Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Kāds atbalsts pienākas meža īpašniekam?

Mežs ir ne tikai prieks un lepnums, bet prasa arī diezgan lielus ieguldījumus, tāpēc īpašniekiem lieti noder atbalsts, ko var saņemt gan saimnieciskās darbības ierobežojumu dēļ, gan arī papildu līdzekļu ieguvei, kas ļauj izkopt bagātīgu un dzīvotspējīgu mežu.

Ja mežā ir spēkā aizliegumi

Meža saimniekiem, kuru īpašums iekļauts Natura 2000 meža teritorijās un atrodas mikroliegumā vai Eiropas nozīmes aizsargājamo dabas teritoriju sarakstā, ir vērts painteresēties par kompensācijām, ko tie var saņemt.

Kompensācija pienākas tad, ja īpašnieka rīcībā šī gada 1. martā bijusi spēkā esoša meža inventarizācija, kuras dati ir iekļauti Meža valsts reģistrā.

Tāpat jāņem vērā vēl vairāki nosacījumi, tostarp šādi: kopējai atbalstam pieteiktajai platībai ir jāsasniedz vismaz 1 ha un jābūt spēkā esošam kādam no šādiem saimnieciskās darbības ierobežojumiem:

  • aizliegtai mežsaimnieciskajai darbībai;
  • aizliegtai galvenajai cirtei un kopšanas cirtei;
  • aizliegtai galvenajai cirtei;
  • aizliegtai kailcirtei.

Atbalstam jāpiesakās Lauku atbalsta dienesta elektroniskajā pieteikšanās sistēmā (EPS) līdz 15. jūnijam. Ja nokavēts šis termiņš, tad pieteikties var pagūt vēl līdz 26. jūnijam, taču tad jārēķinās, ka saņemtās kompensācijas apjoms būs samazināts.

Un ko tad, ja ir vēlme attīstīt savu meža īpašumu?

No 26. maija līdz 26. jūnijam mežu īpašnieki var pieteikties atbalsta pasākumam  “Meža ieaudzēšana”, kurā projekti būs jāīsteno līdz 2025. gada 30. jūnijam, kā arī aktivitātē “Ieguldījumi meža ekosistēmu noturības un ekoloģiskās vērtības uzlabošana”, kur īstenošanas beigu termiņš ir 2024. gada 1. septembris. Projektu iesniegumi ir jāiesniedz Lauku atbalsta dienesta elektroniskās pieteikšanās sistēmā (EPS).

Lai arī noteikti vērts sekot līdzi pieejamajiem atbalsta instrumentiem un tos arī izmantot, taču saimnieciskās darbības ierobežojumi var radīt ne mazums problēmu un mainīt plānus, kas bijuši attiecībā uz īpašumu. Tāpēc reizēm labākā izvēle ir nodot mežu zinošu ekspertu rokās. Pārdodot meža īpašumu SIA “Trovent”, tas tiks pienācīgi apsaimniekots, jo papildus ilggadējai pieredzei nemitīgi iegūstam jaunas zināšanas.

Uzņēmums pērk mežus visā Latvijā – sazinies ar mums, un mēs bez maksas veiksim tava meža īpašuma novērtēšanu, piedāvāsim pievilcīgas meža īpašuma cenas, kā arī lauksaimniecības zemes cenas. Izvēlies saziņai ērtāko veidu – aizpildi kontaktformu mājaslapā trovent.lv, raksti uz e-pastu info@trovent.lv vai zvani pa tālruni 29429555.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.