Smiltenes novada Pašvaldības policija bija pirmā Latvijā, kas iegādājās divus elektrovelosipēdus patrulēšanas nolūkos. Veicot darījumu 2014. gada vasarā, tie izmaksāja nedaudz vairāk kā trīs tūkstošus eiro. Par to lietderīgumu un noslogojumu sabiedrībā izskan dažādi viedokļi. Daļa iedzīvotāju atzīst, ka vien retu reizi redzējuši policijas darbiniekus velopatruļās, un secina – bez šī pirkuma varēja iztikt. Pašvaldība tam nepiekrīt.
Abus elektrovelosipēdus iegādājās sabiedriskās kārtības uzraudzībai tajās Smiltenes pilsētas vietās, kur nav iespēja piekļūt ar automašīnu. “Tolaik mums bija iespēja iegādāties vienu motorolleru, kalnu velosipēdus, vai šos elektrovelosipēdus. Iegāde kā tāda bija nepieciešama un viennozīmīgi no trim izskatītajiem variantiem šis bija labākais risinājums. Tas, ka velosipēdi ir vairāk jāizmanto un jānoslogo, tam es pilnībā piekrītu. Esmu pārliecināts, ka šādu patruļu nepieciešamība kļūs aizvien lielāka saistībā ar plānotajiem labiekārtošanas darbiem Vecajā parkā. Tas radīs vēl lielāku cilvēku plūsmu šajā teritorijā, līdz ar to būs nepieciešama lielāka kontrole,” pārliecināts ir Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Gints Kukainis.
Ne mirkli nešaubās
Smiltenes novada Pašvaldības policijas (SNPP) priekšnieks Normunds Liepa ne brīdi nešaubās par divu velosipēdu iegādes lietderīgumu. “To izmantošna ir specifiska, tāpat kā pilsētas reljefs un infrastruktūra. Parki un iedzīvotāju iecienītākās pulcēšanās vietas ar automašīnu ir grūti apsekojamas. Kamēr šīs teritorijas nav pārklātas ar videonovērošanas kamerām, elektrovelosipēdi ir mobilākais veids, kā piekļūt, fiksēt un novērst sabiedriskās kārtības pārkāpumus, kas lielākoties ir piegružošana un alkohola lietošana,” saka N. Liepa.
Velopatruļas policijā plāno ņemot vērā sezonālo raksturu. Šogad SNPP policistus uz elektrovelosipēdiem varēs manīt no 1. jūnija. Pašvaldības policijas priekšnieks skaidro, ka Jaunā parka, Vecā parka, sporta un atpūtas kompleksa “Teperis”, kā arī Jāņukalna, kur biežāk fiksēti sabiedriskās kārtības pārkāpumi, apsekošana uz velosipēdiem notiks pamīšus ar patrulēšanu automašīnās. Ņemot vērā atpūtnieku paradumus, biežāk velosipēdus izmantos dienas otrajā pusē vai arī dienas ietvaros tiks rīkoti divi braucieni – no rīta un vakarā. Velopatruļas aptuvenais ilgums ir no vienas stundas līdz četrām. Iepriekšējās sezonās ar katru velosipēdu nobraukts vairāk nekā 250 kilometru. “Rezultāts un atdeve nav mērāms nobrauktajos kilometros. Ja mērķis būtu nobraukt pēc iespējas vairāk kilometru, mums būtu jāpiedalās riteņbraukšanas sacensībās, velopatruļu prioritāte ir cita, tas ir vairāk preventīvs darbs – šo vietu daļēji sistemātiska apsekošana. Atskatoties uz statistiku iepriekšējās divās vasarās, pārkāpumi šajās vietās ir samazinājušies,” stāsta SNPP priekšnieks.
Izrādās, ka viena daļa personu jau atpazīst likumsargu velosipēdus pēc krāsas, kā arī iegaumējuši to pārvietošanās secību, tāpēc tiks pamainīta taktika.
