Trešdiena, 29. aprīlis
Vilnis, Raimonds, Laine
weather-icon
+6° C, vējš 0.45 m/s, ZA vēja virziens
ZiemelLatvija.lv bloku ikona

Pilsētas budžetu apstiprina, meklējot tajā naudas rezerves

Šogad Smiltenes pilsētas dome savā pārziņā esošās iestādes un jomas, kuras attiecas gandrīz uz visiem pilsētas iedzīvotājiem, uzturēs, rēķinoties ar 2 432 301 latu lieliem ieņēmumiem pašvaldības pamatbudžetā.

Šogad Smiltenes pilsētas dome savā pārziņā esošās iestādes un jomas, kuras attiecas gandrīz uz visiem pilsētas iedzīvotājiem, uzturēs, rēķinoties ar 2 432 301 latu lieliem ieņēmumiem pašvaldības pamatbudžetā.
Tikpat lieli ir 2006. gada pamatbudžetā plānotie izdevumi. Budžeta līdzekļu atlikums gada sākumā bija 39 028 lati.
Turpmāk būs jādzīvo taupīgāk
Pašvaldības pamatbudžetu, speciālo budžetu, ziedojumu un dāvinājumu budžetu 2006. gadam pirmdien apstiprināja Smiltenes pilsētas deputāti. Iepriekš viņi ieņēmumu un izdevumu plānus skatīja vairākās sēdēs kopā ar pilsētas pašvaldības iestāžu vadītājiem, debatējot par naudas sadalījumu.
“Budžeta projekts ir detalizēti analizēts divus mēnešus un skatīts dažādos griezumos,” skaidro Smiltenes pilsētas domes priekšsēdētājs Ainārs Mežulis. Viņš uzsver, ka 2006. gada budžets ir vērsts uz attīstību — “varam atļauties daudzas lietas un piedalīties daudzos projektos”.
Nākamajos gados situācija var mainīties. Ja Valsts kase piešķirs Smiltenes pilsētas domei divus miljonus latu lielu kredītu bērnudārza būvei ar atmaksas termiņu 20 gados, tad pašvaldības nākamo gadu budžetiem būs ciešāk “jāsavelk josta”.
“Turpmākajos gados būs jādzīvo taupīgāk,” domes sēdē uzsvēra A. Mežulis. “Nevarēs pirkt tik daudz, kā pērkam šobrīd. Nevarēs startēt tik daudzos projektos, kā startējam šobrīd. Būs jāmeklē citi finansējuma avoti, būs vairāk jāstrādā ar sponsoriem. Nevarēsim plānot lielus, grandiozus projektus, jo mums nebūs no kā tos līdzfinansēt. Šis gads vēl ir izņēmums.”
Naudas rezerves atrast grūti
Smiltenes domes priekšsēdētājs pirms budžeta apstiprināšanas aicināja kolēģus un pašvaldības iestāžu vadītājus nākamajos gados nepārmest par mazu budžetu, jo tas būs pretrunā ar pašvaldības politiku. “Mēs paši izstrādājām izglītības attīstības koncepciju, kuras prioritāte ir jauns bērnudārzs. Zinām, kādā stāvoklī ir mūsu bērnudārzi privātīpašnieku ēkās. Tāpēc ir jāceļ jauna ēka. Pie tā mums jāpaliek un ar to arī jārēķinās.”
Deputāti apstiprināja pašvaldības pamatbudžetu vienbalsīgi (klāt nebija deputātes Marikas Svīķes). Domes priekšsēdētāja vietniece Ilze Vergina tomēr atzīst, ka savu lēmumu pieņēmusi ar bažām. “Redzu, ka jau šogad budžetā nevaram vai arī negribam atrast rezerves. Kas notiks nākamajos gados? Ļoti dārga ir pirmsskolas un vispārējā izglītība,” secina I. Vergina.
Izglītībai (pilsētas vispārizglītojošām skolām, mūzikas, mākslas un sporta skolai, pirmsskolas izglītības iestādēm) no Smiltenes pilsētas pamatbudžeta šogad, tāpat kā iepriekšējos gados, atvēlēts vislielākais finansējums — 56 procenti no kopējiem budžeta izdevumiem jeb 1 351 166 lati.
