Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Kvarcs – populārs apdares materiāls

Kvarcs ir materiāls, kas ir guvis lielu popularitāti tieši pēdējā laikā. Tas ir izturīgs, uzticams un daudzpusīgs materiāls, kas tiek pielietots daudzās nozarēs, ne tikai būvniecībā. Taču, ja iepriekš nav nekas dzirdēts par kvarcu, varētu būt grūti saprast, kāpēc tas ir tik populārs.

Kā kvarcs tiek iegūts

Kvarcu iegūst no vairākiem avotiem, bet visizplatītākais veids ir no kvarca smilšu ieguves karjerām. Kvarca smilšu smalkās daļiņas tiek saražotas un apstrādātas, līdz tiek iegūts kvarcs ar vēlamajām īpašībām. Pēc tam kvarcs tiek pārveidots vairākos materiālos, tostarp kvarca kristālos, kvarca akmens plāksnēs vai kvarca stiklos.

Kvarca izmantošanas nozares

Kvarcs ir ļoti populārs daudzās nozarēs:

  • Apdares materiāli
  • Elektronikas rūpniecība
  • Kvarca stikli
  • Gaismas avoti
  • Medicīnas ierīces

Kvarca priekšrocības

Izturība – kvarcs ir ļoti izturīgs un ciets materiāls, kas ir spējīgs izturēt lielu spiedienu un uzturēt siltumu.

Optiskās īpašības – kvarcs ir caurspīdīgs un neredzams ultravioletajā un infrasarkanajā diapazonā. Tas padara to noderīgu izmantošanai optiskajās ierīcēs un daudzos citos produktos.

Elektriskās īpašības – kvarca elektriskās īpašības padara to noderīgu izmantošanai elektronikā. Tas var kalpot kā precīzs frekvences avots un bieži tiek izmantots radio un televīzijas uztvērējos.

Cietība – kvarcs ir arī viens no cietākajiem minerāliem un ir praktiski nesabojājams. Līdz ar to tas ir noderīgs izmantošanai daudzos produktos, tostarp pulksteņos un kvarca stiklos.

Kvarca apkope un kopšana

Lai saglabātu kvarca produktu ilgmūžību, ir svarīgi to regulāri tīrīt un kopt. Ar ziepju šķidruma un drānas palīdzību vajadzētu regulāri tīrīt kvarca izstrādājumus, lai izvairītos no putekļu un netīrumu uzkrāšanās.

Ja kvarca produkti ir izgatavoti no kvarca plāksnēm, vajadzētu izvairīties no pārāk karstu vai aukstu priekšmetu novietošanas uz tām, jo tas var sabojāt plāksnes. Nevajadzētu arī lietot abrazīvus tīrīšanas līdzekļus, jo tie var sabojāt kvarcu un izraisīt plaisas vai skrāpējumus.

Ja uz kvarca izstrādājumiem ir izveidojušies plankumi, tos var noņemt, izmantojot šķīdumu un mīkstu drānu. Ja plankumi ir grūti noņemami, var izmantot speciālu kvarca tīrīšanas līdzekli. Tomēr vajadzētu izvairīties no skrāpējošiem tīrīšanas līdzekļiem, jo tie var sabojāt kvarcu.

Kvarca akmens plāksnes var iegādāties arī dabīgā akmens uzņēmumā Pilsakmens, kas specializējas arī kvarca produktu ražošanā un tirdzniecībā.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.