Iegādāsies otru automašīnu
Smiltenes novada mērs kopumā SNPP darbu vērtē pozitīvi. “Regulāri prasām atskaites par paveikto, izmaiņas ir būtiskas. Kopš esam paplašinājuši savas darbības teritoriju, noslēdzot līgumu ar Apes novadu, ik pa laikam konsultējos ar kaimiņu novada vadību, kāds ir viņu redzējums un secinājumi par policistu darbu. Mēs varam būt apmierināti, jo mums ir viena no spēcīgākajām pašvaldības policijām. Pirmkārt, tie ir mūsu puiši. Iespējams, ikdienā saskaroties ar viņiem, nemaz neapzināmies, cik vērtīgi viņi mums ir. Tajā pašā laikā kaimiņnovads, kurš iepriekš izbaudījis arī vēl citu novadu pašvaldības policistus, mūsējos augsti vērtē. Otrkārt, mūsu policija ir ļoti labi nodrošināta ar dažāda veida aprīkojumu. Tehniskie līdzekļi pielāgoti, lai varētu patrulēt gan grūti piebraucamās vietās, gan uz ūdeņiem. Zivju fonda ietvaros iegādāta laiva un kvadracikls. Protams, tas viss ir jāizmanto,” saka G. Kukainis.
Viņš atklāj, ka drīzumā SNPP tiks iegādāta otra automašīna ‒ busiņš. Līdzšinējā automašīna SNPP rīcībā ir no tās dibināšanas dienas, jaunā būs kā maiņas mašīna, plus, paplašinoties teritorijai (Apes novadam), varēs nodrošināt labāku pārklājumu un pie dublējošiem notikumiem nebūs problēmu.
“Cilvēku skaits, kas strādā pašvaldības policijā, ir cieši saistīts ar to stundu pārklājumu, ko vēlamies pārklāt. Skaidrs, ka patlaban neesam izvirzījuši mērķi pārklāt 24 stundas diennaktī, jo tādēļ mums valstī ir Valsts policija. Iedzīvotājiem jāsaprot, ka pašvaldības policijas primārais mērķis ir strādāt uz Smiltenes novada domes saistošo noteikumu kontroli, nevis ķert ātrumpārkāpējus, kas ir Valsts policijas uzdevums,” skaidro novada domes priekšsēdētājs.
Cer uz sadarbību ar sabiedrību
SNPP priekšnieks N. Liepa aicina iedzīvotājus būt aktīvākiem un atvērtākiem sadarbībai. Viņam bieži rodas situācijas, kad ikdienā klāt pienāk cilvēki un stāsta, ka, piemēram, pirms vairākām dienām konkrētā vietā redzējuši zemē guļam piedzērušos personu un par to nav ziņojuši. “Varbūt tam cilvēkam palika slikti, varbūt viņš pat nebija dzēris. Prasu, kāpēc nezvanīji. Atbild – negribēju. Tajā pašā laikā kāds cits mums pajautā, kāpēc neesam aizbraukuši tur vai tur. Nevaram aizbraukt, jo nav šādas informācijas. Jo vairāk cilvēku iesaistīsies, kaut vai tikai painformējot, jo labāk spēsim nodrošināt sabiedrisko kārtību. Piemēram, zivju resursu uzraudzības pasākumos izdevies iesaistīt apzinīgos makšķerniekus. Sadarbojoties var panākt daudz labāku rezultātu un pārkāpumus samazināt līdz minimumam,” teic pašvaldības policijas priekšnieks.
VIEDOKĻI
Elektrovelosipēdu iegāde, noslodze un lietderīgums
Andris Miezītis, Smiltenes tehnikuma direktors:
– Nemaz nezināju, ka mūsu pašvaldības policijai ir šādi elektrovelosipēdi. Droši vien neesmu redzējis tāpēc, ka pats biežāk pārvietojos ar automašīnu. Domāju, ka velosipēdi policistu ikdienas darbā ir pat ļoti noderīgi, jo jaunieši mīl ielīst tādās vietās, kuras nav viegli pamanāmas un pie kurām nevar piebraukt. No skolas viedokļa, atbalstu šo lietu, mums starp abām skolas ēkām ir divi parki.
Kopumā skolai izveidojusies ļoti laba sadarbība ar Smiltenes novada Pašvaldības policiju, jo, ja ir kādas problēmas, piemēram, dienesta viesnīcā, tās uzreiz tiek atrisinātas. Esam pateicīgi viņiem, jo arī pārkāpumu skaits jauniešu vidū ir samazinājies.
