “Strenču novada sakoptākā vieta 2017” uzvarētāju apbalvošana
• No pulksten 19 Strenču novada vidusskolas sporta laukumā – strītbols un pludmales volejbols
• Pulksten 22 zaļumballe brīvdabas estrādē, spēlēs grupa “Atestāts”