Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Pirmo reizi dodas vēsturiskā pastaigā

Diemžēl tikai viena vēsturiskā ēka Valkā, Maskavas ielā 27, mūsdienās – Valgā, Kesk ielā 6, ir saglabājusies. Tur 1911. gadā darbojās grāmatu apgādības, izdošanas, iesiešanas un tirdzniecības uzņēmums “Kultūra”. Uz ēkas fasādes ir redzamas lauvu sejiņas. Šo ēku aplūkoja un Valkas novadpētniecības muzeja izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītājas Ligitas Drubiņas un Valkas novada Centrālās bibliotēkas vecākās bibliotekāres novadpētniecības darbā Janas Čākures stāstījumu noklausījās 15 pastaigas pa grāmatniecības vēsturiskajām vietām Valkā un Valgā dalībnieki. FOTO: VALKAS NOVADPĒTNIECĪBAS MUZEJS

Trešdien Valkas novadpētniecības muzejs sadarbībā ar Valkas novada Centrālo bibliotēku aizsāka jaunu, izzinošu un interesantu aktivitāti – pastaigu kopā ar cilvēkiem, kuriem interesē ar Valku saistīta vēsture un notikumi. Pirmajā pastaigā piedalījās pat necerēti liels interesentu skaits – kopumā 15, tostarp arī laikraksta “Ziemeļlatvija” žurnāliste.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirmā pastaiga bija veltīta grāmatniecības tēmai. Pastaigas sākumā Valkas novada Centrālās bibliotēkas vecākā bibliotekāre novadpētniecības darbā Jana Čākure stāsta, ka 2025. gadā tiks atzīmēta Latvijas grāmatniecības piecsimtgade. 1525. gadā iespieda pirmo grāmatu latviski, un tas aizsāka latviešu grāmatu kultūras attīstību.

J. Čākure atklāj, ka pirmais iespiestais teksts latviešu valodā ir tapis Reformācijas ietekmē 1525. gadā. Visticamāk, tā bija dievkalpojuma kārtība. Neviens tās eksemplārs nav saglabājies. Viņa norāda, ka tie, kuriem interesē ar latviešu grāmatniecības piecsimtgadi saistītie notikumi, var lietot interneta vietni www.gramatai500.lv.

Dodoties pastaigā, dalībnieki mēroja ceļu uz Valgu, kur apskatīja deviņas vietas, kur atradušās grāmatu tirgotavas, izdevniecības vai iespiestuves.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Iespiestuves ēka Valkā, Maskavas ielā 27. Šajā tipogrāfijā ir iespiesti, piemēram, daži laikraksta “Valkas Ziņotājs” numuri. Te ir iespiestas arī grāmatas latviešu un igauņu valodā, kā arī dažādi sīkiespieddarbi. FOTO: NO VALKAS NOVADPĒTNIECĪBAS MUZEJA KRĀJUMA

Diemžēl tikai viena vēsturiskā ēka Valkā, Maskavas ielā 27, mūsdienās – Valgā, Kesk ielā 6, ir saglabājusies. Tur 1911. gadā darbojās grāmatu apgādības, izdošanas, iesiešanas un tirdzniecības uzņēmums “Kultūra”. Pārējās ēkas laika gaitā ir pazudušas, vien zināmas vietas un ar to saistītie vēsturiskie notikumi.

Noklausoties Valkas novadpētniecības muzeja izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītājas Ligitas Drubiņas stāstījumu, jāsecina, ka 20. gadsimta sākumā valcēnieši bijuši gudri, uzņēmīgi un izglītoti uzņēmēji. Vienā tik salīdzinoši nelielā vietā pastāvējuši tik daudz ar grāmatniecību saistīti uzņēmumi.

Trešdienas vakara pastaiga noslēdzās Rīgas ielā 12, vietā, kur atradās J. Rauskas grāmatu tirgotava, drukātava un sietuve, kā arī ģimenes dzīvoklis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

J. Čākure aicina bibliotēkā apskatīt novadpētniecības krājuma īpašās kolekcijas. Starp tām arī J. Rauskas apgādā Valkā izdotās grāmatas.

Nākamgad pavasarī šo vēsturisko pastaigu rīkotāji jau iecerējuši tās veltīt novadniekam, skolotāju skolotājam Jānim Cimzem. Taču gan muzeja, gan arī bibliotēkas darbinieki gaida iedzīvotāju ierosinājumus šo pastaigu tematikai.

Savukārt pirmās pastaigas dalībnieki rosina Valkas novada pašvaldību un vietējos deputātus pildīt solījumu Valkā, Rīgas ielā 12, kur kādreiz atradās Jāņa Rauskas tipogrāfija (tagad tur ir pašapkalpošanās automazgātava), uzstādīt piemiņas plāksni.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valcēnieši atceras, ka tolaik, kad nojauca laikazoba nopostīto tipogrāfijas ēku, tā laika Valkas novada pašvaldības priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis solījis šajā vietā uzstādīt piemiņas plāksni valcēnietim, grāmatizdevējam, sabiedriskajam darbiniekam un mecenātam Jānim Rauskam (1873‒1967). Diemžēl šis solījums nav īstenojies.

Daudziem valcēniešiem Valkas tipogrāfija saistās ar vietu, kur viņi padomju laikos iespieduši savu kāzu ielūgumus, kā arī šajā tipogrāfijā salika toreizējā Valkas rajona laikrakstu “Darba Karogs” un “Mūsu Zeme”.

Lai gan trešdienas pēcpusdienā 15 valcēniešus pārsteidza lietus, tomēr tas nebija iemesls nedoties izzinošā pastaigā uz kaimiņpilsētas Valgas vietām, kurās 20. gadsimta pirmajā pusē atradās Valkas pilsētas grāmatniecības uzņēmumi. FOTO: INGA KARPOVA
Pastaigas laikā Valkas novadpētniecības muzeja izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītājas Ligitas Drubiņas (no kreisās) stāstījumu par ēkām, kas saistītas ar Valkas grāmatniecību un to atrašanās vietām, papildināja Valkas novada Centrālās bibliotēkas vecākās bibliotekāres novadpētniecības darbā Janas Čākures stāstījums un fakti par izdotajām grāmatām.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.