“Kad šī nejēdzība beigsies? Vai tiešām likumdevēji nevar noteikt vēl lielāku soda apmēru, lai uz visiem laikiem izbeigtu šo absurdo latviešu hobiju – kūlas dedzināšanu,” ir neizpratnē valcēniete Evija, kura pirmdienas pēcpusdienā pa sava mājokļa logu vēroja, kā deg kūla netālu no novada lielākās izglītības iestādes – Valkas pamatskolas.
Inga Karpova
Pašlaik Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā par kūlas dedzināšanu ir paredzēts naudas sods no 280 līdz 700 eiro, bet situācijās, kad, dedzinot kūlu, aizdegas ēkas, tiek radīti materiālie zaudējumi vai kūlas dedzināšanas izraisītā ugunsgrēkā iet bojā cilvēki, iestājas kriminālatbildība. Diemžēl ar to maz kas ir līdzēts.
Dedzināšana pilsētā –
nekas ārkārtējs
Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Vidzemes brigādes Valkas daļas komandieris Salvis Stepiņš informē, ka tiešām pirmdien pulksten 12.58 glābēji saņēma izsaukumu – Valkā, blakus Ausekļa ielai 5, 500 kvadrātmetru platībā dega kūla. Pavisam netālu no degšanas vietas atrodas skola. Glābēji uguni veiksmīgi savaldīja.
To, ka kūla deg ne tikai laukos, bet arī pilsētas teritorijā, S. Stepiņš vairs neuzskata par kaut ko ārkārtēju. Tā tas notiek pēdējos gados, kad dedzinātāji pielaiž uguni pilsētas nekoptajās teritorijās. Viņa teikto apstiprina arī pēdēja laikā statistika par pērnās zāles dzēšanu. Kā izrādās, dedzinātāji īpaši uzdarbojušies aizvadītajās brīvdienās.
Sestdien, 9. aprīlī, ugunsdzēsēji steigušies uz Valkas pagastu, kur blakus apdzīvotai vietai “Kārkļi” degusi kūla 800 kvadrātmetru platībā. Šajā pašā dienā Kārķu pagasta “Rijaskalnos” dega šķūnis un vienstāva saimniecības ēka 150 kvadrātmetru platībā. Pašlaik policija noskaidro šīs ugunsnelaimes iemeslus. Svētdien dzēsta kūla arī Valkā, blakus Rūjienas ielai 7. Glābējiem nācies savaldīt ugunsgaili 350 kvadrātmetru platībā. Pulksten 14.14 saņemts izsaukums pēc ugunsdzēsēju palīdzības Valkā, Raiņa ielā 90, kur dega kūla 230 kvadrātmetru platībā. Drīz pēc tam – pulksten 15.51 – saņemts izsaukums uz Brīvzemnieku ielu 5, kur dega kūla 2,5 hektāru platībā. Svētdienas vakarā pulksten 21.07 ugunsdzēsēji steigušies uz Valkas pagasta mājām “Robežnieki 1”, kur dega pērnā kūla 2,4 hektāru platībā. S. Stepiņš skaidro, ka vispirms uz izsaukuma vietu dodas viena glābēju mašīna. Ja tā netiek galā, tiek izsaukta otra komanda. Degot kūlai tik milzīgās platībās, notikuma vietā jāstrādā divām mašīnām.
Lai varētu sastādīt administratīvā pārkāpuma protokolu par kūlas dedzināšanu, dedzinātājs notikuma vietā ir jāpieķer ar sērkociņiem rokā. S. Stepiņa pieredze liecina, ka diemžēl tas nav iespējams. Taču VUGD sadarbojoties ar Lauku atbalsta dienestu, glābēji sniedz informāciju par zemes īpašniekiem, kuru nekoptajās teritorijās vairāk nekā viena hektāra apmērā ir dedzināta pērnā zāle. Tas nozīmē, ka zemes īpašniekam draud sankcijas un viņš var nesaņemt Eiropas Savienības maksātos platību maksājumus.
Ļaunprātīga atkritumu
dedzināšana
Kā izrādās, pēdējā laikā ugunsdzēsējiem jācīnās ne tikai ar kūlas ugunsgrēkiem, bet arī ar ļaunprātīgiem dedzinātājiem, kuri savus “jociņus” izspēlē laikā, kad cilvēki devušies naktsmierā.
Naktī no svētdienas uz pirmdienu ugunsdzēsēji ar pavisam neliela laika intervālu steigušies dzēst aizdedzinātus atkritumus atkritumu urnā. Izsaukums uz Raiņa ielas 12. mājas pagalmu saņemts pulksten 1.37, bet uz Raiņa iela 18. mājas pagalmu – pulksten 1.51. Uz jautājumu, vai tā nav bijusi ļaunprātīga dedzināšana, S. Stepiņš šo apgalvojumu nenoliedz. Turklāt tas nenotiekot pirmo reizi.
UZZIŅAI
Otrdienas, 12. aprīļa, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta statistika
No 12. aprīļa pulksten 6.30 līdz 13. aprīļa 6.30 saņemts 171 izsaukums
No tiem – 151 uz ugunsgrēku dzēšanu, 8 – uz glābšanas darbiem, 11 – maldinošie izsaukumi
Ugunsgrēkā Rīgā bojā gāja 91 gadu vecs vīrietis
Ugunsdzēsēji devās uz 97 kūlas ugunsgrēku dzēšanu
Kūlas kopējā degšanas platība bija vairāk nekā 144 hektāri
Kūlas degšanas rezultātā nodega divas dārza mājas Ulbrokā, pirts Alūksnes novadā, saimniecības ēka Limbažu novadā un trīs dārza mājas Rīgā
Platības ziņā lielākie kūlas ugunsgrēki bija:
15 hektāri – Rēzeknes novada Ozolaines pagastā
14,5 hektāri – Pārgaujas novada Stalbes pagastā
10 hektāri – Rēzeknes novada Čornajas pagastā
8 hektāri – Andrupenes pagastā
7 hektāri – Gaujas ielā Valkā
6 hektāri – Varakļānu novadā un Lidlauka ielā Rīgā
5 hektāri – Gulbenes novada Beļavas pagastā
VUGD atgādina – ja izcēlies kūlas ugunsgrēks, nekavējoties jāzvana uz tālruni 112!