“Visi deputāti pirms galīgā balsojuma vēlreiz skatīja iespējas samazināt plānotos budžeta izdevumus, atrast rezerves un tās novirzīt būtiskām vajadzībām, piemēram, sociālā pedagoga atalgojumam, kinoteātra rekonstrukcijai un citām. Valsts svētku pasākumam šogad paredzēti 500 latu. Domāju, tas ir maz,” saka deputāte, pašvaldības kultūras, izglītības un sporta komitejas priekšsēdētāja Marika Svīķe. “Secinājām, ka jau tagad rezerves atrast ir ļoti grūti, dažos gadījumos pat neiespējami, jo tad jāsamazina citām vajadzībām paredzētais finansējums, kas nav patīkami konkrētās iestādes vadībai. Runa nav par to, ka kādam tiek vairāk vai citam mazāk, bet par to, lai budžets būtu taisnīgs. Te domāju visas mācību iestādes.”
Visvairāk naudas izglītībai
Izskatot šā gada budžetu, Smiltenes pilsētas deputāts Raitis Melderis ir pārliecināts, ka atsevišķās pozīcijās to ir iespējams samazināt, pārskatot izglītības iestāžu un bērnudārzu budžetus. Tur viņš saredz iespējas ietaupīt nākamajos gados. “Tagad dome samazināja savus izdevumus, lai pietiktu skolām, kaut gan, manuprāt, ne visas to vajadzības bija pamatotas. Es uzskatu, ka vajadzēja saglabāt lielāku finansējumu pašvaldībai, lai tā varētu piesaistīt augstas klases speciālistus ar labu atalgojumu Eiropas projektu rakstīšanai. Tas ir būtiski, domājot par pilsētas attīstību, un labums būtu visiem iedzīvotājiem,” saka R. Melderis.
Izpildvaras funkciju nodrošināšanai Smiltenes pilsētas domes 2006. gada pamatbudžeta izdevumu daļā paredzēti 279969 lati.
Pārējie izdevumi: sabiedriskajai kārtībai un drošībai 600 latu; izglītībai 1 351 166 lati; Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīcai 3950 latu; sociālajai apdrošināšanai un sociālajai nodrošināšanai 51 559 lati; dzīvokļu un komunālajai saimniecībai 225 279 lati; brīvajam laikam, sportam, kultūrai un reliģijai 205 353 lati; pārējai ekonomiskai darbībai un dienestiem 7220 latu; pašvaldību parāda procentu nomaksai 60003 lati; norēķiniem par citu pašvaldības izglītības iestāžu sniegtajiem pakalpojumiem 12128 lati; norēķiniem par citu pašvaldību sociālās palīdzības sniegtajiem pakalpojumiem 1200 latu; maksājumiem pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondam 152 440 latu; aizdevuma pamatsummas atmaksai 81434 lati.
Izdevumus finansē no pašvaldības budžeta ieņēmumu daļas. Tās galvenais finansējuma avots ir nodokļu maksājumi un ieņēmumi no valsts budžeta. Vislielāko summu iekasē no iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksājumiem. Šogad tie plānoti 1 358 410 latu apmērā.
Smiltenes pilsētas domes ziedojumu un dāvinājumu budžetā šogad plānoti ieņēmumi 3312 latu apmērā ar budžeta līdzekļu atlikumu gada sākumā 2962 lati; domes speciālajā budžetā — 3002 lati ar budžeta līdzekļu atlikumu gada sākumā 732 lati. Speciālo budžetu pamatā veido dabas resursu nodoklis.

ZiemelLatvija.lv bloku ikona Komentāri

ZiemelLatvija.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.