Otārs Putrālis, Smiltenes novada domes deputāts:
– Apšaubīju elektrovelosipēdu lietderīguma iegādi jau no paša sākuma. Redzot to, ka mums šeit nav īsti tādu vietu, pa kurieni varētu ar viņiem braukt. Nav mums tādas gājēju ielas, slēgtie parki. Pats personīgi tikai vienu reizi esmu redzējis policistus patrulējam uz velosipēdiem. Domāju, ka daudz komfortablāk un efektīgāk ir patrulēt ar automašīnu. Mašīnā ekipējums ir pilnīgāks, ātrāk var pārbaudīt personas datus un informāciju par to datu bāzē un patrulēšana ir mobilāka. Ja elektrovelosipēdi bija paredzēti Vecajam parkam, tad tur ir regulāri jāuzturas. Vai tā realitātē ir, neapņemos spriest.
Zinu to, ka velosipēdi pietiekami ātri nolietojas un dārgi maksā. Pašvaldībā šis nav vienīgais pirkums, par kuru nepiedomājam, cik tas izmaksā, vai labāk nebūtu naudu ietaupīt un izlietot citiem mērķiem. Redzot to visu, rodas sajūta, ka dzīvojam tomēr leiputrijā. Teiksim tā, neviena cita pašvaldība to nevarētu atļauties, daudz taupīgāk tam pievērstu uzmanību, jo dzīvo no rokas mutē. Mums naudas ir daudz, tāpēc īpaši neiespringstam un neaizdomājamies.
Kā jau teicu, šī nav vienīgā lieta. Iebildu arī pret 2015. gadā izsolē iegādāto automodelisma trasi no Valmieras. Trase jau bija nokalpojusi ento laiku un tagad manā skatījumā principā tā ir kokmateriālu grēda, kas droši vien stāv pie kāda pakša. Toreiz jautāju, kurš bērniem šīs prasmes iemācīs, kā arī par atbilstošām telpām. Piedevām mums nav novadā šādu tradīciju. Toreiz visi apšaubīja manu domu pareizību un iegādājās trasi. Beigās izrādījās, ka automodelisma trasei domātā telpa ir divus metrus par mazu.
Vēl viens šāds piemērs ir retraka (traktors, ko izmanto slēpošanas trašu sagatavošanai) iegādāšanās pirms aptuveni četriem gadiem no sadraudzības pilsētas Vācijā. Ja nemaldos, iekārta maksāja ap 4400 latu. Pēc tam vēl daudz ieguldījām, lai to atrestaurētu, bet beigās izrādījās, ka Latvijas ziemas apstākļos tā vairāk bojā trasi, nekā uzlabo. Daudz šādu lietu lec laukā, bet tas ir tikai tādēļ, ka deputāti bieži vien neiedziļinās, pieņemot lēmumus. Tas, ka tā nav mūsu personīgā nauda, nenozīmē, ka to var izšķērdīgi izlietot. Ja es ko mēģinu likt priekšā un argumentēti pierādīt, pārējie deputāti uz tevi skatās kā uz opozīcijas pārstāvi un dažkārt šķiet, ka viņiem pretējs viedoklis ir tikai principa pēc.
Jaunietis no Smiltenes, kurš vēlējās palikt anonīms:
– Tas ir koks ar diviem galiem. Ja policisti velosipēdus izmantotu regulāri, tad to iegāde bija vajadzīga. Bet godīgi atzīšos, ka vēl nekad neesmu redzējis policistus braukājam ar riteņiem. Pati pašvaldības policija kā tāda Smiltenē ir vajadzīga. It kā klusa un mierīga pilsēta, bet tāpat notiek dažādi pārkāpumi. Uzskatu, ka reizēm viņi pievērš pārāk lielu uzmanību lietām, kurām nevajadzētu pievērst, piemēram, smēķētājiem. Man liekas, vairāk uzmanības ir jāpievērš atvērtajām alkohola pudelēm pilsētas centrā un manāmi iereibušajiem kungiem gados, kuri tur sēž katru dienu.