Acīmredzot labu strādnieku trūkuma problēma ir tiešām saasinājusies.
Acīmredzot labu strādnieku trūkuma problēma ir tiešām saasinājusies, jo vēl krietni pirms Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Valkas filiāles darba devējiem organizētā semināra sākuma pie Valkas kultūras nama automašīnas jau bija novietotas garā rindā un rajona uzņēmēji, iestāžu un pašvaldību vadītāji pulcējās zālē.
“Domāju, ka šeit uzņēmēji nemeklē tikai izdevīgumu sev. Es šajā sadarbībā par galveno mērķi uzskatu darbavietu nodrošināšanu ar kvalificētiem kadriem. Darbinieku trūkums — tā pašlaik ir liela problēma daudzos uzņēmumos. Varbūt sadarbībā ar NVA to izdosies atrisināt,” tā savu ierašanos uz tikšanos ar NVA speciālistiem motivē Smiltenes pilsētas pašvaldības SIA “Namu un komunālo uzņēmumu pārvalde” valdes priekšsēdētājs Raitis Melderis.
Protams, lielo apmeklētību ir sekmējis arī NVA Valkas filiāles daudzu gadu ilgais darbs minētās sadarbības paplašināšanā, kā arī uzņēmēju gluži finansiālā ieinteresētība, jo bez tās biznesu nevar attīstīt. “Esmu te tādēļ, ka uzņēmēji nedrīkst palaist garām nevienu izdevību, jo katras iespējas palaišana garām palēnina saimniecisko darbību. Jāizzina viss un izdevīgākie varianti jāizmanto,” atzīst Valkas veikala “Oļupe” īpašniece Inga Boša.
NVA Valkas filiāles vadītāja Erna Pormeistere informē, ka seminārs darba devējiem organizēts, lai uzņēmumu un iestāžu vadītājus iepazīstinātu ar jauniem NVA pakalpojumiem un aģentūras atbalstu tiem, kuri nolēmuši vasarā darbā pieņemt skolu audzēkņus. “Jāatzīst, ka ar rajona uzņēmējiem esam nodibinājuši labus kontaktus, un ik gadu mūsu sadarbība paplašinās. Tās attīstīšana ir viena no nodarbinātības dienesta galvenajiem uzdevumiem, jo bez firmu un iestāžu vadītāju atbalsta mums neizdotos samazināt bezdarba līmeni,” saka E. Pormeistere.
Sīkāk par nodarbinātības dienesta jaunajiem projektiem un iecerēm informēja NVA Stratēģiskās plānošanas un analīzes departamenta direktora vietniece Laura Cunska. Viņa uzsvēra, ka agrāk aģentūra galveno uzmanību pievērsa darba ņēmējiem, lai viņiem palīdzētu atrast darbu, bet pēdējā laikā arvien vairāk atklājas darba devēju problēma atrast kvalificētus strādniekus, tādēļ NVA izstrādājusi vairākas programmas un projektus pakalpojumu sniegšanai viņiem. “Ar šiem pasākumiem mēs vēlamies uzņēmējiem un pašvaldībām kļūt par palīgiem darba vietu nodrošināšanā ar cilvēkiem. Šogad viena no prioritātēm mums ir kvalitātes un efektiviātes nodrošināšana pakalpojumiem, kurus sniegsim gan darba devējiem, gan ņēmējiem. Nākamā prioritāte ir Eiropas Savienības struktūrfondu plānošana NVA kompetences ietvaros. Šo darbu veicam, lai no 2007. līdz 2013. gadam iedzīvotāju iesaistīšanā darbā lietderīgi izmantotu Eiropas Sociālā fonda līdzekļus. Turpmāk esam paredzējuši mācības par interesējošiem jautājumiem organizēt arī uzņēmējiem. Lielāku atbalstu un darba apjomu esam ieplānojuši jauniešu un pirmspensijas vecuma cilvēku iesaistīšanai darbā. Tas būs viens no mūsu darbības veidiem brīvo darba vietu nodrošināšanai ar jauniem kadriem. Vēl kā vienu no ievērojamākajām prioritātēm varu nosaukt bezdarbnieku un vakanču uzskaites izveidošanu, lai mūsu klienti operatīvi saņemtu informāciju par situāciju darba tirgū,” stāsta L. Cunska. Kad šī reģistrācijas sistēma būs izveidota, darba devēji varēs saņemt informāciju par darbinieku piedāvājumu un pieprasījumu arī citos rajonos. “Tas nākotnē būs mūsu pamatdarbs. Darba devējs par vakancēm savā firmā paziņo sava rajona NVA filiālei, tā šo vakanci ievieto aģentūras datu bāzē, kā arī pēc tam savās telpās attiecīgās firmas īpašniekam organizē tikšanos ar tiem, kuri uz šo darbu pieteikušies,” skaidro L. Cunska.
Pēc viņas teiktā, tā uzņēmēji ātrāk varēs atrast vajadzīgos darbiniekus. “Situācija darba tirgū ir tāda, ka pieprasījums pēc darbaspēka arvien vairāk palielinās. Piemēram, 2004. gadā brīvas bija 61906 darba vietas, bet pērn — 77747, tādēļ nolēmām darba devējiem sniegt palīdzību,” apliecina L. Cunska.
Viņa minēja vēl vairākus projektus, kas, pēc viņas domām, veicinās ne tikai darba meklētāju iesaistīšanu darbā, bet būs izdevīga arī uzņēmumu un iestāžu vadītājiem. Piemēram, par darba vietas iekārtošanu invalīdam uzņēmējs no valsts var saņemt 700 latu subsīdiju.
Vairāki uzņēmumu vadītāji atzina, ka sadarbības piedāvājums ir pārdomāts un izdevīgs visiem.
Pašlaik valstī darba tirgū vispieprasītākā ir pārdevēja profesija mazumtirdzniecībā. Šogad 20 vispieprasītāko specialitāšu sarakstā parādījies arī banku speciālists. 2005. gadā pirmo reizi šajā sarakstā iekļāva ārsta profesiju, bet šogad pieprasījums pēc mediķiem ir palielinājies.