Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Parūpējieties par savu veselību ērtā un vienkārša veidā

Katram ir jārūpējas par savu veselību gan vasarā, gan ziemā. Ziemas drūmajā periodā tas ir īpaši svarīgi, jo mēs redzam saules gaismu daudz mazāk, kā arī šajā aukstajā periodā apkārt daudz aktīvāk klejo dažādi vīrusi. Ir vairāki veidi, kā parūpēties par savu organismu, lai izvairītos no nevajadzīgas saslimšanas un justos labi visa gada garumā.

Kādi vitamīni organismam ir nepieciešami?

Aptieka ir vieta, kur var iegādāties visdažādākos vitamīnus, tomēr, kā lai īsti saprot, kuri vitamīni ir nepieciešami? Vitamīni organismam ir būtiski, lai nodrošinātu visas nepieciešamās cilvēka organisma funkcijas. Ar pārtiku ne vienmēr izdodas uzņemt visus nepieciešamos vitamīnus, jo dažreiz to izdarīt ir īpaši grūti vai par neiespējami. Tieši tāpēc ir lieliska iespēja iegādāties papildu vitamīnus aptiekā, lai varētu dzīvot veselīgi.

Bieži vien par kāda konkrēta vitamīna trūkumu liecinās dažādi simptomi, kā arī ārsts var to noteikt, balstoties uz aprakstītajiem simptomiem vai analīzēm. Tomēr ne vienmēr ir nepieciešams doties pie ārsta, lai zinātu, kuri vitamīni jums nepieciešami. Eksistē arī vitamīnu kompleksi, kuros ir iekļauti vairāki organismam būtiski vitamīni, un šos kompleksus ir ieteicams papildus uzņemt tieši gada vēsajā laikā, kad apkārt daudz aktīvāk plosās dažādas slimības.

Par ko atbild katrs vitamīns?

Vitamīni tiek iedalīti dažādās grupās. B grupas vitamīni ir nepieciešami nervu sistēmai, smadzeņu darbībai. B grupas vitamīni spēj uzlabot atmiņu un koncentrēšanās spējas, kas ir svarīgi jauniešiem mācību laikā. Tāpat arī darbā ir nepieciešams koncentrēties, tā ka B vitamīni ir obligāta ikdienas sastāvdaļa. Ja jūsu organismā trūkst B vitamīns, tad jūs varat izjust ātru nogurumu, galvassāpes, kas parādās biežāk, nekā normāli, vājums, zems asinsspiediens, dažādi kognitīva rakstura traucējumi.

C vitamīns ir lielisks antioksidants, kas palīdz regulēt imunitāti. Šis vitamīns palīdz radīt kolagēnu saistaudos, kas attiecīgi palīdz sadziedēt brūces un saglabāt ādas elastību. C vitamīnu ir ieteicams lietot ikdienā, pastiprināti aukstajā periodā.

A vitamīns aktīvi iesaistās ādas kopšanā, un tā trūkums būs vizuāli redzams. Ja jums ir sausa āda, dažādi pleķi un citas ādas problēmas, tad A vitamīns trūkst jūsu organismā.

Latvijas iedzīvotājiem, kā visiem, kas dzīvo ziemeļu puslodē, trūkst D vitamīns. Tāpēc D vitamīns ir jālieto regulāri, kā arī tā līmeni var vienkārši pārbaudīt ar asins analīzēm. D vitamīns palīdz regulēt kalcija līmeni, tas piedalās kaulu, zobu attīstībā, tas nodrošina nervu sistēmas pareizu darbību, kā arī tas regulē asinsspiedienu un glikozes līmeni. D vitamīna trūkums jums liks justies sagurušam, tāpēc D vitamīna trūkums bieži vien ir lielākā problēma, kāpēc cilvēks nejūtas labi.

Kā efektīvi uzņemt vitamīnus?

Vitamīnu uzņemšanas veidam nereti ir izšķiroša nozīme, tāpēc vienmēr izlasiet lietošanas instrukciju un ievērojiet to. Ja vitamīnu uzņemsiet citādāk, tad var gadīties, ka tas pareizi neuzsūcas organismā, un jūs nejutīsiet nekādu efektu. Dzerot vitamīnus, ir ļoti svarīgi, kādus vitamīnus lietojat vienlaicīgi, kurā diennakts laikā jūs to darāt, kā arī ēdiens, kuru uzņemat. Ir vitamīni, kas jādzer tukšā dūšā, piemēram, vitamīns B12, B1, varš, C vitamīns, E vai A vitamīns. Ēdot pusdienas, vislabāk ir uzņemt cinku ar A, C vitamīniem, B12 vitamīnu, kā arī multivitamīnus un selēnu. Vakarā vislabāk ir uzņemt magniju ar kalciju, kā arī D vitamīnu. Katrā ziņā katra vitamīna uzņemšana var būt specifiska un atšķirīga, atkarībā no izvēlētā vitamīnu veida, tāpēc rūpīgi izlasiet norādījumus.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.